Parfüm, kullanıcıya, özellikle de lüks bir cilt hissine sahip olmak için parfüm yağları benzersiz bir duyusal deneyim sağlar. Parfüm yağları alkol içermediği için cildinizde erir ve geleneksel olarak üretilen kolonyadan daha uzun süre buharlaşır. Kadifemsi dokusu gün boyunca cildinizin yüzeyinde kalırken derinleşir.

Doğal bitki özlerinden yapılan parfüm yağları oldukça konsantre bir kokuya sahiptir ve sentetik koruyucu içermez. Parfüm uzmanı Jeff Smith’e göre, dünyevi, narenciye ve çiçek notalarını harmanlayan DIY parfüm yağları kimya diploması gerektirmez – tek ihtiyacınız olan biraz hayal gücü ve zenginlik tadı. Uçucu yağlarla nasıl parfüm yapılacağını tam olarak öğrenmek için okumaya devam edin.

UZMANLA TANIŞIN

Jeff Smith, küçük partili parfüm yağı şirketi Petite Histoire’ın bir parfümeri ve kurucusudur. New York’ta yaşıyor.

Malzemelerinizi Araştırın

Kendi parfüm yağlarınızı yaparken, özellikle çok güçlü olabilen bitki türevli esanslarla çalışırken birkaç önlem vardır. Uluslararası Koku Derneği’ne (IFRA) göre, uçucu yağlar yanlış kullanıldığında hassaslaştırıcı veya tahriş edici olabilir, bu nedenle aşağıdaki tarifte verilen oranlara bağlı kalmak önemlidir. Ayrıca, limon yağı gibi bazı narenciye özleri ışığa duyarlılığa neden olur, bu nedenle her zaman malzemelerinizi araştırın. Bir bileşenin doğal olması, zararsız olduğu anlamına gelmez.

Bir Kokunun Bileşimini Öğrenin

Bir kokunun temel bileşimini de anlamalısınız. Parfüm yağları baş, kalp ve temel notalardan oluşur. Smith şöyle açıklıyor: “Baş notalar kokladığınız ilk notalardır. Kesin kurallar olmamasına rağmen bunlar yaklaşık 15 dakika boyunca baskın olabilir. Kalp notaları parfümü en çok taşıyan şeydir ve bunlar kabaca 15 ila 45 dakika arasında en belirgindir. Alt notalar notaların en dayanıklısıdır ve kokunuza uzun ömür verir. Temel notalar olmadan kokunuz kaybolabilir. Temel notalar saatlerce dayanabilir.”

Parfüm Yağlarınızı Seçin

Kokuları nasıl harmanlayacağınız tamamen size kalmış olsa da, akılda tutulması gereken birkaç aromatik kural vardır: Narenciye notaları, güçlü ve iddialı oldukları için en yaygın baş notalardır; Çiçekler daha hafif ve havadar oldukları için genellikle kalp notalarını oluşturur ve odunsu kokular temel notalar için idealdir. (Örnek bir karışım, bergamot, yasemin ve sandal ağacı gibi bir şey olabilir). İşte başka öneriler:

Odunsu koku: Smith, sedir ağacı bunlardan biri olduğunu söylüyor. “Bunları çok tatlı olmayan konyak özü gibi daha parlak ve daha canlı bir şeyle eşleştirmeyi seviyorum.” Diğer odunsu kokular arasında çam ve sandal ağacı bulunur.

Misk kokusu: Misk notaları tarihsel olarak hayvanlardan elde edilmiştir, ancak bazı botanik seçenekler de vardır. Smith, “Ambrette, bulduğum botanik miske en yakın olanı” diyor. Denge için gül veya sedir ağacı ile karıştırmayı deneyin. Vetiver, koku derinliğini keşfetmek için başka bir dünyevi misktir.

Narenciye kokusu: Bergamot, limon ve greyfurt bu sezon özellikle trend olan narenciye kokularından bazıları. Bunlar güçlü, canlı ve canlandırıcıdır.

Bitkisel koku: Lavanta, papatya ve biberiye, daha hafif olma eğiliminde olan bitkisel özlerdir.

Çiçek kokusu: “Çiçekler, uçucu yağların ve doğal hammaddelerin kalp şarkısıdır ve en çok eğlenebileceğiniz yer burasıdır” diyor Smith. Manolya, şakayık ve ylang-ylang gibi gül, sardunya, iris ve yasemin en popüler çiçeklerden bazılarıdır.

Smith, çiçek söz konusu olduğunda daha azının daha fazla olduğunu söylüyor ve baskın bir çiçek seçmenizi ve “çevreleyen yeşillik” ile onun etrafına inşa etmenizi öneriyor.

Doğru Malzemeleri Toplayın

Kendi parfümünüzü yaratmak için aşağıdaki bileşenler ve malzemeler gerekir:

 • 15 ml (0,2 fl oz) rollerball şişesi
 • 3 uçucu yağ: baş , kalp ve alt nota
 • 4 pipet veya cam damlalık: her uçucu yağ için bir tane ve taşıyıcı yağ için bir tane
 • Jojoba veya badem yağı gibi kokusuz taşıyıcı yağ

Smith, güvenli tarafta olmak için taşıyıcınızda %20’den fazla uçucu yağ konsantrasyonu kullanmamanızı önerir. Her mililitre sıvı, bir pipet veya cam damlalık ile kabaca 20 damladır – yani 5 ml’lik bir şişe için 100 damla sıvıyı hesaba katacaksınız. Ve kokunuzu daha sonra yeniden yaratmak isterseniz, özel tarifinizi kaydetmeyi unutmayın.

Kısacası, bir imza parfüm yağı yapmak için ihtiyacınız olacak:

 • 80 damla taşıyıcı yağ
 • 20 damla uçucu yağ karışımı (10 damla baz: 5 damla kafa: 5 damla kalp)
 • Hassas bir cildiniz varsa, dikkatli olun ve yaklaşık %15’e kadar daha düşük konsantrasyonda uçucu yağlar kullanın.

Malzemeleriniz hazır olduğunda, şu beş basit adımı izleyin:

 1.  Parfüm şişesine 80 damla taşıyıcı yağ ekleyin.
 2.  Bir damlalıkla, 10 damla uçucu yağ temel notalarını, ardından 5 damla ana nota ve 5 damla kalp notalarını ekleyin.
 3.  Şişeyi kapatın ve iyice çalkalayın (ve her kullanımdan önce tekrar).
 4.  Yaratılışınızı etiketleyin.
 5.  Serin ve karanlık bir yerde saklayın.

Uygulama Şekli

Seçtiğiniz şişeye göre parfümünüzü ya yuvarlayarak ya da püskürterek uygulayacaksınız. Kokunun yayılmasına yardımcı olmak için kulağınızın arkasına, köprücük kemiğinize ve göğsünüze uygulayın. Smith, parfüm yağlarını kolların üstlerine sürmeyi ve daha fazla kan akışı olan ve kokuyu daha hızlı buharlaştıran bileklerden kaçınmayı öneriyor. Ense, parfüm yağlarının kalıcı bir etki yaratması için başka bir noktadır. DIY parfüm yağları, tek notalı bir kokunun aksine ipeksi bir cilt hissi, kalıcı güç ve gün boyunca oluşan bir yoğunluk sunan nihai cilt iksiridir.

 

 

 

 

Ana Menü