ÖNEMLİ UYARI
UÇUCU YAĞLARIN DAHİLİ KULLANIMI KİŞİDEN KİŞİYE FARKLI RİSKLER GÖSTEREBİLİR.BU YÜZDEN YOUNG SOULS DAHİLİ KULLANIMI DOKTOR TAVSİYESİ VE KONTROLÜ DIŞINDA KESİNLİKLE ÖNERMEZ . AŞAĞIDAKİ BİLGİLER TEDAVİ ÖNERİSİ DEĞİLDİR.

Uçucu yağlar, çeşitli kullanımları ve faydaları ile ve günlük ihtiyaçlar için çok yönlü çözümler sağlamasıyla ünlüdür. Uçucu yağların tadına varmanın birçok yöntemi arasında, aromatik kullanım, kullanıcıya uçucu yağların güçlü, canlandırıcı, gevşetici veya arındırıcı doğasını deneyimlemesine yardımcı olma yeteneği nedeniyle uzun zamandır saygı görmüştür. Uçucu yağların aromatik kullanımı sadece son derece rahat ve basit olmakla kalmaz, aynı zamanda sakin, istikrarlı bir ortam sağlamak, havayı temizlemek, ruh halini ve duyguları yönetmek ve daha fazlası gibi acil faydalar da sunar. Uçucu yağların gücünü çok az beceri veya bilgi ile deneyimlemenin basit bir yolu olan aromatik kullanım, günümüz uçucu yağ dünyasında popüler bir uygulama yöntemi olmaya devam etmektedir.

Tarihsel aromatik kullanım vakaları
Uçucu yağların faydalarının aromatik kullanım yoluyla elde edilmesi yeni bir kavram değil, asırlardır uygulamada olan bir fikirdir. Aromaterapi uygulaması veya uçucu yağların ve bitki özlerinin kullanımı yüzbinlerce yıldır var. Antik Roma, Çin, Yunanistan ve Hindistan’da esansiyel yağlar, ritüellerde veya dini uygulamalarda sıklıkla kullanıldı, çünkü bu eski insanlar, uçucu yağların duyguları etkileme ve ruh halini iyileştirme yeteneğine sahip olduğunu keşfetti.
Bu etki eski zamanlarda bir şekilde açıklanamazken, 1990’larda yapılan önemli araştırmalar, biyologların uçucu bir yağın kokusunu solumanın belirli kimyasal sensörlere nasıl neden olabileceğini anlamalarına yardımcı oldu.
Bu araştırma, eski uygarlıkların – uçucu yağlarda nefes almanın duygu, ruh hali ve atmosfer üzerinde önemli bir etkiye sahip olabileceğini – kanıtlamaya yardımcı oldu.

Rahatlatıcı, sakinleştirici veya canlandırıcı duygular üretmek için uçucu yağlar kullanmak
Belirtildiği gibi araştırmalar, uçucu yağların kokusunun beyindeki kimyasal sensörlerde reaksiyonlara neden olabileceğini göstermiştir. Bu nedenle aromatik kullanım, uçucu yağ kullanıcısının, uçucu yağın kimyasal yapısına bağlı olarak istenen etkiyi elde etmesini sağlar. Çoğu uçucu yağ, aromatik olarak kullanıldığında rahatlatıcı duyguları, sakinleştirici bir atmosferi ve endişeli duyguları yatıştırmayı teşvik ettiği gösterilen kimyasal özellikler içerir.

Bir şey aromatikse, belirgin, güçlü veya hoş bir koku yayar. Esansiyel yağların aromatik kullanımı, aroma içinde nefes alarak yağların doğal özelliklerinden yararlanılmasıdır. Topikal ve dahili uygulama vücudun yağ ile temas etmesini gerektirirken, aromatik uygulama sadece faydaları sunmak için uçucu yağın burundan geçmesini gerektirir. Aromatik kullanım tipik olarak uçucu yağların doğrudan yayılması veya solunması ile elde edilir.

Esans yağları aromatik olarak kullandığımızda beyin ve vücut ile nasıl etkileşime girer?
İnsanın koku alma duyusu güçlü bir araçtır. Koku duyusu, farklı aromaların beyne tepki verme şekline bağlı olarak önemli zihinsel, duygusal ve fizyolojik tepkiler üretebilir.
Uçucu aromatik bileşikler olarak uçucu yağlar havada hızla dağılma özelliğine sahiptir. Uçucu yağların uçuculuğu (veya durumunu hızlı bir şekilde değiştirme yeteneği), kullanıcının bir uçucu yağın aromasını hızlı ve kolay bir şekilde deneyimlemesini sağlar – bir şişe açıldığı andan itibaren bile.
Daha önce belirtildiği gibi, uçucu yağlar beyindeki kimyasal sensörlerle etkileşime girerek bir yanıt oluşturur. Bu kimyasal sensörlere koku alma sensörleri denir. Beynin koku alma sisteminde yaşarlar.

Koku alma duyumuzu düzenleyen beynin Koku alma sistemi, duyguların ve hatıraların depolandığı limbik sisteme bağlıdır.
Uçucu yağları aromatik olarak kullanırken koku, burundan işlendiği koku alma sistemine ve daha sonra koku alma sinirinden limbik sisteme geçmektedir. Limbik sistemde koku, beyinde anılara ve deneyimlere dayalı yanıtları tetikler. Beyindeki bu reaksiyonlar nedeniyle, uçucu yağlar aromatik olarak uygulandığında özellikle güçlü bir etkiye sahiptir. Uçucu yağların uçuculuğu nedeniyle, uçucu yağların aromatik kullanımı en etkili uygulama yöntemlerinden biridir – yağ kullanıcısı bir kokunun faydalarını hızlı ve rahat bir şekilde yaşayabilir. Esans yağları aromatik olarak kullanıldığında, solunum yolu ve akciğerler yoluyla kolayca solunur ve emilir ve daha sonra kan dolaşımında dolaşır.
Uçucu bir yağın kokusunu solurken, kendi bireysel duygularımıza, davranışlarımıza, anılarımıza ve deneyimlerimize bağlı olarak belirli reaksiyonları tetikler. Bu nedenle aromatik kullanım duygudurum yönetiminin bu kadar büyük bir parçasıdır – beyindeki reaksiyonlar, ruh halini değiştirebilen ve iyileştirebilen fizyolojik reaksiyonlara neden olur.
Uçucu yağların kimyasal yapısı
Merak ediyor olabilirsiniz, “Esansiyel bir yağ nasıl sakinleştirici, canlandırıcı veya enerji verici hisler sağlar?” Kimyasal yapıları nedeniyle çoğu durumda uçucu yağlar canlandırıcı veya sakinleştirici etkilere sahip olarak sınıflandırılabilir. Bitkilerin ve uçucu yağların kimyasal yapısının, onlara özel canlandırma, sakinleştirme ve ruh halini değiştirici özellikler sağlamalarına nasıl izin verdiğini görün.

Nane: Genellikle yüksek keton konsantrasyonundan dolayı canlandırıcı ve enerji verici olduğu bilinmektedir.
Çiçek: Tipik olarak sakinleştirici özellikler sağlayan monoterpen alkollerden oluşur.
Ağaç, bitki ve çimen: Öncelikle yatıştırıcı, topraklama duyguları ve yenilenme hislerini teşvik etmeye yardımcı olan seskiterpinler, oksitler ve esterleri içerir.
Narenciye: Önemli canlandırıcı özellikler içeren beta-pinen, monoterpenler ve limonen gibi kimyasal bileşenler içerir.
Baharat: Fenoller ısınma özelliği sağlar.

Uçucu yağları aromatik olarak deneyimlemenin en etkili yollarından biri, bir uçucu yağ difüzörü kullanmaktır. Uçucu bir yağ difüzörü, bir yağı alır ve onu ince, mikroskobik bir yağ damlacıkları buğusuna dönüştürür – yağı (ve kokuyu) havada dağıtır. Bu, uzun bir süre uçucu yağın aromasının keyfini çıkarmanızı sağlar ve uçucu yağ difüzyonunu, uçucu yağları aromatik olarak kullanmanın en kolay ve basit yolu haline getirir.

Doğru difüzörü seçmek
Uçucu yağların aromatik kullanımı için bir difüzör seçerken, pek çok seçenek olduğunu göreceksiniz. Bir difüzör seçmeden önce, ihtiyaçlarınızı ve tercihlerinizi değerlendirmeniz yeterlidir. Bazı difüzörler geniş kapsamlı bir sis sağlar.
Bir su difüzörü, uçucu yağların ince bir sis halinde havada dağılmasına yardımcı olmak için su kullanır. Susuz difüzörler düz yağı havaya yayar. Her ikisi de uçucu yağların aromatik faydalarından yararlanmanın etkili yollarıdır.

En önemlisi, seçtiğiniz difüzörün uçucu yağların güçlü gücünü koruyacağından emin olmak isteyeceksiniz. Uçucu yağın yapısını değiştirebilecek ısı veya diğer unsurları kullanan bir difüzör kullanılması asla tavsiye edilmez,


Uçucu yağ difüzörümü nereye koymalıyım?
Esansiyel yağların kokusunun tadını çıkarmak, ruh halinizi iyileştirmek veya havayı temizlemek istediğinizde, uçucu yağ difüzörü bu faydaları deneyimlemenin basit bir yoludur. Difüzörünüzün boyutuna, modeline ve özelliklerine bağlı olarak, uçucu yağların aromasını odanın her tarafına yaymak için sayısız şekilde kullanılabilir.

Difüzör kullanmayı düşünebileceğiniz birkaç yer: yatak odaları, ofis, spa odaları, otel odaları, mutfak, oturma odası veya ortak alan.

Uçucu yağ difüzörü bakımı ve ipuçları
Bir difüzör kullanarak uçucu yağlardan aromatik olarak yararlanma beceriniz, büyük ölçüde seçtiğiniz difüzörün türüne ve kalitesine bağlı olacaktır.
Bununla birlikte, herhangi bir difüzörle, düzenli olarak temizleyerek ve bakımını yaparak cihaza iyi baktığınızdan emin olmak istersiniz. Uygun temizlik olmadan difüzörünüz, sonunda difüzörün düzgün çalışmasını engelleyebilecek bir yağ birikimi geliştirecektir.

Artık esansiyel yağları aromatik olarak kullanmanın faydalarını anladığınıza göre, aromatik kullanıma başlamanın yollarını arıyor olabilirsiniz. Uçucu yağlar güvenle kullanıldığında havayı temizlemek, ruh halini iyileştirmek ve sakin, rahat bir atmosfer sağlamak için sonsuz uygulamalara sahiptir. Aşağıdaki bölümlerde uçucu yağları aromatik olarak kullanmanın en kolay yollarından bazılarını öğrenin.

Emniyet
Aromatik kullanımla ilgili çok sayıda faktör olduğundan – odanın boyutu, bir difüzörün çıktısı, odadaki havanın doğası, vb. – gerekli olanı kullanırken maruz kaldığınız yağ miktarını kontrol etmek zordur. aromatik yağlar.
Aromatik kullanım söz konusu olduğunda dozaj için özel bir öneri bulunmamakla birlikte, ılımlılığın en iyisi olduğunu unutmamak önemlidir. Kullanılan yağ miktarı ve difüzyon veya maruz kalma süresi büyük ölçüde oda büyüklüğü, kişinin difüzöre yakınlığı, difüzörlerin farklı çıkışı, odadaki hava sirkülasyonu gibi şeylere bağlıdır – dolayısıyla kişiden kişiye değişir.
Uçucu yağların son derece güçlü olduğunu ve her kişinin bir yağın aromasına farklı tepki vereceğini hatırlamak da önemlidir. Aromatik kullanım için dozaj belirlenirken bireyler kendi kişisel sağlıklarını ve uçucu yağlarla deneyimlerini göz önünde bulundurmalıdır. Sağlıklı yaşamı iyileştirmek için uçucu yağları aromatik olarak kullanırken, özellikle güvenli kullanım söz konusu olduğunda bir sağlık uzmanına danışmak iyi bir fikirdir.

İyi bir difüzör karışımı nasıl yapılır
Uçucu yağ difüzyonunun faydalarından yararlanmanın benzersiz bir yolu, birkaç uçucu yağı tek bir difüzörde birleştirmek ve karıştırmaktır – böylece birden fazla uçucu yağın faydalarını sunan yeni bir aroma ortaya çıkarır. Difüzör karışımlarının kombinasyonları sınırsızdır, ancak uçucu yağlar konusunda yeniyseniz, bilmek zor olabilir
En iyi sonuçlar için hangi yağların eşleştirileceği. Evde iyi bir uçucu yağ difüzörü karışımının nasıl yapılacağını öğrenmek için aşağıdaki tavsiyeleri izleyin.

Uçucu yağlar aromatik olarak nasıl kullanılır

Difüzörler, uçucu yağları kullanmanın basit ve güvenli bir yolunu sunsa da, uçucu yağların aromatik faydalarını hava yoluyla deneyimlemenizi sağlayacak sayısız başka yöntem vardır. Uçucu yağlara aşina oldukça, aromatik kullanım seçeneklerinize çeşitlilik katmanız kolay olacaktır. Esansiyel yağları aromatik olarak kullanmak söz konusu olduğunda ufkunuzu genişletecek basit öneriler için aşağıdaki fikirlerden bazılarına bir göz atın.

• Yoga pratiği sırasında gevşeme, odaklanma, topraklanma veya enerji verici duyguları teşvik etmek için uçucu yağları dağıtın.
• Gün boyunca hoş bir koku için giysilere uçucu yağlar püskürtün
• Bir kurutucu tabakasına bir damla yağ ekleyin ve temiz bir koku için bir miktar çamaşırla birlikte kurutucuya koyun.
• Ev yapımı bir yüzey temizleyiciye bir ila iki damla uçucu yağ ekleyin
• Spa benzeri bir ortam yaratmak için köpük banyosu sırasında uçucu yağları dağıtın
• Bir pamuk topuna yağ sürün ve arabanızın hava deliklerine yerleştirin
• Sakinleştirici bir ortam yaratmak için yol gezileri sırasında otomobilde uçucu yağları dağıtın
• Dinlendirici bir uykuyu teşvik edecek rahatlatıcı bir ortam sağlamaya yardımcı olmak için uçucu yağları dağıtın
• Odaklanmayı ve motivasyonu artırmaya yardımcı olacak bir test için çalışırken uçucu yağları dağıtın
• Elinize bir damla yağ koyun, avuç içlerinizi birbirine sürün, ellerinizi burnunuza geçirin ve nefes alın
• Öz güveni artırmak için işe başlamadan önce ve uzun bir günün ardından rahatlamak için işten sonra uçucu yağları dağıtın.
• Bir sprey şişesinde yağı ve suyu karıştırın ve mobilya, halı ve diğer çarşafların üzerine püskürtün
• Şirketten havanın temiz, taze ve davetkar kokmasını beklediğinizde uçucu yağları dağıtın.
• Duş sırasında yere iki veya üç damla uçucu yağ damlatın (yağı su yolundan uzak tutun) ve nefes alın
• Odaklanmayı artırmaya yardımcı olmak için uçucu yağları sınıfta dağıtın
• Güne canlandırıcı ve canlandırıcı bir başlangıç yapmak için sabah rutininizde uçucu yağları dağıtın
• Bir gazeteye birkaç damla uçucu yağ yapıştırın ve kokuya yardımcı olması için çöp tenekesinin altına yerleştirin

YOUNG SOULS TEAM

Ana Menü