Farkındalık konusu gündeme geldiğinde, meditasyonun bir yerlerde dokuma bir çim hasır üzerinde bölgelere ayrılmaktan zevk alan özgür ruh

ların alanı olduğunu hala hayal eden insanlar var. Ama gerçek şu ki, farkındalık ve farkındalık meditasyonunun hiçbir etkisi yoktur. Bu yaşamı değiştiren uygulamalar bin yı

ldır var ve neredeyse her ruhsal yol bunların bazı biçimlerini bütünleştiriyor.

Kökleri Budizm’

e dayanmasına rağmen, bugün uygulandığı şekliyle seküler olmayan farkındalık meditasyonu tüm geçmişlerden ve inançlardan insanl

ar tarafından erişilebilir durumdadır. Dikkat çekici popülaritesine rağmen, “Ama neden meditasyon yapmalıyım?” Diye merak edebilirsiniz. Bu (haklı) soruyu ceva

plamaya başlamak için, aşağıda meditasyon hakkında altı ilginç gerçek sunuyoruz.

Meditasyon hakkında bilmediğiniz birkaç gerçek

Meditasyon sizi daha mutlu eder


Meditasyon yapanlar genellikle meditasyon yapmayanlara göre daha mutlu hayatlar yaşarlar. Meditasyonun yapıcı düşüncelerin ve olumlu duyguların akışını geliştirdiği bilinmektedir. Düzenli olarak meditasyon yapmak için harcanan birkaç dakika bile büyük bir fark yaratabilir. Bilimsel kanıtlar bu iddiayı desteklemektedir: Meditasyon yapan bir grup Budist rahip üzerinde kapsamlı araştırmalar yapılmıştır. Rahiplerin beyinlerinin ön-ön korteksinin (mutlulukla ilişkili kısım) ekstra aktif olduğu bulundu.

Meditasyon kaygı, stres ve depresyonu yönetmenize yardımcı olur


Meditasyonun dönüştürücü potansiyeli küçümsenmemelidir. Wisconsin Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar meditasyonun beyin üzerinde fizyolojik etkileri olduğunu kanıtladı. Örneğin araştırmacılar, sürekli meditasyon yapıldığında beynin stres ve kaygıyı düzenleyen kısmının küçüldüğünü buldular. Meditasyon yapanlar, anlık deneyimlere odaklanarak zihni stresli durumlarda bile sakin kalması için eğitiyorlar. Bununla birlikte, gelecekle ilgili belirsizlik nedeniyle önemli ölçüde daha az endişe yaşarlar.

 

Meditasyon yapmak için dindar biri olmanıza gerek yok

Meditasyonun herkese fayda sağlayacağından emin olabilirsiniz. Öğretinin ötesindedir: sakinlik geliştirmek, farkındalık uygulamak ve zihni dağıtmakla ilgilidir. Ve tefekkür dünya dinlerinin çoğunun temel bir bileşeni olsa da, meditasyon yapmak için bir dine bağlı kalmanıza gerek yoktur. Bu, kendisini “ruhani ama dindar değil” olarak tanımlayan her birey için geçerlidir.

 

Meditasyon faydaları


Meditasyondan kaynaklanan sayısız sağlık yararı, uygulamayı benimsemek için bir başka harika sebeptir. Bazı faydalar, insanlar oturmaya başladıktan sonra kendilerini çok çabuk hissettirmeye başlayabilir. Sakinlik ve gönül rahatlığı, bu duygu geçici ve süptil olsa bile, yaygın deneyimlerdir. Forbes çevrimiçi olarak yayınlanan bir makalede, avukat Jeena Cho, örtük ırkta ve yaş önyargısında azalma da dahil olmak üzere beklemediğiniz, bilimsel olarak kanıtlanmış altı faydayı listeliyor.

Bazı insanlar meditasyonun tam tersi bir etkiye sahip olduğundan endişeleniyor çünkü zihinleri her zamankinden daha meşgul görünüyor. Tavsiyemiz: buna bağlı kalın ve seanslarınızı kısa tutun. Meditasyon zihninizin tahtasını temizlemek değil, orada görünenin farkında olmakla ilgilidir. Ve bir adım öndesiniz: Zihnin ne kadar meşgul olabileceğini şimdiden fark ediyorsunuz.

Meditasyon uykuya dalmanıza yardımcı olur
Uykusuzluk rahatsız edici bir durumdur – herkes uykusuz bir geceden korkar. Ne yazık ki, Amerikan nüfusunun yaklaşık üçte biri, ara sıra veya kronik olsun, bir tür uyku yoksunluğundan muzdarip. Tavana bakan ve bütün gece boşuna koyun sayan talihsiz insanlardan biriyseniz, meditasyon bir çözüm olabilir. Harvard Sağlık Blogundaki bir makale, meditasyonun rahatlama tepkisini tetiklediğini doğruluyor – bu yüzden bazı insanlar aslında tam tersi bir soruna sahipler: meditasyon yapmaya başlar başlamaz uykuya dalarlar!

Meditasyon hafızanızı keskinleştirir
Meditasyon, mutluluğunuzu artırmanın ve genel sağlığınızı iyileştirmenin yanı sıra, hafızanızın keskin kalmasına ve konsantrasyonunuzun sabit kalmasına yardımcı olur. Farkındalık meditasyonu ile, yargılayıcı olmayan bir şekilde şimdiki anın farkında kalmayı öğrenirsiniz. Sonuç olarak, dikkat dağıtıcı şeylerin sizi uzaklaştırması gittikçe azalır. Meditasyon yapmanız için sadece bir neden daha.

 

Meditasyon ve Uçucu Yağlar

 

Meditasyonu anlattıktan sonra , Meditasyon yaparken ana dokalanmanız ve bu süreci daha faydalı hale getirmenizi sağlayacak en büyük yardımcınız Doğanın bize armağanı olan saf uçucu yağlardır.

İster meditasyondan önce birkaç damla uçucu yağı beğendiniz bir taşıcı yağ ile karıştırıp vücudunuza masaj yaparak bedensel farkındalığı hızlandırın ,İsterseniz en çok sevdiğiniz uçucu yağlardan yada hazır karışımlardan bir kaç damla difüzörünüze damlatıp Meditasyonunuzun keyfini çıkarabilirsiniz.

Young Souls Team

Ana Menü