ÖNEMLİ UYARI
UÇUCU YAĞLARIN DAHİLİ KULLANIMI KİŞİDEN KİŞİYE FARKLI RİSKLER GÖSTEREBİLİR.BU YÜZDEN YOUNG SOULS DAHİLİ KULLANIMI DOKTOR TAVSİYESİ VE KONTROLÜ DIŞINDA KESİNLİKLE ÖNERMEZ . AŞAĞIDAKİ BİLGİLER TEDAVİ ÖNERİSİ DEĞİLDİR.

Cilt bakımı, doğal, güçlü özelliklerin yanı sıra iyi hijyenin en önemli alanlarından biridir, uçucu yağlar, temiz, pürüzsüz ve sağlıklı görünümlü cildi teşvik etmek için yararlıdır. 

Temizleyici özellikleri, yatıştırıcı özellikleri ve besleyici özellikleri dahil olmak üzere onları cilt için yararlı kılan birçok uçucu yağ özelliği vardır.

Temizleme özellikleri

Temiz bir cilde sahip olmak, doğru cilt bakımının en önemli unsurlarından biridir. Bazı uçucu yağlar, temiz bir cilt ve berrak bir cilde sahip olmak için çok yararlı olabilecek önemli temizleme ve arındırma özelliklerine sahiptir. Belirtildiği gibi, belirli kimyasal bileşenler uçucu bir yağa belirli faydalar sağlayabilir. Bu nedenle, bir uçucu yağ, temizlik için yararlı kimyasal özelliklere sahipse ve yağ topikal kullanım için onaylandıysa, cildi temiz ve saf tutmak için günlük cilt bakımı rutininizde kullanılabilir.

Besleyici özellikler

Cilt için uçucu yağların belki de en çekici özelliği cildi beslemeye ve beslemeye yardımcı olmalarıdır. Yağa bağlı olarak, cildi nemlendirmeye, tonlama özellikleri sağlamaya veya sağlıklı görünen bir ışıltı sağlamaya yardımcı olabilirsiniz. Hatta bazı uçucu yağlar, cildi besleyerek ve ciltte kırışıklıkları teşvik ederek kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünü azaltmak için bile kullanılabilir.

Uçucu yağların saf doğası, onları cildi beslemek için yararlı kılar, çünkü güçlü kimyasal bileşenler, güvenli ve doğal bir şekilde beslenme sağlamak için çalışır.

Yatıştırıcı özellikler

Temizleme özelliklerine ek olarak, bazı uçucu yağlar, yağa yatıştırıcı özellikler kazandıran kimyasal bir yapıya sahiptir. Bu yatıştırıcı özelliklere sahip uçucu yağlar cilt bakımı için çok faydalıdır çünkü tahriş olmuş cildi yatıştırmaya yardımcı olabilir ve ara sıra cilt tahrişini veya lekeyi azaltabilir. Bazı uçucu yağlarda bulunan yatıştırıcı özellikler, hassas cilde sahip olanlar için basit ve doğal bir yol sağlayabilir.

Hassas cildiniz varsa, ticari yüz temizleyicileri, tonerler veya nemlendiriciler hassas cildiniz için çok sert olabilir ve genellikle cildi daha da tahriş edebilir. 

Genellikle popüler cilt bakım ürünlerinde bulunan bileşenler ve doğal yatıştırıcı özelliklere sahip cilde bakım sağlar.

Cilt için en iyi uçucu yağlar

Aşağıdaki uçucu yağlar, cilt için en iyi yağlardan bazıları olarak kabul edilir çünkü yukarıda tartışılan temizleme, yatıştırıcı ve besleyici özelliklerin bir kısmını içerirler.

Greyfurt

Ölmez Çiçek

Yasemin

Ardıç

Selvi

Okaliptüs

Buhur

Çay Ağacı

Lavanta

Gül 

Paçuli

Sandal Ağacı

Ciltte uçucu yağların kullanımına ilişkin yönergeler

Uçucu yağların hem güvenli hem de etkili olduğu kanıtlanmış olsa da, güvenli kullanımı sağlamak için bunların doğru kullanılması önemlidir. Cildinize sürdüğünüz herhangi bir ürün gibi, talimatlara uymalı, uygun miktarları kullanmalı ve hassasiyetleriniz varsa ayarlamalar yapmalısınız. Deride yalnızca topikal kullanım için onaylanmış uçucu yağları kullanın ve yüksek kaliteli yağlar kullanmanın en iyi sonuçları verme eğiliminde olduğunu unutmayın. Esansiyel yağların cilt için uygun şekilde kullanılmasını sağlamak için aşağıdaki yönergelere bir göz atın.

Seyreltme

Uçucu yağlar çok güçlü olduğu için, genellikle bir yağı cilde uygulamadan önce seyreltmek akıllıca olur. Seyreltme, özellikle güçlü yağları yüz gibi bölgelere uygularken özellikle önemlidir ve hassas cilde sahip olanlar için daha da önemlidir. Ciltte kullanmadan önce uçucu bir yağı seyreltmenin birkaç yolu vardır.

Taşıyıcı yağlar

Özellikle güçlü yağlar kullanırken veya hassas cilde sahip olanlar için, yüze uygulamadan önce 1 damla uçucu yağı 3 damla taşıyıcı yağla (Kesirli Hindistan Cevizi Yağı gibi) seyreltin.

Nemlendiriciler, Temizleyiciler, Losyonlar Avuç içine bir parça yüz temizleyici, nemlendirici veya losyon koyun. Ürüne 1 damla uçucu yağ ekleyin ve ellerinizi birbirine sürün.

Ürün talimatlarına göre uçucu yağ ve cilt bakım ürünü kombinasyonunu yüze veya cilde uygulayın.

Günlük kullanım için                

En sevdiğiniz cilt bakım ürünlerine birkaç damla uçucu yağ ekleyin. Günlük yüz temizleyicinize, yüz losyonunuza, tonik veya nemlendirici şişenize birkaç damla yağ ekleyerek, düşünmek zorunda kalmayacaksınız.

NOT: Bu uçucu yağlar, topikal kullanımdan önce daima seyreltilmelidir: Cassia, Tarçın, Karanfil, Kimyon, Kekik.

Hassas cilt

Hassas cilde sahip olanlar için, cilde ve cildin diğer bölgelerine fayda sağlamak için esansiyel yağları kullanmak hala mümkündür. Uçucu yağlar son derece güçlü olmakla birlikte, temizleyici ve yatıştırıcı doğası, onları cilt hassasiyeti ile mücadele edenler için faydalı kılar. Sıklıkla,ticari temizleyiciler ve losyonlar, kimyasallar veya sert bileşenler içerdiğinden hassas cilde sahip kişiler için aşırı derecede tahriş edici olabilir. Doğal bir yaklaşım benimseyerek ve uçucu yağların nazik ama etkili doğasının cildi temizleyip rahatlatmasına izin vererek, hassas cilt geçmişi olanlar cilt bakımı rutinlerini kolayca değiştirebilirler.

Hassas cildiniz varsa, topikal olarak uygulamadan önce her seferinde uçucu yağları sulandırdığınızdan emin olun. Ayrıca, bir seferde çok fazla yağ ile cildi tahriş etmekten kaçınmak için uçucu yağları daha küçük dozlarda kullanmak akıllıca olacaktır. Cildiniz hassas olsun ya da olmasın, uçucu yağları cildin iç kulak ve burun, göz çevresi ve göz çevresi, cinsel organlar ve kırılmış veya hasar görmüş cilt gibi bölgelerine sürmekten kaçınmalısınız.

 

Ana Menü