Uçucu Yağların Riskleri ve Komplikasyonları

Uçucu yağlar güvenli midir? Uçucu yağlar genellikle güvenlidir. Migren ve baş ağrısı için kullanılan bir çok kimyasal (reçetesiz ve reçeteli) ağrı kesici ilaçlarına kıyasla yok denecek kadar az yan etkiye sahiptir.

Uçucu yağlarla ilişkili en büyük risk, alerjik reaksiyon veya tahriş riskidir. Cilde uçucu yağ uygularken, batma, yanma hissi veya kızarıklık gibi tahrişe neden olabilir.

Cilde uygulamadan önce nane ve okaliptüs yağları dahil tüm uçucu yağları taşıyıcı yağlarla seyreltmelisiniz.

Yaygın tahrişi önlemek için bir yama testi yapın: Çok miktarda uygulamadan önce cildinizdeki küçük bir noktaya birkaç damla seyreltilmiş uçucu yağ uygulayın. 24 ila 48 saat içinde reaksiyon olmazsa, kullanımı güvenli olmalıdır. Detaylı test aşağıda.

1 yaşın altındaki bebekler veya hamile ve emziren kadınlar için önerilen çok az uçucu yağlar vardır. Özellikle lavanta ve biberiye yağları tehlikeli olabilir.

Uçucu yağlar, astım veya kalp problemleri gibi önceden mevcut durumlarınız varsa, komplikasyonlara neden olabilir. Herhangi bir uçucu yağ kullanmadan önce doktorunuza, danışabilirsiniz.

Uçucu yağların saflık, kalite veya güvenlik açısından Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından denetlenmediğini bilmelisiniz. Uçucu yağlar satın alıyorsanız, bilinen markalardan veya içeriğinin uygun olduğunu bildiğiniz başka markalardan satın almaya özen gösterin.

Uçucu Yağlar Yama testi

Yama testleri, tam bir uygulama yapmadan önce cildinizin belirli bir yağa nasıl tepki verdiğini görmenizi sağlar.

Uçucu yağlar, yama testi nasıl yapılır?

  1. Kolunuzu kokusuz sabunla yıkayın.
  2. Kurulayın.
  3. Kolunuzun küçük bir kısmına birkaç damla seyreltilmiş uçucu yağ sürün.(Saf yağ kesinlikle Sürmeyin)
  4. Yara bandı ile üstünü kapatın.
  5. 24 saat bekleyin.

Cildinizde kızarıklık, kaşınma, kabarma veya şişme gibi durumlar olduysa, sürdüğünüz uçucu yağa karşı alerjinizin olduğunu gösterir. Kullanmamanız güvenli olur.

24 saatlik süre bitmeden hemen rahatsızlık hissederseniz, orayı hemen sabun ve ılık suyla yıkayın. 

 

Ana Menü