Neden uçucu yağlarla temizlik yapmalı?
Bazıları için temizlik katartiktir; diğerleri için bu bir angarya. Nasıl hissederseniz hissedin, temizlik hayatın kaçınılmaz bir parçasıdır – özellikle de kendinizi ve ailenizi sağlıklı ve güvende tutmak istiyorsanız. Vücudu belirli sağlık sorunlarından korumaya yardımcı olabileceğinden, temiz bir çevreye sahip olmak sağlıklı bir yaşam tarzının önemli bir parçasıdır.

Temizlemeyi sevseniz de sevmeseniz de, yararlı ve etkili temizlik maddelerine sahip olduğunuzda evi temiz tutmak çok daha kolaydır. İnsanların sağlık ve zindelik için uçucu yağları kullandıklarına alışmış olsanız da, uçucu yağların temizlik için de son derece yararlı olabileceğini fark etmeyebilirsiniz. Doğal temizleme özellikleri ile uçucu yağlar, her şeyi temiz tutmanın basit ama güçlü bir yolunu sağlar.

Uçucu yağlar doğaldır ve aile içinde kullanımı güvenlidir.
Temizlikte uçucu yağların kullanımıyla ilgili en çekici şeylerden biri, doğal kaynaklardan gelmeleri ve uygun şekilde kullanıldıklarında tüm aile içinde güvenle kullanılabilmeleridir. Uçucu yağlar, bitki parçalarından çıkarılır ve yağın güçlü özelliklerini korumak için dikkatlice kürlenir. Temizlik için uçucu yağları kullandığınızda, temizleme ve arındırma gücü sağlamak için yağda bulunan doğal kimyasal bileşenlere güvenirsiniz. İster doğal temizlik ürünlerini kullanmayı tercih edin, ister ailenizi güvende tutma konusunda endişelenin veya sadece gönül rahatlığı isteyin, uçucu yağlar evde kullanmak için harika bir doğal temizlik çözümüdür.

Uçucu yağlar, güçlü ve güçlü oldukları için etkili temizlik maddeleridir.
Uçucu yağlar doğada bulunurken, yine de onları ev temizliğinde faydalı kılan güçlü ve güçlü temizleme özellikleri içerirler. Uçucu yağlar, bitki kısımlarından alınan özlerdir, yani yüksek oranda konsantre ve son derece güçlüdür. Sadece güçlü bir aroma sağlamakla kalmaz, aynı zamanda her yağdaki kimyasal bileşenler güçlü faydalar sağlar.

Uçucu yağlar çok güçlü olduğundan, ciddi bir temizleme gücü sağlamak için yalnızca küçük bir miktar gerekli olacaktır. Diğer temizlik ürünleri, işi bitirmek için büyük bir miktar gerektirebilir, ancak sadece birkaç damla uçucu yağ ile tüm alanı temizlemek mümkündür. Uçucu yağların diğer temizlik maddeleri kadar güçlü olup olmadığını merak edenler için, bu doğal elementlerin son derece konsantre, güçlü gücünü hemen deneyimlemek için herhangi bir uçucu yağdan bir şişe açmak yeterlidir.

Uçucu yağlar, tehlikeli kimyasallar içeren temizlik ürünlerine bir alternatif sağlar.
Bugün piyasada bulunan temizlik ürünlerinin çoğu güçlü ancak potansiyel olarak tehlikeli kimyasallarla doludur. Bu ürünler etkili temizlik yararları sağladığını iddia etse de, genellikle evde kullanıldığında ailenizi riske atabilecek sentetik kimyasallar ve şüpheli bileşenler içerirler. Temizlik için uçucu yağlar kullanmanın güzelliği, sadece yağın içinde bulunan doğal kimyasal bileşenleri içermeleridir, bu nedenle uygun miktarlarda kullanıldıklarında bir risk oluşturmazlar ve evin her yerinde güvenle kullanılabilirler.
Evde küçük çocuklarınız varsa veya sadece ailenizin her gün gereksiz toksinlere ve kimyasallara maruz kalmamasını sağlamak istiyorsanız, uçucu yağlar evi temiz tutmak için güvenli ve doğal bir çözüm sağlar.

Çok yönlülük
Temizlik için uçucu yağlar kullanmanın en önemli faydalarından biri, çok yönlü olmalarıdır – tek bir yağ, evin çeşitli bölümlerini temizlemek veya birkaç zorlu temizlik işi için yararlı olabilir. Tipik olarak, tüm evi temiz tutmak için farklı temizlik ürünleriyle dolu bir dolabın tamamını gerektirir. Uçucu yağlar güçlü ve etkili olduğundan, çeşitli işler için bir yağ kullanılabilir,
mutfaktan banyoya, havayı arındırmaya, yapışkan pislikleri temizlemeye, çamaşırlara yardımcı olmaya ve daha pek çok şeye kadar. Uçucu yağlar, kendi temizlik maddelerinizi yapmak için de kullanılabilir ve her bir yağı kişisel temizlik tercihlerinize veya ihtiyaçlarınıza göre uyarlamanıza olanak tanır.
Bahsedildiği gibi, uçucu yağların güçlü doğası, bir temizlik görevini tamamlamak için çok fazla yağa ihtiyacınız kalmamasını sağlar. Uçucu yağlarla temizlik söz konusu olduğunda, biraz uzun bir yol kat eder, bu nedenle birçok kişi bunu zaman içinde daha uygun maliyetli bir çözüm olarak görür.

Temizlerken uçucu yağların güzel aromasının tadını çıkarın
Uçucu yağlarla temizlemenin belki de en büyük cazibelerinden biri, temizlerken uçucu yağların aromasının tadını çıkarmanın ek faydasına sahip olmanızdır. Pek çok temizlik ürünü, sentetik kimyasallar ve diğer doğal olmayan bileşenlerle dolu olduğu için güçlü veya hoş olmayan bir kokuya sahiptir. Temizlik için uçucu yağları kullandıkça, yaydıkları hoş aromayı – birkaç saate kadar sürebilen bir aroma – koklayabileceksiniz.
Canlandırıcı, ferahlatıcı ve canlandırıcı kokulara sahip uçucu yağlar kullanmak evinizin daha temiz hissetmesini sağlar.

NEDEN UÇUCU YAĞLARLA ?
• Evde kullanmak için doğal ve güvenli
• Güçlü, güçlü ve etkili
• Tehlikeli toksinler ve kimyasallar içeren ürünleri temizlemeye alternatif
• Temizlik için çok yönlü seçenekler sunar
• Temiz, davetkar bir aroma oluşturur

Artık uçucu yağlarla temizlemenin getirdiği faydalardan birkaçını anladığınıza göre, “Nasıl çalışıyor?” Diye merak ediyor olabilirsiniz. Uçucu yağı temizlik için yararlı kılan nedir? “

Uçucu yağları bu kadar etkili temizlik maddeleri yapan şeylerin arkasındaki bazı bilimlerden bahsedeceğiz.

Temizlik için uçucu yağlar kullanmanın arkasındaki bilim.

Her bir uçucu yağ, yağa özel faydalar sağlayan benzersiz bir kimyasal bileşen setine sahiptir. Örneğin, bazı uçucu yağlar, yağı cildin görünümünü iyileştirmek için yararlı kılan kimyasal bileşenler içerirken, diğer yağlar, böcekleri kovmak veya dinlendirici bir uykuyu desteklemek için yararlı olabilecek özelliklere sahiptir.
Uçucu bir yağ, birkaç farklı kimyasal bileşenin bir kombinasyonuna sahip olabilir ve her bir yağa çeşitli olası faydalar sağlar.

Örneğin, bu yağın sunduğu potansiyel faydaları belirleyen limon esansiyel yağının benzersiz kimyasal profiline bir göz atın.

LİMON YAĞI
Bitki kısmı: limon kabuğundan alınır
Ana kimyasal bileşenler: limonen, ß pinen, γ-terpinen
Olası faydalar:
Limonen
% 55-75 (yüzde bileşim)
• Canlandırıcı, enerji verici aroma
• Yüzey, diş ve cilt temizleme özellikleri
• Cilt lekelerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir
• İç temizlik özellikleri *
• Sağlıklı bir metabolizmayı destekleyebilir *
• Solunum, bağışıklık, gastrointestinal ve sinir sistemi fonksiyonlarını destekler *
beta-pinen (ß pinen)
% 6-18 (yüzde bileşim)
• Bağışıklık fonksiyonunu ve yanıtı destekler *
• Zaten normal aralıkta olan sağlıklı kan şekeri seviyelerini korumaya yardımcı olabilir *
• Sağlıklı solunum sistemini destekler *
gama-terpinen (γ-terpinen)
% 3-16 (yüzde bileşim)
• Yüzey temizleme özellikleri
• Çevresel tehditlere karşı korur

Bunlar, Limon esansiyel yağında bulunan ana kimyasal bileşenlerden sadece üçü olsa da, yağın benzersiz kimyasal yapısının, sunduğu olası faydaları nasıl belirlediğini görmek kolaydır. Limon yağı, yüzey temizleme yararları olan yüksek oranda kimyasal bileşen içerdiğinden, ev temizliği için (diğer şeylerin yanı sıra) yararlı bir yağdır. Diğer uçucu yağlar, temizleyici kimyasal özelliklerin küçük bir yüzdesine sahip olabilir, ancak cilt lekelerinin görünümünü azaltmak veya böcekleri doğal olarak kovmak gibi onları başka bir şey için yararlı kılan yüksek oranda kimyasal bileşenlere sahip olabilirler.
Güzel olan, her bir uçucu yağın, her tür kimyasal bileşenin farklı yüzdelerine ve kombinasyonlarına sahip tamamen benzersiz bir kimyasal profiline sahip olmasıdır – bu nedenle uçucu yağlar çok yönlüdür ve bu kadar çok kullanım alanı vardır!

* Bu ifadeler Gıda ve İlaç İdaresi tarafından değerlendirilmemiştir. Bu ürün herhangi bir hastalığı teşhis etmek, tedavi etmek, iyileştirmek veya önlemek için tasarlanmamıştır.

Temizleme özellikleri
Temizleyici faydalar sağladığı bilinen kimyasal özellikler içeren birçok uçucu yağ vardır. Temizleyici özelliklere sahip uçucu yağlar, özellikle temizlik için faydalı olduğu bilinen yüksek oranda kimyasal bileşenlere sahiplerse, doğal temizleme ajanları olarak kullanılabilir. Unutmayın, yüksek kaliteli uçucu yağlar son derece güçlüdür, bu da küçük bir miktar temizleyici uçucu yağın bile büyük faydalar sağlayabileceği anlamına gelir.

Temizleyici faydalar sağlayan kimyasal bileşenler
Birçok uçucu yağ, temizleyici kimyasal bileşenler içerirken, temizlik için en yararlı yağlar, yüksek konsantrasyonda temizleyici kimyasal bileşenlere sahip olanlardır. Herhangi bir uçucu yağdaki kimyasal bileşenlerin benzersiz kombinasyonu, ne tür bir bitkiden geldiğine bağlı olacaktır – her bitki, kendi kimyasal bileşenleri ve dolayısıyla kendi yararları grubu ile farklı bir uçucu yağ üretir. Bazı uçucu yağlar, diğerlerine göre daha yüksek oranda temizlik yararları olan kimyasal bileşenlere sahip olacağından, bu yağlar ev temizliğinde daha etkilidir.
Temizleyici özelliklere sahip olan ve bu kimyasal bileşenlerin yüksek konsantrasyonlarını içeren uçucu yağların bazı kimyasal bileşenlerine bir göz atalım.

FENOLLER
Fenollerin kimyasal yapısı, uçucu yağlarda bulunduklarında onları son derece güçlü ve antioksidanlar açısından zengin kılar. Uçucu yağlarda yaygın olarak bulunan fenoller arasında timol, karvakrol, öjenol ve antheol bulunur. Kimyasal özelliklerinden dolayı temizlik için faydalı olabilecek fenol bakımından zengin uçucu yağlar şunları içerir:
Karanfil – Oregano – Kekik

ALDEHİDLER
Aldehitler tipik olarak bitkiler içinde sadece küçük miktarlarda bulunmalarına rağmen, güçlü bir aroma ile uçucu yağlar sağladıkları bilinmektedir. Sinnamaldehit ve geranial gibi aldehitler sıklıkla uçucu yağlarda bulunur. Temizleme amaçları için de faydalı olan aldehit bakımından zengin uçucu yağlar şunları içerir:

Kişniş – Tarçın – Melisa

MONOTERPENLER
Monoterpenler, uçucu yağlarda sıklıkla bulunan ve çok sayıda fayda sağlayan yağlar sağlayan hidrokarbonlardır. Temizleyici uçucu yağlarda bulunan yaygın monoterpenler arasında limonen ve terpinen bulunur. Aşağıdaki uçucu yağlar, onları temizlik için yararlı kılan monoterpenler içerir.

Bergamot – Limon – Lime – Portakal

Uçucu yağların farklı “temizleme” özellikleri vardır.
Temizleyici özelliklere sahip olduğu bilinen birçok uçucu yağ olduğunu akılda tutmak önemlidir; ancak, “temizlik” kelimesinin birçok farklı anlamı olabilir. Bazı uçucu yağlar, cilt için temizleme faydaları sağlayacak kimyasal bileşenlere sahiptir.
Diğer yağlar, yağı iç temizlik için yararlı kılan bir kimyasal profile sahip olabilir. * Ev temizliği söz konusu olduğunda, en iyi uçucu yağlar yüzey temizliği için yararlı özelliklere sahip olanlardır.
Her uçucu yağın farklı ve benzersiz bir kimyasal bileşen kombinasyonuna sahip olduğunu unutmayın.
Bazı uçucu yağların genel olarak “temizleyici” kimyasal bileşenleri olabilir, ancak bunlar yüzey temizliği için özellikle yararlı olmayabilir. Diğer uçucu yağlar, yüzeyleri temizlemek için yararlı olan temizleme özellikleri içerebilir; ancak bu kimyasal bileşenler yalnızca küçük miktarlarda ortaya çıkarsa, Özellikle yüzeyleri temizlemek için yararlı olan yüksek kimyasal yüzdelerine sahip bir uçucu yağ kullanmak daha iyidir.

Uçucu yağlarla temizlik için güvenlik yönergeleri ve ipuçları Uçucu yağları temizlik rutininize dahil etmeye başlamadan önce, yağları güvenli ve etkili bir şekilde kullanmanıza yardımcı olacak birkaç güvenlik yönergesini anlamanız önemlidir. Uçucu yağların evde ve aile çevresinde kullanımı güvenlidir, ancak her zaman uygun miktarlarda ve uygun uygulama yöntemleriyle kullanılmalıdır. Önerilen güvenlik yönergelerini ve kullanım ipuçlarını izleyerek, evinizi doğal ve başarılı bir şekilde temizlerken ailenizi koruduğunuzdan emin olabilirsiniz. 
 
En iyi sonuçlar için saf, terapötik kalitede uçucu yağlar kullanın Kalite ve etkinlik söz konusu olduğunda tüm uçucu yağların eşit olmadığını unutmamak önemlidir. Doğal kaynaklardan alınan saf, yüksek kaliteli uçucu yağların kullanılması, temizlik için yağ kullanıldığında en iyi sonuçları verecektir. Sentetik dolgu içeren düşük kaliteli yağlar veya yağlar, temizleme amaçları kadar etkili olmayacaktır ve daha az saf oldukları için, belirli temizlik görevlerini yerine getirmek için daha fazla yağ gerekecektir. Saf, güçlü uçucu yağlar kullanıldığında, güçlü temizleme faydaları sağlamak için çok az yağ gerekecektir. En fazla faydayı sağlamanın yanı sıra, yüksek kaliteli uçucu yağların aile içinde kullanımı daha güvenli olacaktır. Yüksek kaliteli uçucu yağlar, tüketici kullanımı için güvenli olduklarından emin olmak için genellikle sıkı testlerden geçer. Üretim sırasında zamandan ve paradan tasarruf etmek için bazı şirketler, yağ kalitesini düşüren ve ürünün güvenliğini garanti etmelerine izin vermeyen testlerden vazgeçeceklerdir. Uygun miktarlarda kullanıldığında, yüksek kaliteli uçucu yağların evde kullanımı güvenlidir ve kullandığınız yağların gerçek temizlik faydaları olduğunu bilerek içiniz rahat olacaktır. 
 
Ev temizliğinde kullanılacak uçucu yağları seçerken, yağların saf, yüksek kaliteli, doğal kaynaklardan geldiğinden ve herhangi bir sentetik dolgu veya kirletici içermediğinden emin olun. Sadece az miktarda uçucu yağa ihtiyaç vardır Unutmayın, kaliteli saf uçucu yağlar kullanıyorsanız, evde temizlik yaparken yalnızca küçük bir miktar gerekli olacaktır. Özellikle birkaç uçucu yağı bir araya getirmeyi planlıyorsanız, istenen temizlik faydalarını elde etmek için yalnızca küçük bir miktara ihtiyacınız olacaktır. Temizlik için temel malzemeleri kullanırken şunu unutmayın: Gerekirse her zaman daha fazla yağ uygulayabilirsiniz, ancak çok fazla yağ kullandığınızda geri almak zordur. Kendi temizliğinizi yaparken bunu hatırlamanız özellikle önemlidir. ajanlar. Çözeltiye her zaman daha fazla uçucu yağ damlası ekleyebilirsiniz, ancak bunları ekledikten sonra çıkaramazsınız, bu yüzden küçük başlayın. Uçucu yağlarla temizlik söz konusu olduğunda, biraz uzun sürdüğünü unutmayın. 
 
EVDE KENDİ TEMİZLİK ÇÖZÜMLERİNİZİ YAPMAK 
Uçucu yağlar, kendi temizlik maddelerinizi yapmak için bir dizi ev bileşeniyle birleştirilebilir. Evde kendi doğal temizlik maddelerinizi yaparken aşağıdaki malzemeleri kullanmayı düşünün: 
 
SİRKE: Arındırıcı özellik içerir. Gres ve mineral birikintilerini temizlemek için kullanışlıdır. 
KARBONAT: Evdeki kokuları emip yok etmek ve yüzeyleri temizlemek için kullanışlıdır. 
TUZ: Etkili bir ovma ajanı olarak bilinir. Lekeleri ve yağlı pislikleri temizlemek için kullanışlıdır. 
TOZ SABUN: Kir, leke ve yağı kaldırmak için faydalıdır. Yukarıdaki temizlik maddelerinden herhangi biri, evdeki çeşitli temizlik görevleri için uçucu yağlarla birleştirilebilir. 
 
Kaç damla yağa ihtiyacım var? Temizlik için uçucu yağları kullanmanın birkaç yöntemi vardır, ancak kendi temizleme solüsyonlarınızı yapmaya gelince, ne kadarını merak ediyor olabilirsiniz. eklenecek bir uçucu yağ. Temizleme solüsyonunuza eklediğiniz yağ miktarı, elinizdeki belirli işe, karışımı ne tür bir yüzeye uygulamayı planladığınıza ve dağınıklığın ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olacaktır. Örneğin, sadece evin etrafındaki yüzeyleri temizliyorsanız, yağlı bir pisliği veya inatçı birikintileri temizlemeye çalışmanıza kıyasla daha az yağa ihtiyacınız olacaktır. İşte ev yapımı temizleme solüsyonunuza ne kadar uçucu yağ eklemeniz gerektiğini öğrenmenize yardımcı olacak genel bir kılavuz.
 
GÜÇLÜ – 5 (veya daha az) damla uçucu yağ, 2–3 bardak temizleme solüsyonu. Yüzeyleri temizlemek ve pislikleri silmek gibi basit işler için.
DAHA GÜÇLÜ – 10-15 damla
uçucu yağ, 3-5 su bardağı temizleme solüsyonu. Lekeler, gres, yapışkan lekeler ve ovalama gibi daha zor görevler için
EN GÜÇLÜ – 20’den fazla damla.
Bu, özellikle sinir bozucu veya zor temizlik işleri içindir. Bu miktarda yağın uçucu yağın kokusunun içeri girmesine izin vereceğini ve son derece etkili olacağını unutmayın.

Temizlemeden önce test edin

Temizlik için uçucu yağlar kullanırken, yağı veya ev yapımı uçucu yağ temizleme solüsyonunuzu büyük miktarda uygulamadan önce küçük bir alanda test etmek her zaman akıllıca olacaktır. Temizleme solüsyonunu küçük, göze çarpmayan bir alanda test etmek, uçucu yağların belirli ahşap, kumaş, granit vb. İle nasıl reaksiyona girdiğini görmenizi sağlayacaktır. Eşsiz mobilya, halı, ahşap türlerine sahipseniz, bu özellikle akıllıca bir uygulamadır. veya evinizin temizlik maddeleri ile mahvetmekten endişe duyduğunuz diğer alanları.

SAKLAMA VE GÜVENLİK

Güvenli uçucu yağ kullanımının bir parçası (herhangi bir kapasitede), yağların güvenli ve sorumlu bir şekilde depolanmasını sağlamaktır. Uçucu yağlar çok güçlü olduğu için, küçük çocuklar onları en iyi şekilde nasıl kullanacaklarını anlamazlar ve bu nedenle çocuklar, yağları gözetimsiz kullanmaya çalışırlarsa bir tehdit oluşturabilirler. Pek çok ebeveyn, düzenli temizlik ürünlerini, uygunsuz maruziyetten veya yutulmadan korumak için çocukların ulaşamayacağı ulaşılması zor yerlerde veya alanlarda saklar. Esansiyel yağlar ve herhangi bir ev yapımı uçucu yağ temizleme solüsyonları için de aynısını yaptığınızdan emin olun. Çocuklarınızın uygunsuz şekilde maruz kalmalarını önlemek için yağlara veya temizlik solüsyonlarına bilginiz dışında erişemeyeceğinden emin olun.
Uçucu yağları güvenli bir yerde tutmanın yanı sıra, yağların içindeki doğal kimyasal özellikleri korumak için yağları serin ve kuru bir yerde saklamak en iyisidir. UV ışınlarının ve diğer ışık türlerinin kimyasal bileşimi değiştirmesini önlemek için, uçucu yağ özellikleri en iyi şekilde karanlık şişelerde saklandığında korunur. Kendi uçucu yağ temizleme ajanlarınızı saklarken, yağların kimyası en iyi cam veya paslanmaz çelik bir kapta korunacaktır. Solüsyonlar uzun süreli plastik olarak saklanmamalıdır.
Kendi uçucu yağ temizleme solüsyonlarınızı yapmayı ve bunları ileride kullanmak üzere saklamayı seçerseniz, yağ ve suyun birbirine karışmadığını unutmayın, bu nedenle tekrar kullanmadan önce temizleme solüsyonunu kuvvetli bir şekilde sallamanız gerekebilir. Dolapta uçucu bir yağ temizleme solüsyonu bulunduğunda, yağın diğer temizlik maddelerinden ayrılması mümkündür, bu nedenle etkili temizlik sağlamak için her kullanımdan önce iyice çalkaladığınızdan emin olun.

UÇUCU YAĞLARLA TEMİZLİK İÇİN EN İYİ UYGULAMALAR
• Yüksek kaliteli uçucu yağlar kullanın
• Biraz yağ çok işe yarar
• İhtiyacınız olan yağ miktarı, temizlik işinin türüne bağlı olacaktır
• Uçucu yağlarla temizlemeden önce küçük bir alanı test edin
• Sorumlu depolama uygulayın
• Ev yapımı uçucu yağ temizleme maddeleri için, her kullanımdan önce daima iyice çalkalayın.

Temizlik için uçucu yağlar nasıl kullanılır
Temel yağ güvenlik yönergeleri hakkında temel bilgiler edindiğinizde, temizlemeye başlamanın zamanı gelmiştir! Belirtildiği gibi, temizleme özelliklerine sahip kimyasal bileşenlere sahip birçok uçucu yağ vardır, ancak bazıları ev temizliği için diğerlerinden daha faydalıdır. Evin etrafını temizlemek için hangi uçucu yağların en etkili olacağını belirlemek için aşağıdaki listeye bir göz atın.

EV TEMİZLİĞİNDE YARARLI OLAN ÖZELLİKLERE SAHİP UÇUCU YAĞLAR


Fesleğen
Bergamot
Sedir
Tarçın kabuğu
Karanfil
Selvi
Okaliptüs
Limon
Lime
Melissa
Oregano
Petitgrain
Kekik
Portakal

Temizlik için yararlı olan birkaç yağı bir kenara bıraktıktan sonra, evdeki neredeyse tüm sinir bozucu temizlik işlerinin üstesinden gelmeye hazırsınız. Temizlikte uçucu yağları kullanmanın en kolay yollarından bazıları şunlardır:

Havayı temizlemek ve kokuları gidermek
Evdeki uçucu yağların en iyi kullanımlarından biri, hoş ve davetkar bir koku yaratarak havayı temizlemeye yardımcı olmaktır. Evde temiz havayı desteklemek için sadece temizleme özelliklerine sahip uçucu yağları kullanmakla kalmaz, aynı zamanda hoş olmayan kokuları güçlü uçucu yağ aromasıyla değiştirerek de giderebilirsiniz.

HAVAYI TEMİZLEMEK İÇİN EN İYİ UÇUCU YAĞLARDAN BAZILARI:


Okaliptüs
Lavanta

Limon
Lime

Kekik
Portakal

İstenmeyen kokuların giderilmesine yardımcı olmak veya temiz, solunabilir havayı teşvik etmek için bu yağları evin herhangi bir yerindeki uçucu yağ difüzörüne eklemeyi deneyin. Ayrıca özel bir aroma oluşturmak için birkaç esansiyel yağı tek bir difüzörde birleştirebilirsiniz. Eşsiz ve ferahlatıcı bir koku için aşağıdaki yağ kombinasyonlarından herhangi birini deneyin:

Uçucu yağları evin her tarafına yaymanın yanı sıra, kendi öz yağlarınızı da yapabilirsiniz.
Yağ odası spreyi, herhangi bir odada davetkar ve hoş bir koku yaymaya yardımcı olur.

ESANS YAĞ ODASI SPREYİ


İÇERİKLER
20 damla Limon yağı
20 damla Greyfurt yağı 20 damla Kireç yağı Distile su

TALİMATLAR
1. Bir cam sprey şişesine uçucu yağları ekleyin ve üzerine su koyun. Sprey şişesinin boyutuna bağlı olarak, daha fazla uçucu yağ eklemek isteyebilirsiniz.
2. Bir odayı yenilemek için şişeyi iyice çalkalayın ve bolca püskürtün.

YENİ BİR HAVA FİLTRESİ TAKIN

Evinizdeki havanın kalitesi, hava filtrenizin yaşı ve durumuna göre belirlenebilir. Evinizdeki hava filtresini en son değiştirdiğinizden bu yana bir süre geçtiyse, yenisiyle değiştirmeyi düşünün. Yeni bir hava filtresi takmaya gittiğinizde, evdeki havanın temizlenmesine yardımcı olmak için filtreye birkaç damla uçucu yağ ekleyin.

Evinizin her tarafına şüpheli malzemelerle ticari oda spreyleri püskürtmek yerine, sadece kabartma tozu ve uçucu yağlar kullanarak kendi doğal oda spreyinizi yapabilirsiniz.

DOĞAL HAVA KOKUSU
İÇERİKLER
¼ fincan karbonat 5–6 damla uçucu yağ

TALİMATLAR
1. Yarım fincan karbonatı küçük bir Mason kavanoza koyun. En sevdiğiniz dōTERRA® esansiyel yağından 5–6 damla ekleyin.
2. Kavanoz açıklığının üzerine bir parça kumaş koyun ve kavanoz bandıyla kapatın.
3. Bir alanın taze kokmasını sağlamak için, kavanozu sert bir yüzeye koyun ve taze kokuyu etkinleştirmek için sık sık sallayın.
4. Koku solmaya başlarsa, kavanoza 2–3 damla uçucu yağ ekleyin.
Evin etrafında potpuri yemekten hoşlanıyorsanız, herhangi bir odaya davetkar bir aroma vermek için esansiyel yağları potpuri tarifinize kolayca dahil edebilirsiniz.

UÇUCU YAĞ POTPOURRİSİ

 

ÖNERİLEN İÇERİKLER
Portakal kabuğu Yıldız anason Defne yaprağı
Tarçın çubukları
Vanilya fasulyesi (küçük parçalar halinde kesilmiş) Kakule tohumları
Kurutulmuş elma dilimleri Şekerlenmiş zencefil Bütün karanfil
Tüm baharat Bütün küçük hindistan cevizi
TALİMATLAR

ÖNERİLEN YAĞLAR
Tarçın kabuğu
Vetiver
Portakallı Karanfil Zencefil Kakule

1. İstediğiniz bitkileri ve baharatları bir kaba veya kaseye koyun. İstediğiniz gibi karıştırın ve birleştirin.
2. Potpuri üzerine 3–5 damla uçucu yağ ekleyin.
3. Birkaç hafta sonra aroma solmaya başlayacaktır. Kokuyu canlandırmak için birkaç yağ damlası daha ekleyin

Evin etrafındaki yüzeyleri temizlemek
Bölüm 2’de tartışıldığı gibi, uçucu yağlardaki “temizleme” özelliklerinin çoğu, onları evdeki yüzeyleri temizlemek için yararlı kılar. Aceleniz olduğunda, ıslak bir beze veya paçavraya limon veya Bergamot yağı gibi uçucu bir yağdan küçük bir miktar ekleyebilir ve mutfak veya banyodaki yüzeyleri silebilirsiniz.

Rutin temizlik için, evinizdeki en popüler yüzeyleri temizlemeyi kolaylaştıracak kendi uçucu yağ temizleyicinizi yaratmayı düşünün.

ÇOK AMAÇLI TEMİZLEME SPREYİ
İÇERİKLER
1 su bardağı ılık su 1 su bardağı beyaz sirke
20-25 damla uçucu yağ (tam olarak damlalar istiyorsanız bir yağ damlalığı kullanın)

TALİMATLAR
1. Bir sprey şişesinde su ve sirkeyi karıştırın.
2. Seçtiğiniz uçucu yağları ekleyin. İyi çalkala.
3. Tezgah, ahşap, cam, paslanmaz çelik ve porselende kullanın.
4. Mikrofiber bez veya kağıt havluyla silin.
Mutfak
Mutfakta her gün kullanılan çok fazla yüzey olduğu için, uçucu yağlar mutfağı temiz tutmaya son derece yardımcı olabilir. Bir bonus olarak, mutfağı uçucu yağlarla her temizlediğinizde, ardında hoş bir koku bırakır – iki kat daha temiz hissettirir!

Rutin temizlik için, evinizdeki en popüler yüzeyleri temizlemeyi kolaylaştıracak kendi uçucu yağ temizleyicinizi yaratmayı düşünün.

Çöp öğütücüsü, mutfaktaki kötü kokular için tipik bir suçludur. Mutfak lavabonuzu istenmeyen aromalardan korumak için esansiyel yağların canlandırıcı kokusuna izin vermek için bu çöp öğütücü tazeleyicileri yapmayı düşünün.

Mutfak

Mutfakta her gün kullanılan çok fazla yüzey olduğu için, uçucu yağlar mutfağı temiz tutmaya son derece yardımcı olabilir. Bir bonus olarak, mutfağı uçucu yağlarla her temizlediğinizde, ardında hoş bir koku bırakır – iki kat daha temiz hissettirir!

Rutin temizlik için, evinizdeki en popüler yüzeyleri temizlemeyi kolaylaştıracak kendi uçucu yağ temizleyicinizi yaratmayı düşünün.

BUZDOLABI VE MİKRODALGA TEMİZLEYİCİ
İÇERİKLER
1 su bardağı beyaz sirke 2 su bardağı sıcak su 15 damla Limon yağı

TALİMATLAR
1. Malzemeleri cam sprey şişesinde birleştirin.
2. Karışımı buzdolabına veya mikrodalgaya püskürtün, ardından nemli bir bezle ovun ve silin.

Çöp öğütücüsü, mutfaktaki kötü kokular için tipik bir suçludur. Mutfak lavabonuzu istenmeyen aromalardan korumak için esansiyel yağların canlandırıcı kokusuna izin vermek için bu çöp öğütücü tazeleyicileri yapmayı düşünün.

MUTFAK

ÇÖP ÖĞÜTÜCÜLERİ

İÇERİKLER
2 su bardağı karbonat 1 su bardağı tuz
½ bardak su
⅓ fincan kokusuz sıvı kastil sabunu
30 damla Limon, Nane veya Mandalina yağı
Not: Sıvı kastile sabunu, sağlıklı gıda mağazalarında yaygın olarak bulunan sebze bazlı bir sabundur.

TALİMATLAR
1. Kabartma tozu ve tuzu bir kasede karıştırın.
2. Karışıma kasten sabunu ve uçucu yağ ekleyin.
3. Nemli kum kıvamına gelene kadar ellerinizle karıştırarak her seferinde bir çorba kaşığı su ekleyin. Birlikte bastığınızda bir arada kalmalıdır. Çok fazla su eklerseniz, kıvamı düzelene kadar biraz daha karbonat ve tuz ekleyin.
3. Bir çorba kaşığı ölçüm cihazı alın ve paketlenmiş kaşık dolularını parşömen kağıdına koyun.
4. Karışım kepçelendikten sonra 24 saat veya sertleşene kadar kurumaya bırakın. Bir parti yaklaşık 36 çöp imha tazeleyici yapmalıdır.
5. Sertleştikten sonra cam kavanoz veya kaba koyun ve bir dahaki sefere bulaşık yıkarken kullanın. Çöp öğütücüsüne 1-3 tazeleyici koyun ve açın. Canlandırıcı uçucu yağların kokusunu hemen alacaksınız.

Eski, kirli bir buzdolabı, tüm mutfağı koklayan iğrenç kokulara da katkıda bulunabilir. Buzdolabınızın biraz toplanmasına ihtiyacı olduğunda, ekstra tazelik için yukarıdaki DIY tarifindeki çöp öğütücülerinden birini buzdolabınıza koyun. Bir kapsül buzdolabında bir aya kadar dayanır. Koku azaldığında, buzdolabınızın güzel kokmasını sağlamak için yeni bir tazeleyici ile değiştirin.

İster topaklanmış yiyeceklerden kurtulmanız gerekse de sobanızın üstünün bir zamanlar olduğu gibi parlamasını istiyorsanız, bu DIY soba üstü temizleyici işi yapmanıza yardımcı olabilir.

OCAK ÜST TEMİZLEYİCİ
İÇERİKLER
¼ fincan karbonat
¼ fincan sofra tuzu
1 yemek kaşığı elma sirkesi 2 yemek kaşığı su
4-5 damla uçucu yağ (Lemon, Lime, Melaleuca’yı veya üçünün bir kombinasyonunu deneyin)

TALİMATLAR
1. Tüm malzemeleri bir macun oluşturana kadar karıştırın ve ocak üstü ve ocakların üzerine yayın.
2. Çıkarılması zor lekeler için 15 dakika veya daha uzun süre bekletin.
3. Bir sünger kullanarak karışımı fırçalayın.
4. Fazla temizleyiciyi çıkarın ve yüzeyi temizleyin.

BULAŞIK DETERJAN TABLETLERİ YUVALARI
İÇERİKLER
1 su bardağı karbonat
¼ fincan sitrik asit
1 çorba kaşığı dōTERRA On Guard® Temizleyici Konsantre
5 damla Greyfurt yağı
Silikon kalıplar

TALİMATLAR
1. Kabartma tozu, sitrik asit, dōTERRA On Guard Temizleyici Konsantre ve Greyfurt yağını karıştırın.
kase. Karışım eşit bir kıvama gelene kadar karıştırın.
2. Silikon kalıplara yerleştirin ve dört saat bekletin. Sekmeleri çıkarın.
3. Hava geçirmez bir kapta saklayın.
4. Mağazadan satın alınan bulaşık makinesi tabletlerinin yerine bulaşık makinesinde kullanın (birer birer)


PASLANMAZ ÇELİK

Paslanmaz çelik mutfakta bulundurmak için harika bir malzeme olsa da, kirli görünmesine neden olan yiyecekler ve el izleriyle kolayca bulaşabilir. Mutfağınızdaki paslanmaz çeliği pırıl pırıl temiz tutmak için bir sprey şişesini seyreltilmemiş beyaz sirke ile doldurun ve altı damla limon esansiyel yağı ekleyin. Temiz, tazelenmiş bir görünüm için paslanmaz çelik aletlerinize püskürtün ve silin.

Banyo
Banyoyu temizlemek en az sevdiğiniz işse, uçucu yağlardan biraz yardım alarak bunu çok daha kolay bir iş haline getirebilirsiniz. Esansiyel yağların gücünün sizin için işin çoğunu yapmasına izin vererek, banyoyu temizlemek kısa sürede evdeki en kolay iş haline gelecektir.

TUVALET  TEMİZLEYİCİ

Tuvaleti temizlemekten mi korkuyorsun? Melaleuca yağından aldığınız küçük bir yardım ile tuvaletinize kolayca ışıltılı bir makyaj yapabilirsiniz. ½ fincan karbonat, 10 damla Melaleuca ve ¼ fincan beyaz sirkeyi doğrudan klozetin içine koyun. Sirke ve kabartma tozu tepki verirken kaseyi fırçalayın.

Sinir bozucu sabun köpüğü veya kiremit lekeleri, banyoyu büyük bir angarya haline getirebilir. Limon esansiyel yağının temizleme gücü ile kirli bir banyoya yeni bir hayat getirecek çok amaçlı bir banyo kesesi yaratabilirsiniz.

YUMUŞAK FIRÇALAMA BANYO TEMİZLEYİCİ: KÜVET, FAYANS, TUVALET
İÇERİKLER
¾ yuvarlak kap karbonat
¼ fincan kokusuz sıvı kastil sabunu 1 çorba kaşığı su
1 çorba kaşığı sirke
5-10 damla Limon yağı

TALİMATLAR
1. Bir kasede karbonat ve kastil sabunu karıştırın.
2. Su ekleyin ve karıştırın.
3. Sirke ve uçucu yağ ekleyin. Kıvam yumuşak bir macun olmalıdır.
4. Temizlemek istediğiniz bölgeye uygulayın ve 5-10 dakika bekletin.
5. Çözelti oturma şansı bulduktan sonra fırçalamaya başlayın. Ovmayı bitirdikten sonra ıslak bir bez alın ve silerek temizleyin.
Not: Küçük gruplar halinde hazırlayın ve hava geçirmez bir kapta saklayın. Bu iki ila dört uygulama için yeterlidir.

Tuvaleti temizlemenin daha da kolay bir yolu için, temiz, yenilenmiş bir tuvalet ve banyoya hazır olduğunuzda tuvalete atabileceğiniz kendi tuvalet temizleme bölmelerinizi yapmayı düşünün.


TUVALET TEMİZLEME PODLARI
İÇERİKLER
1 su bardağı karbonat
¼ fincan sitrik asit
1½ çorba kaşığı kokusuz kastilya sabunu
15 damla uçucu yağ (Kireç, Melaleuca, Sibirya Köknarı, Limon, Kişniş veya bu yağlardan herhangi birinin kombinasyonunu deneyin)
Silikon kalıp

TALİMATLAR
1. Kabartma tozu ve sitrik asidi birleşene kadar karıştırın.
2. Kastilya sabunu ve uçucu yağları yavaşça karıştırın. Karışım ıslak kuma benzeyene kadar karıştırın.
3. Kapsül karışımını bir kalıba paketleyin ve en az dört saat kurumaya bırakın. Karışım üst üste genişlerse
kalıp, sıkıca aşağı doğru bastırın.
4. Kuruduktan sonra, bölmeleri kalıptan çıkarın ve hava geçirmez bir kapta saklayın.
5. Kullanmak için, bir tanesini tuvalete bırakın, bölmenin köpürmesi durana kadar bekleyin ve fırçalamaya başlayın.
Çamaşır
Bir sonraki çamaşır grubunuzda uçucu yağlar kullanarak, esansiyel yağların ferahlatıcı, canlandırıcı kokularının temiz giysilerinize yeni bir soluk getirmesine izin verin. Temiz giysilerinizin daha da iyi kokmasına yardımcı olmak için çamaşır rutininize uçucu yağlar eklemenin birkaç yolu:
• Çamaşırlarınıza ferahlatıcı bir aroma katmak için kurutucu tabakalara iki ila üç damla Yabani Portakal yağı ekleyin.
• Hoş olmayan kokulardan kurtulmak için durulama döngüsüne birkaç damla Sibirya Köknar yağı ekleyin.
• En sevdiğiniz uçucu yağdan bir damla nemli bir beze ekleyin ve ütü yaparken giysinin üzerine koyun.
• Çarşafları kurutmak için birkaç damla Lavanta ekleyin ve lüks bir görünüm için birkaç havlu ile birlikte kurutucuya atın.
Bir dahaki sefere duştan çıktığınızda rahatlatıcı aroma.
• ½ fincan beyaz sirke ve dört ila altı damla Melaleuca esansiyel yağı ekleyin.
beyaz elbiselerini doğal olarak aydınlat.
Mağazadan satın alınan çamaşır deterjanlarında kimyasallardan ve sentetik kokulardan kaçınmak istiyorsanız,
doğal bir alternatif için kendi uçucu yağlı toz çamaşır deterjanınızı yapmak.

TOZ ÇAMAŞIR DETERJANI
İÇERİKLER
2 su bardağı soda 2 su bardağı boraks
1 bar rendelenmiş kastilya sabunu
En sevdiğiniz uçucu yağdan 25 damla

TALİMATLAR
1. Yıkama soda, boraks ve rendelenmiş kastile sabunu karıştırın.
2. Birleştirmek için karıştırarak uçucu yağı ekleyin.
3. Çamaşır yükü başına ¼ fincan karışım kullanın. Hava geçirmez bir kapta saklayın.
Kurutma işleminden önce esansiyel yağların yenileyici ve canlandırıcı kokusunu uyguladığınızda giysileriniz ekstra taze kokacaktır. Ekstra temiz giysiler için şu kumaş yumuşatıcı spreyi kullanmayı düşünün:

KUMAŞ YUMUŞATICI SPREY
İÇERİKLER
16 ons beyaz sirke
10-15 damla Lavanta, Greyfurt, Nane veya Sardunya yağı

TALİMATLAR
1. Uçucu yağları bir cam sprey şişesine ekleyin.
2. Kalan alanı sıcak beyaz sirke ile doldurun.
3. Yağların ve sirkenin iyi bir şekilde birleştiğinden emin olmak için her kullanımdan önce iyice çalkalayın.
4. Kullanmak için kurutmadan önce ıslak giysinin üzerine püskürtün.

AHŞAP YÜZEYLER

Piyasadaki ahşap cilalama ürünlerinin çoğu bir tür yağ içerir, çünkü yağlar ahşap mobilyaları temizlemek ve canlandırmak için yumuşak bir yol olabilir. Bir dahaki sefere ahşap masalarınızı, sandalyelerinizi veya diğer ahşap mobilyalarınızı cilalamak istediğinizde, bu esansiyel yağlı ahşap cilasını deneyin:

ESANS YAĞLI AHŞAP CİLASI

İÇERİKLER
¼ fincan zeytinyağı
¼ fincan sirke
10 damla dōTERRA® esansiyel yağları (Yabani Portakal, Arborvitae veya Limon)

TALİMATLAR
1. Cam sprey şişesine zeytinyağı ve sirke ekleyin.
2. 10 damla uçucu yağ ekleyin.
3. Her kullanımdan önce iyice çalkalayın.
4. Mikrofiber beze uygulayın ve ahşap yüzeyleri silerek temizleyin. 2-3 ayda bir veya gerektiği kadar tekrarlayın

Bardak
İster çocuklarla dolu bir eviniz, ister sık sık gelen misafirleriniz veya oda arkadaşlarınız olsun, evinizdeki pencereleri ve aynaları lekelerden ve el izlerinden uzak tutmak zor olabilir. Neyse ki, Limon ve Misket Limonu gibi narenciye esansiyel yağlarının temizleme gücü, evinizdeki cama biraz ekstra ışıltı vermek için son derece yararlı olabilir.
UÇUCU YAĞ CAM TEMİZLEYİCİ
İÇERİKLER
16 ons sprey şişesi
1 ½ bardak beyaz sirke
½ fincan damıtılmış su
Tercih edilen 8 damla narenciye yağı (Limon, Misket Limonu, Yabani Portakal)

TALİMATLAR
Sprey şişesine sirke, su ve uçucu yağ (lar) ekleyin ve sallayın. Karışımı cama püskürtün
yüzeyler ve silerek temizleyin.

 
YAPIŞKAN ETİKETLER
 
Yapışkan veya yağlı pisliklerle ilgilenmek için kimyasal madde içeren temizleyiciler kullanmak yerine, sadece limon esansiyel yağının yardımını kullanın. Limon yağı çok güçlü ve etkili olduğu için, en inatçı pisliklerden bile kurtulmak için sadece biraz yağa ihtiyacınız olacak. Limon yağı kullanarak süper yapışkan pislikleri temizlemek için birkaç yararlı ipucuna bir göz atın: 
• Yapışkan kalıntıları yüzeylerden çıkarmak için bir bezin üzerine birkaç damla Limon damlatın. 
• Arabadaki yağı değiştirdikten sonra gresi çıkarmak için ellerinizi limon esansiyel yağı ile yıkayın. 
• Elinizden ağaç özü veya diğer yapışkan kalıntıları bulamadığınızda bir damla Limon koyun avuç içi yağı ve ılık suyla yıkayın. 
• Yüzeylerdeki yağ lekelerini çıkarmanız gerektiğinde, pamuklu bir pedin üzerine Limon yağı koyun. 
 
Herhangi bir yüzeyden bir çıkartmayı çıkarmaya çalıştıysanız ve kendinizi yapışkan kalıntısıyla buluyorsanız, limon yağı da geride kalan izlerden kurtulmaya yardımcı olmak için kullanılabilir. Bir dahaki sefere bir çıkartmadan kurtulmak istediğinizde, aşağıdaki çıkartma çıkarma tarifini deneyin. 
 
STICKER SÖKÜCÜ 
İÇERİKLER 
2 yemek kaşığı karbonat 5 damla Limonlu uçucu yağ 1 su bardağı su Temizleme mendili veya havlu 
 
TALİMATLAR 
1. Çıkartmanın çıkarılması için, önce çıkartmanın kolayca çıkacak kısımlarını soyun. Kağıt kalıntıları geride bırakıldığında, çözüm yine de ıslanabilmelidir. 
2. Küçük bir kapta karbonat, limon yağı ve suyu karıştırın. 
3. Karışımı yapışkan yüzeye uygulayın ve 2–5 dakika bekletin. 
4. Yapışkanı kolayca çıkarmak için nemli bir havlu veya temizleme mendili kullanın. 
 
HALI 
 
Esansiyel yağları doğrudan halınıza uygulamamalısınız (kumaşla iyi reaksiyona girmeyebilir ve potansiyel olarak zarar verebilir), bu uçucu yağ halı tazelemesiyle zemininizi yenilemeye yardımcı olmak için uçucu yağların güçlü aromasını kabartma tozu ile birleştirebilirsiniz. 
 
UÇUCU YAĞLI HALI TAZELEYİCİ 
İÇERİKLER 
2 su bardağı karbonat 10 damla uçucu yağlar (önerilen yağlar: Lavanta, Limon, Selvi veya Okaliptüs) 
 
TALİMATLAR 
1. Kabartma tozuna uçucu yağ ekleyin ve iyice birleşene kadar karıştırın. 
2. Karışımı halının üzerine serpin. 
3. Bir ila iki saat dinlenmeye bırakın. Vakum. 
4. Kalan karbonatı ileride kullanmak üzere hava geçirmez bir kapta saklayın. 
 
Mobilya, yatak takımları, çarşaflar 
 
Yaşam alanlarınız biraz ferahlık gerektirdiğinde, herhangi bir odaya hoş ve davetkar bir aroma eklemek için uçucu yağlar kullanmayı düşünün. Bir sprey şişesinde iki bardak distile su, iki yemek kaşığı tuvalet ispirtosu ve 15 damla Lavanta yağını birleştirmeniz yeterli. Çözeltinin iyice karıştığından emin olmak için şişeyi sallayın ve ardından mobilya, yatak takımı veya keten dolaba buğulayın. Bu spreyi, hoş olmayan veya bayat aromaları atmak istediğinizde arabada veya çocuklarınızın yatak odalarında da kullanabilirsiniz. 
 
Sabun 
 
Mağazadan aldığımız birçok bulaşık sabunu ve el sabunu potansiyel olarak zararlı kimyasallar içerirken, uçucu yağlar söz konusu olduğunda sabun için sonsuz doğal çözümler vardır. İster ailenizi korumakla ilgileniyor olun, ister kendi sabunu yapmaktan keyif alıyor olun, aşağıdaki kolay uçucu yağ sabunu tariflerine bir göz atın: 
 
BİBERİYE & NANE SABUNU 
İÇERİKLER 
Zeytinyağlı sabun bazı , Silikon kalıp, 15 damla Nane yağı ,15 damla Biberiye yağı 
Opsiyonel: kurutulmuş otlar 
 
TALİMATLAR 
1. Kullanmak istediğiniz sabun baz miktarını kesin ve mikrodalgada güvenli bir kaseye koyun. 
2. Sabunu 30 saniyelik aralıklarla eriterek sıvı hale getirin. 
3. Sabun kalıbına bir avuç kuru ot ekleyin. 
4. Nane ve Biberiye esansiyel yağlarını ekleyin. 
5. Birlikte karıştırın ve kalıplara dökün. 
6. Bir saat bekletin. 
7. Sabunu kalıptan çıkarın. Not: Sabunun birkaç ay iyi kalması gerekir. 
 
UÇUCU YAĞLI BULAŞIK SABUNU 
İÇERİKLER 
2 bardak kokusuz kastile sabunu 20 damla Kireç yağı 8 damla Limon yağı 6 damla Greyfurt veya Yabani Portakal yağı 
 
TALİMATLAR 
1. Büyük, temiz bir şişeyi kasten sabunla doldurun Not: Konsantre kullanıyorsanız talimatlara göre seyreltin 
2. Uçucu yağları ekleyin 
3. Kullanmak için sallayın ve 1-2 yemek kaşığı su ekleyin ESANSİYEL YAĞLI KÖPÜK EL SABUNU İÇERİKLER 2 yemek kaşığı kokusuz sıvı kastilya sabunu 1 çorba kaşığı Hindistan Cevizi Yağı 10 damla en sevdiğiniz uçucu yağ (Okaliptüs veya Melaleuca işe yarar) Su 
 
TALİMATLAR 
1. Kastilya sabunu ve Parçalanmış Hindistan Cevizi Yağını sabun şişesine dökün. 
2. Uçucu yağları ekleyin. 
3. Yavaşça şişeye su ekleyin ve köpük pompası için yer bıraktığınızdan emin olun. 
4. Şişenin üzerine bir kapak koyun ve iyice çalkalayın. 
5. Kullanıma hazır olduğunuzda ellerinize bir veya iki kez pompalayın ve ılık suyla yıkayın. 
 
Uçucu yağların temizlik için ne kadar yararlı olabileceğini anladıktan sonra, evinizi güvenli ve doğal bir şekilde temizlemek için saf, güçlü güçlerinden yararlanabilirsiniz. Kendi temizlik solüsyonlarınızı yapmanın ve evinizi temiz tutmanın ne kadar kolay olmasının tadını çıkarmakla kalmayacak, aynı zamanda her temizlediğinizde en sevdiğiniz uçucu yağların aromasını deneyimleyeceksiniz.
 
YOUNG SOULS TEAM

Ana Menü