ÖNEMLİ UYARI
UÇUCU YAĞLARIN DAHİLİ KULLANIMI KİŞİDEN KİŞİYE FARKLI RİSKLER GÖSTEREBİLİR.BU YÜZDEN YOUNG SOULS DAHİLİ KULLANIMI DOKTOR TAVSİYESİ VE KONTROLÜ DIŞINDA KESİNLİKLE ÖNERMEZ . AŞAĞIDAKİ BİLGİLER TEDAVİ ÖNERİSİ DEĞİLDİR.

Neden uçucu yağlarla yemek yapalım?
Uçucu yağların en büyük faydalarından biri, çok çeşitli kullanımlarıdır. Her biri benzersiz faydalar ve avantajlar sağlayan çok sayıda farklı yağ ile, günlük rutininizin ve yaşam tarzınızın hemen hemen her alanına uçucu yağları dahil edebilirsiniz. Uçucu yağlar, rahatlama ve uyku, cildi ve saçı güzelleştirme, yatıştırıcı bir masaj oluşturma, böcekleri doğal yoldan kovma, evin etrafındaki yüzeyleri temizleme gibi konularda yardımcı olabilir. Yemek pişirmek, yemek yemek ve içmek günlük hayatımızın doğal bir parçası olduğu için, uçucu yağların mutfakta da yararlı olması şaşırtıcı değildir.

Piyasada yiyeceğimizi geliştirmeye yardımcı olabilecek pek çok baharat, çeşni ve öz seçeneği varken, “Neden uçucu yağlarla yemek yapmalıyım?” Diye merak ediyor olabilirsiniz. Pişirme yöntemleri genellikle diyete ve kişisel tercihlere bağlı olsa da, yemek pişirmede uçucu yağları kullanmanın çeşitli faydaları vardır. Esansiyel yağlar, her öğünde güçlü bir tada sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda kullanıcının esansiyel yağın sahip olabileceği herhangi bir iç sağlık yararından yararlanmasına izin verir, ayrıca yemeğinizi tatlandırmak için güvenli, doğal bir yol sağlar ve taze malzemelerle kolaylık sağlar mevcut değil.

Lezzet eklemek
Uçucu yağlar doğal olarak güçlü ve kuvvetlidir çünkü yüksek oranda konsantredirler ve doğrudan doğal kaynaklardan alınırlar. Uçucu yağların saflığı ve gücü, onları herhangi bir yemeğe lezzet katmak için mükemmel kılar. Esansiyel yağlar çok güçlü olduğu için, en sevdiğiniz mezelere, içeceklere, etlere, tatlılara ve daha fazlasına fazladan bir lezzet katmak çok fazla zaman almaz.

Dahili faydalar
Sıklıkla içsel faydaları için kullanılan uçucu yağlar, vücutta zindeliği desteklemek için basit bir yol sağlar. * Yağa bağlı olarak, sağlıklı sindirimi desteklemek, vücudu temizlemek, vücut sistemlerinin sağlıklı çalışmasını desteklemek için uçucu yağları kullanabilirsiniz. antioksidanlarla vücut ve diğer iç faydalar. * Yiyecek veya içeceğinize uçucu bir yağ eklediğinizde, yağın güçlü aromalarını deneyimlemekle kalmaz, aynı zamanda yağın sunduğu içsel faydaları da deneyimleyebilirsiniz. Uçucu yağlarla yemek pişirmek, uçucu yağları dahili olarak kullanmanın eğlenceli ve yaratıcı bir yolunu sunar ve sundukları faydaları elde eder.

  • Bu ifadeler Gıda ve İlaç Dairesi tarafından değerlendirilmemiştir. Bu ürün herhangi bir hastalığı teşhis etmek, tedavi etmek, iyileştirmek veya önlemek amacıyla tasarlanmamıştır.

Güvenli, doğal içerikler
Yemeğinizi tatlandırmanıza yardımcı olabilecek bol miktarda baharat, çeşni ve öz mevcut olsa da, bu seçeneklerin çoğu yüksek oranda işlenmiş veya şüpheli malzemeler içerir. Yemeğinizi tatlandırmak ve yemeklerinizi geliştirmek için uçucu yağlar kullanarak, sadece sağlıklı ve yaratıcı yemekler yapmak için sonsuz seçeneklere sahip olmayacaksınız, aynı zamanda yemeğinize tam olarak ne koyduğunuzu bilerek içiniz rahat olacaksınız. Bahsedildiği gibi, uçucu yağlar doğrudan doğal kaynaklardan alınır ve işlenmiş veya zararlı bileşenler içermez. Tüm uçucu yağların eşit yaratılmadığını ve bazı şirketlerin yağlarında dolgu maddeleri veya sentetik bileşenler kullanacağını unutmayın. Yemeklerinizde saf, terapötik kalitede uçucu yağlar kullanarak, doğal tatların ve malzemelerin faydalarından yararlanabilirsiniz.

Kolaylık
Bazı insanlar yiyeceklerini tatlandırmak için çiğ veya taze malzemeler kullanmayı tercih ederken, bu tür malzemeler her zaman hemen bulunmaz. Elinizde uçucu yağlar olması, taze fesleğen almak için mağazaya gitmeye vaktiniz olmadığında veya son limonunuzu kullanmadığınızda kolaylaştırır. Ayrıca, bazı otlar, baharatlar ve meyveler yalnızca belirli mevsimlerde mevcut olduğundan, tüm yıl boyunca taze malzemeler bulmak zor olabilir.
Yemeğinizi baharatlamak için uygun bir yol sağlamanın yanı sıra, uçucu yağlar uzun vadede daha uygun maliyetli olabilir. Herhangi bir yemeğe lezzet katmak için çok az miktarda uçucu yağ gerektiğinden, malzemelerinizi sık sık değiştirmek zorunda kalmayarak paradan tasarruf edebilirsiniz. Esansiyel yağlar çok uzun süre iyi kaldığından, son kullanma tarihlerinden önce onları kullanmazsanız, taze malzemelerin bozulmasından da endişelenmenize gerek kalmaz. Taze malzemeler kullanmak, yemek pişirmenizi geliştirmek için hala harika bir yol olsa da, uçucu yağlar ihtiyacınız olduğunda lezzet katmak için uygun bir yol sağlar.

Uçucu yağlarla yemek pişirmek güvenli midir?
Bazıları uçucu yağların tüketimi konusunda şüpheci olsa da, uçucu yağların dahili kullanımı aslında yüzyıllardır pratikte ve gizemli yeni bir heves değil. İnsanlar uzun yıllardır uçucu yağları başarılı ve güvenli bir şekilde tüketmişlerdir ve güvenli kullanımın anahtarı uygun güvenlik yönergelerini izlemektir. Herhangi bir madde gibi, uçucu yağlar da yalnızca yanlış veya yanlış miktarlarda kullanıldığında risk oluşturur. Uçucu yağlarla yemek pişirmek için önemli güvenlik yönergelerini üçüncü bölümde daha ayrıntılı olarak tartışacağız.

Diyetinizde muhtemelen az miktarda uçucu yağ tüketiyorsunuz
Esansiyel yağlar bitkilerden, meyvelerden ve doğal kaynaklardan alındığından, vücut bunları işlemek için iyi bir donanıma sahiptir. Meyveler, bitki parçaları ve özler zaten diyetlerimizin normal bir parçasıdır ve bu da vücudun uçucu yağları dahili olarak tüketmesini ve bunları uygun şekilde işlemesini güvenli kılar. Tükettiğimiz diğer şeyler gibi, uçucu yağlar sindirim sistemi yoluyla alınır, kan dolaşımına girer ve daha sonra organlar tarafından metabolize edilebilir. Vücudumuz uçucu yağları kolayca işleyebildiği ve metabolize edebildiği için, yağlarla yemek pişirmek, her gün yediğimiz yiyecekleri zenginleştirmenin basit bir yoludur.
Genel Olarak Güvenli Liste Olarak Tanınır
Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), gıda ürünlerinde kullanılmak üzere güvenli olduğu belirlenen maddelerin bir listesini hazırladı. Genel Olarak Güvenli Olarak Tanınanlar listesi (GRAS) olarak bilinen bu liste, güvenli dahili kullanımla ilgili önemli belgelere sahip olan uçucu yağlar dahil olmak üzere maddeleri tanımlar. İyi belgelenmiş bir geçmişe sahip

Güvenli ve başarılı dahili kullanım için, GRAS listesinde yer alan uçucu yağlar tüketim için güvenli kabul edilir ve gıdalarda tatlandırıcı veya koruyucu olarak kullanılabilir. (GRAS listesinin, hangi uçucu yağların tüketim için güvenli olduğunu gösteren yalnızca bir kaynak olduğunu unutmayın; uçucu yağların güvenli dahili kullanımı hakkında bilgi sağlayan başka güvenilir kaynaklar da vardır.)


Aşağıdaki uçucu yağlar GRAS listesine dahil edilmiştir ve yiyeceklerinize ve İÇECEKLERİNİZE eklemek için güvenli kabul edilmektedir:
Fesleğen Bergamot Siyah Biber Cassia TarçınClary Adaçayı Rezene Sardunya Zencefil Greyfurt Ardıç Dut Limon Limon Otu Limon Mercanköşk Melisa Kekik Nane Roman Papatya Biberiye
Kekik Portakal Ylang Ylang

Tüm uçucu yağlar tüketim için güvenli değildir
GRAS listesi, tüketilmesi ve yiyeceklerimize eklenmesi güvenli olan uçucu yağları tanımlasa da, tüm uçucu yağlar bu tür bir kullanım için onaylanmamıştır. Kimyasal yapıları nedeniyle bazı uçucu yağlar asla yiyeceklere eklenmemeli veya herhangi bir miktarda dahili olarak kullanılmamalıdır. Yemek pişirmek için güvenli olmayan uçucu yağların bir listesi:
Arborvitae Sedir Selvi Douglas Köknar Okaliptüs Spikenard Beyaz Köknar Keklik üzümü

Yüksek kaliteli, iyi test edilmiş uçucu yağların tüketilmesi güvenlidir
Daha önce de belirtildiği gibi, tüm uçucu yağlar eşit yaratılmamıştır. Bazı uçucu yağ şirketleri, uçucu yağlarına, yağın etkinliğini, gücünü ve saflığını düşüren dolgu maddeleri veya ikame maddeleri ekler. Öte yandan, bazı uçucu yağ şirketleri, yağların zararlı maddeler veya kirletici maddeler içermediğinden ve olabildiğince saf ve kaliteli olmalarını sağlamak için kapsamlı test yöntemleri kullanır. Unutmayın, tüm dağıtımcılar kaliteyi sağlamak için test kullanmaz. Yemeklerinizde uçucu yağları kullanmadan önce, nasıl üretildiklerini bilmek önemlidir. Yağlar dikkatlice toplanmış ve damıtılmış mı? Olası kirleticiler veya zararlı maddeler için test edilmişler mi? Yemek pişirmek için uçucu yağlar kullanmayı planlıyorsanız, size en iyi sonuçları verebilecek yüksek kaliteli, iyice test edilmiş yağlar kullanmak en iyisidir.

En iyi uygulamalar

Esansiyel yağlarla yemek yapmak, yaratıcı yemekler hazırlamanın veya en sevdiğiniz yemekleri biraz daha ilginç hale getirmenin eğlenceli ve basit bir yoludur. Esansiyel yağları yemek pişirmek için nasıl kullanacağınız, kişisel zevkinize, ne tür yiyecekler yaptığınıza ve hangi yağı kullandığınıza bağlı olacaktır. Birkaç basit yönergeyi izleyerek, uçucu yağlarla yemek pişirmenin avantajlarından kolayca yararlanabilirsiniz.

Uçucu yağlar ve ısı ile pişirme
Esansiyel yağlar ısıdan kolayca etkilendiğinden, bazıları ısı ile pişirmenin yağın etkinliğini azaltabileceğinden endişelenir. Isı ile yemek pişirmek buhar nedeniyle uçucu yağları buharlaştırabilir, bu nedenle mümkünse en iyisi tarifin sonuna uçucu yağı eklemektir. Uçucu yağ ne kadar az
sıcağa maruz kaldığında, tadı o kadar fazla koruyacaktır, bu nedenle mümkünse en sonunda veya yemek ısıdan çıkarıldıktan ve soğumaya bırakıldıktan sonra ekleyin.
Tabii ki, uçucu yağı daha sonra eklemek her zaman mümkün değildir, özellikle de pişirme veya buharda pişirme söz konusu olduğunda. Tarifiniz fırında pişirmenizi, buharda pişirmenizi, kaynatmanızı veya kaynatmanızı gerektiriyorsa ve sonunda uçucu yağı ekleyemiyorsanız, yağın aromasının bir kısmı fırınlanacağı, buharda pişirileceği, kaynatılacağı veya kaynamış. Uçucu yağı, yemeğiniz ateşten çıkarıldığında en sonunda eklemeyi planlıyorsanız, çok daha az bir miktara ihtiyaç duyulacaktır. Kekik veya Fesleğen gibi güçlü uçucu yağlar eklediğinizde, yağın kaynamasına veya buharlaşmasına izin vermek faydalı olabilir, çünkü daha yumuşak, daha hoş bir tat sağlar.

Tencere
Uçucu yağlarla pişirirken en iyisi paslanmaz çelik, seramik veya cam tencere kullanmaktır çünkü uçucu yağlar bazı plastik türlerine zarar verme potansiyeline sahiptir. Yağ içeren malzemeleri karıştırırken, plastik karıştırma kaseleri veya kaplarından kaçının ve pişirme kaplarınızı korumak ve muhafaza etmek için her zaman cam, seramik veya paslanmaz çelik kullanmaya çalışın.

Ölçümler
Herhangi bir tarife eklediğiniz uçucu yağların miktarı, büyük ölçüde ne tür yağ kullandığınıza bağlıdır; kişisel zevk tercihleriniz; yağı çiğ, taze veya kurutulmuş malzemelerle değiştirip değiştirmediğiniz; Tutar
yaptığınız porsiyonların; ve dahası. Bir tarife eklenecek uçucu yağın tam miktarını bilmek güzel olsa da, çok fazla değişken var.
daha çok bir deneme ve deneme yanılma süreci olduğunu pişirmek. Özel tariflerinize ve lezzet tercihlerinize uyması için ne kadar yağ ekleyeceğiniz konusunda iyi bir fikir edinmeden önce, uçucu yağlarla pişirme pratiğine ihtiyacınız olabilir. Uçucu yağlarla yemek pişirmek için kusursuz bir ölçüm kılavuzu olmasa da, uçucu yağları ve yiyecekleri denerken size yardımcı olacak birkaç yönerge vardır.

Kürdan yöntemi
Esansiyel yağlarla yemek pişirmeyi bu kadar kolaylaştıran şey, yemeğinizi tatlandırmak için kuru baharatlar, baharatlar veya tatlandırıcılar kullanıyor olmanıza göre çok daha az uçucu yağ gerektirmesidir. Uçucu yağlar çok güçlü olduğu için, en küçük miktar bile yemeğinize ciddi bir lezzet katabilir. Çoğu zaman, bir uçucu yağın tek bir damlası bile, özellikle yağ özellikle güçlüyse, aşırı güçlü olabilir. Uçucu yağları denemeye ve pişirmeye ilk başladığınızda, kürdan yöntemini kullanmak en iyisidir – temiz bir kürdanın ucunu uçucu yağ şişesine daldırın ve kürdanı malzemelerinize karıştırın. Bu, mümkün olan en az miktarda yağı eklemenizi sağlar, böylece çok fazla lezzet ekleyerek yemeğin bozulma riskini ortadan kaldırırsınız. Kürdanı tabağın içinde karıştırdıktan sonra, daha fazla yağ eklemek isteyip istemediğinizi görmek için bir tat testi yapın. Bu, çok fazla yağ kullanarak bozmadan yemeğinize yavaşça lezzet katmanın en güvenli yoludur.

Kekik Tarçın Karanfil Kekik Kimyon

Bu yağlar ayrıca içeceklere eklendiğinde uygun şekilde seyreltilmelidir. Bu yağların uygun şekilde seyreltilmesini sağlamak için, yukarıda listelenen uçucu yağlardan herhangi birini içeceklerinize eklerken en az 60 cc sıvı kullanın.

Ne kadar uçucu yağ ekleyeceğimi nasıl bilebilirim?
Belirtildiği gibi, yemeklerinize eklediğiniz uçucu yağ miktarı, yaptığınız belirli tarif, kaç porsiyon yaptığınız, ne tür yağ kullandığınız ve kişisel damak tadınız gibi birçok farklı değişkene bağlı olacaktır. Çoğu durumda, kürdan yöntemini kullanarak başlamak ve tarife yavaşça daha fazla yağ eklemek en iyisidir. Esansiyel yağları kullanarak yemek pişirme konusunda biraz deneyim kazandıktan sonra, bir tarife ne kadar yağ ekleneceğini daha iyi ölçebilir ve bir kürdan kadar yağ ekledikten sonra her seferinde yemeğin tadına bakmak zorunda kalmazsınız.
Bazı durumlarda, uçucu yağdan bir damla (veya birkaç damla) eklemek uygun olabilir, ancak şunu unutmayın: Yemeğinize uçucu bir yağ ekledikten sonra geri alamazsınız. Her zaman daha fazla yağ ekleyebilirsiniz, ancak bir kez ekledikten sonra lezzeti geri alamazsınız, bu nedenle yemeklerinize uçucu yağlar eklerken dikkatli olun ve uçucu yağları kullanarak yemek pişirirken daha rahat hissedene kadar kürdan yöntemini uygulayın.

Kürdan Yöntemi
En az miktarda uçucu yağ eklemenizi sağlar. Özellikle güçlü uçucu yağlar için kullanın. Daha fazlasını eklemeden önce tat testi yapın.

Bir damla
Çok miktarda yemek pişirirken faydalıdır. Hafif kimyaya sahip uçucu yağlar için çalışır.

Birkaç Damla
Isı ile pişirirken veya pişirirken lezzetin korunmasına yardımcı olabilir. Büyük miktarlarda yiyecek veya hafif uçucu yağlar için idealdir. Damlacıkları bir kaşığa dökün veya tam miktarlar için bir damlalık kullanın.

Uçucu yağları doğrudan yemeğin içine Damlatmayın.
Bir tarifte ne kadar uçucu yağ kullanacağınıza karar verdikten sonra, yağı doğrudan tabağa, kaseye veya tavaya eklememeniz, önce yağı bir kaşığa damlatmanız önemlidir. Esansiyel yağları dökerken, birden fazla damlanın şişeden sızması kolaydır, bu nedenle şişeyi doğrudan yemeğinizin üzerinde tutarsanız, istediğinizden daha fazla yağ alabilirsiniz. Yağı bir kaşığa dökerek, tabağa eklemeden önce tam olarak bir damla (veya ihtiyacınız olan miktarda) aldığınızdan emin olabilirsiniz.
Uçucu yağlarla yemek pişirirken kesin miktarları elde etmekte zorlanıyorsanız, size hassas damlacıklar sağlamaya yardımcı olması için bir yağ damlalığı kullanmak faydalı olabilir. Pişirme işlemi sırasında kullanmadığınız zamanlarda uçucu yağ şişelerinin kapağını kapatmanız da önemlidir. Yemek yapmak dağınık olabilir ve uçucu yağ şişelerinizin kapağının üzerinde olmasını sağlamak, yanlışlıkla bir şişeyi devirmenizi ve değerli yağı kaybetmenizi engeller.

Uçucu yağlarla yemek pişirmek için lezzet rehberi
Yiyeceklerinizi esansiyel yağlarla tatlandırmaya gelince, seçenekler sınırsızdır. Esansiyel yağlar, neredeyse her içeceğe, tatlıya, çorbaya, ete, ekmeğe güçlü lezzet katmaya yardımcı olabilir – liste uzayıp gidiyor. Yeni başlıyorsanız, aşağıdaki tat kılavuzu, bazı uçucu yağları en sevdiğiniz yiyecek ve içeceklerle nasıl eşleştireceğiniz konusunda size fikir verebilir.

Narenciye
Genel yağlar: Bergamot, Greyfurt, Limon, Misket Limonu, Mandalina, Yabani Portakal
Kimin için yararlı: içecekler, unlu mamuller, yoğurt, dip sos, salsa ve lezzet
Lezzet tanımı: parlak, tatlı, keskin, ferahlatıcı

Narenciye yağları, çay, su veya tatlılar gibi içeceklere tatlı, ferahlatıcı bir tat katabilir ve çörekler, kekler veya kurabiyeler gibi pişmiş ürünler için her türlü tarifi canlandırabilir. Narenciye yağları, yoğurda veya en sevdiğiniz sos ve salsa tariflerine lezzet katmak için de yararlı olabilir. Limon, misket limonu, portakal veya mandalina kabuğu rendesi gerektiren tariflerde narenciye yağları kullanmayı düşünün. Tarif tüm meyvenin lezzetini gerektiriyorsa, ihtiyaç duyulan lezzet miktarına uyması için muhtemelen birkaç damla esansiyel yağ gerekecektir. Hatırlamak,
turunçgil esansiyel yağları meyve suyundan değil, meyvenin kabuğundan alınır. Bu nedenle, narenciye yağlarını meyve kabuğu rendesi gerektiren tariflerin yerine kullanmak kolaydır, ancak meyve suyu gerektiren tarifler için zorunlu değildir.

Baharat
Genel yağlar: Karabiber, Sinameki, Tarçın, Kişniş, Zencefil, Rezene
Şunlar için yararlıdır: doğal tatları, sebzeleri, et turşusunu, tatlı ve tuzlu yemekleri geliştirmek
Lezzet tanımı: sıcak, keskin, baharatlı, tatlı, ılık

Baharatlı yağlar, yemeğinize ekstra lezzet katmak istediğinizde faydalıdır. Karabiber ve Zencefil gibi uçucu yağlar, yemek pişirirken doğal tatları geliştirmeye yardımcı olabilir ve Rezene ve Kişniş gibi yağlar hem tatlı hem de tuzlu tariflere ekstra lezzet katmaya yardımcı olabilir. Tarçın ve Sinameki yağları güçlü ve baharatlıdır ve unlu mamuller veya kahvaltılık yiyecekler için tatlı tariflere harika bir katkı sağlar. Tüm bu baharatlı uçucu yağların son derece etkili olduğunu unutmayın, bu nedenle yemeğinize güçlü bir lezzet katmak için yalnızca çok az yağ gerekir. Bu nedenle, bu yağlardan herhangi birini eklerken daima kürdan yöntemini kullanarak başlamak ve ilerledikçe tat testi yapmak en iyisidir.

Otlar
Genel yağlar: Fesleğen, Kişniş, Mercanköşk, Kekik, Biberiye, Kekik
Ne için yararlı: kuru veya taze otlar, İtalyan yemekleri, et turşusu, çorba, ekmek, makarna, patates yerine
Lezzet tanımı: bitkisel, taze, keskin, sıcak

Taze veya kurutulmuş otların kullanılması, yüzyıllardır yiyeceklere lezzet katmanın popüler bir yöntemi olmuştur. Bu, yemek pişirirken belirli tatlar elde etmenin etkili bir yolu olsa da, düzenli bitkilerinizi arada bir esansiyel yağlarla değiştirmek eğlenceli olabilir. Uçucu yağlar sadece kullanmadığınız zamanlarda işe yaramaz
taze bitkilere erişiminiz varsa veya kuru baharatlarınız biterse, ancak bunlar ciddi bir tat vermeye yardımcı olabilir. Bir tarifte kuru veya taze otların yerine bitkisel uçucu yağlar kullanmanın yanı sıra, bu yağlar en sevdiğiniz İtalyan yemeklerine, çorbalarına, ekmeklerine, makarna yemeklerine, patateslerine, et marinalarına ve daha fazlasına harika bir katkı sağlayabilir. Kuru veya taze otlar gibi, bu bitkilerin birkaçını da kullanabilirsiniz.
güzel bir buket yapmak için tek bir tabakta uçucu yağlar. Unutmayın, bu yağların çoğu son derece güçlüdür ve yemeğe çok fazla yağ kullanarak aşırı güç vermemenizi veya mahvetmemenizi sağlamak için kürdan yöntemiyle yiyeceklere eklenmelidir.

Çiçekler
Ortak yağlar: Lavanta, Sardunya
Kimler için yararlı: narenciye aromalarını yumuşatmak, sade tariflere, tatlılara, çaya bir dokunuş eklemek
Lezzet tanımı: hafif, tozlu, tatlı

Uçucu yağ tarifleri
Artık yemek pişirmek için uçucu yağları kullanmanın en iyi yollarını öğrendiğinize göre, işte pratik yapmanıza yardımcı olacak birkaç tarif. Unutmayın, uçucu yağlarla yemek pişirmek için biraz deneme yapmanız gerekir, ancak olasılıklar sonsuzdur!

İçecekler
İçeceklere uçucu yağlar eklemek, güçlü ve ferahlatıcı tatlarının tadını çıkarmanın en kolay yollarından biridir. En sevdiğiniz içeceklerden herhangi birini canlandırmak istediğinizde, içeceklere uçucu yağlar eklemek için birkaç fikir:
Su
Suyunuza bir ila iki damla uçucu yağ eklemek, lezzetli bir içecek yapmanın basit bir yoludur. Günlük su alımınızı artırmak için yaratıcı bir yol arıyor, soda veya şekerli içecekleri azaltmak ya da sadece belirli bir yağın iç faydalarından yararlanmak istiyorsanız, suyunuza uçucu yağlar eklemek en etkili yöntemlerden biridir. uçucu yağların tadını çıkarmanın yolları.
• Taze limon bulunmadığında bir bardak suya bir veya iki damla limon yağı ekleyin
• Daha az soda veya şekerli içecekler içmeye çalışıyorsanız, güçlü lezzet için suyunuza esansiyel yağlar ekleyin.
• Sabahları suyunuza canlandırıcı uçucu yağlar ekleyerek ferahlatıcı bir başlangıç ​​yapın
• Su içmek için yürüyüş yaparken suyunuza bir damla Cassia yağı koyun
• Sıcak suya bir damla ballı Tarçın yağı ekleyin ve boğazı yatıştırmak için yavaşça yudumlayın *
• Daha fazla lezzet ve antioksidan desteği için bir bardak suya bir damla Kireç yağı koyun *
• Melaleuca, Nane ve Limon yağını su bardağınızda karıştırın ve nefesi tazelemek için için.

Çay
Çay içmeyi seviyorsanız, uçucu yağlar içeceğinize çeşitli tatlar eklemenin doğal bir yolunu sunar – çay saatini sonsuza kadar eğlenceli hale getirir. Çay karışımınıza güçlü bir lezzet sağlamak için sadece az miktarda esansiyel yağ gerekecektir, bu nedenle özellikle küçük bir bardaktan içiyorsanız veya güçlü yağlar kullanıyorsanız, çok fazla eklemediğinizden emin olun.
Hangi uçucu yağlar çayla daha iyi gider?

Bergamot Tarçın

Diğer İçecekler

Rezene Limon

Nane Roman Papatyası

Bir bardak suya veya bir bardak çaya esansiyel yağlar eklemek, içeceğinizi zenginleştirmek için uçucu yağları kullanmanın basit bir yolunu sağlarken, aromayı artırmak için hemen hemen her içeceğe esansiyel bir yağ ekleyebilirsiniz.
Esansiyel yağlar ayrıca smoothie’ler, sulu içecekler, limonatalar, sıcak çikolata ve sevdiğiniz içeceklerin birçoğunda iyi çalışır.

Turşular
Uçucu yağlar tatlı, tuzlu ve güçlü tatlar sağlayabildiğinden, en sevdiğiniz marinalara mükemmel bir katkı sağlarlar. Eti, sebzeleri, deniz ürünlerini veya pişirmeyi planladığınız başka herhangi bir şeyi marine ediyor olun, esansiyel yağlar eklemek yemeğinize ekstra bir lezzet katacaktır. Turşunuza eklediğiniz uçucu yağ miktarı, neyi marine ettiğinize, yiyeceklerin karışımda ne kadar süre marine edileceğine ve turşunun ne kadar sıvı içerdiğine bağlı olacaktır. Ancak, marinatınıza az miktarda uçucu yağ eklemek en iyisidir – çoğu uçucu yağ için bir damla ile başlayın ve oradan yukarıya doğru ilerleyin.
Marine için en iyi uçucu yağlar hangileridir?

Fesleğen
Karabiber Kakule

Kişniş Kimyon Rezene

Zencefilli Limon Kireç

Mercanköşk Kekik Biberiye

Pişmiş ürünler
Pişirme sırasında esansiyel yağların kullanılması, en sevdiğiniz tatlılara, ekmeklere ve fırında yapmak istediğiniz diğer her şeye ekstra lezzet katmanın basit bir yolunu sağlar. En sevdiğiniz kurabiye tarifine bir miktar lezzet katmak veya sağlıklı bir bükülme ile bir tatlı tarifi sağlamak istiyorsanız, esansiyel yağlar unlu mamuller yaparken kesinlikle işe yarayacaktır.
Unutmayın, uçucu yağlar pişirildiğinde, yağın çoğu ısı nedeniyle buharlaşacaktır. Bu nedenle karışımınızı fırına koymadan önce biraz daha yağ eklemeniz en iyisidir. Güçlü yağların yine de küçük miktarlarda kullanılması gerektiğini unutmayın, ancak daha yumuşak kimyası olan yağlar, aromanın pişirme işleminde hayatta kalmasını sağlamak için cömertçe kullanılabilir.

Salsa
Bir salsa tarifine esansiyel yağlar eklemek sadece lezzeti artırmakla kalmaz, aynı zamanda taze malzemeleriniz olmadığında zaman kazandırabilir. Örneğin, taze limon almak için markete gitmeye vaktiniz yoksa, salsa tarifinize her zaman bir damla limon esansiyel yağı ekleyebilirsiniz. Kişniş, Kişniş, Limon ve Kimyon gibi diğer uçucu yağlar, herhangi bir salsa tarifini fazladan çaba sarf etmeden veya pişirme süresi olmadan tatlandırmaya yardımcı olabilir.

Soslar ve dipsler
Sıkıcı, hafif akşam yemeklerinden kurtulmak isteyip istemediğiniz; çocuklarınıza okuldan sonra vermek için yaratıcı atıştırmalıklara ihtiyacınız var; veya bir sonraki oyun gecesine ev sahipliği yapmadan önce en sevdiğiniz dip tarifini karıştırmak istiyorsanız, dip soslara ve soslara uçucu yağlar eklemek, masaya daha fazla lezzet getirmenin kolay bir yoludur. Esansiyel yağlar humus, cips daldırma, yayma ve daha fazlasına harika bir katkı sağlar. Basit bir pesto veya marinara bir damla uçucu yağ eklemek de
herhangi bir sade makarna tarifini canlandırın. Dip soslar ve soslar genellikle küçük porsiyonlar halinde servis edildiğinden, tarifi çok fazla yağla bastırmamak için kürdan yöntemini kullanarak uçucu yağlar ekleyin.
Salata
Herhangi bir salata tarifini canlandırmanın kolay bir yolunu istiyorsanız, esansiyel yağlar ferahlatıcı, sağlıklı veya canlandırıcı bir aroma eklemenize yardımcı olabilir. İster geleneksel yeşil salata, ister tavuk salatası, makarna salatası, kinoa salatası, patates salatası veya bunların arasında herhangi bir şey yapıyor olun, bir tutam esansiyel yağ, herhangi bir sıradan salata tarifini bir sonraki seviyeye taşımanıza yardımcı olabilir. Kendi salata sosunuzu yapmak istiyorsanız, uçucu yağları özellikle yağ bazlı soslar için sos tariflerine dahil etmek kolaydır.
Birçok salata tarifi, salatanın buzdolabında soğumasını gerektirdiğinden, uçucu yağ aromalarının oturdukça daha güçlü hale geleceğini unutmamak önemlidir.
yemeğin içinde veya içinde. Patates veya makarna salatanız servis yapmadan önce bir gün buzdolabında kalacaksa, aromasının çok güçlü olmadığından emin olmak için esansiyel yağları servis etmeden hemen önce eklemeyi düşünün (salatayı ilk yaptığınız zaman yerine).
Baharat
Esansiyel yağlar, kendi başlarına karıştırıldıklarında herhangi bir yiyecek veya içeceğe bol miktarda lezzet katarken, yemeğinizi tatlandırmak için güçlü baharat karışımları oluşturmak için esansiyel yağları kuru baharat malzemeleriyle de birleştirebilirsiniz.
İmkanlar sonsuzdur

Artık uçucu yağlarla yemek pişirmenin en iyi yöntemlerini öğrendiğinize göre, pratik yapma zamanı. Farklı tatları ve tarifleri denerken, herhangi bir yemeği esansiyel yağların gücüyle aydınlatmanın ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Her zaman güvenlik kurallarına uyarak ve ilerledikçe öğrenmeye istekli olarak, mutfaktaki uçucu yağların yardımını alarak yeme, içme ve pişirme şeklinizi dönüştürebilirsiniz.

 

 

Ana Menü