Aromaterapi Masajının Faydaları ve Önlemleri

Aromaterapi masajı, uçucu yağlar (yüksek konsantre bitki yağları) içeren masaj yağı veya losyonu kullanılarak yapılan İsveç masaj terapisidir.

Aromaterapi masajı sırasında uçucu yağ moleküllerini teneffüs edersiniz veya cildiniz yoluyla emersiniz. Duyguya dahil olduğu bilinen beynin bir bölgesi 

olan limbik sistemi etkileyerek zihninizde ve vücudunuzda faydalı değişiklikleri teşvik ettiği düşünülmektedir.

Aromaterapi Masajının Faydaları

Aromaterapide kullanılan her uçucu yağın farklı özelliklere sahiptir. Örneğin, bazıları sakinleşir ve sizi rahatlatır, bazıları ise enerji verir.

Yaygın olarak kullanılan bazı uçucu yağların iddia edilen özellikleri:

Sakinleştirici: Papatya, lavanta ve sardunya yağı

Dekonjestasyon: Okaliptüs, çam ve çay ağacı yağı

Enerji veren: Biberiye yağı

Canlandırıcı: Ylang-ylang, misk adaçayı, gül ve neroli yağı

Aromaterapi masaj teknikleri genellikle İsveç masajında ​​kullanılanlarla aynı olduğundan (ABD’deki en yaygın masaj türü), insanlar genellikle bunu sırt, boyun ve / veya omuz kasları veya stresi azaltmak için alırlar.

Terapötik uçucu yağların masajda kullanımı aşağıdaki durumlar için araştırılmaktadır

Kaygı

Demans semptomları

Depresyon

Uykusuzluk hastalığı

Adet sancısı

Kanser gibi rahatsızlıkları olan kişiler için destekleyici bakım

Aromaterapi Masajı Araştırması

Journal of Obstetrics and Gynecology’den 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre aromaterapi masajının adet kramplarının ağrısını ve rahatsızlığını azalttığı görülüyor. Katılımcılar, iki adet döngüsü boyunca adetin ilk gününde gül esansiyel yağı, kokusuz badem yağı veya yağ içermeyen kendi kendilerine masaj yaptılar. İkinci döngüde, aromaterapi masajı, badem yağı ile veya yağsız masaj terapisine kıyasla ağrının şiddetini azalttı.

Aromaterapi ile masaj da menopoz semptomlarını hafifletebilir. Menopoz’da yayınlanan 2012 tarihli bir çalışmada, araştırmacılar 30 dakikalık aromaterapi masajını (4 hafta boyunca haftada iki kez) sade yağla masaj yapmak veya tedavi olmaksızın karşılaştırdılar ve hem masajın hem de aromaterapi masajının menopoz semptomlarını azaltmada etkili olduğunu buldular. Aromaterapi masajı en etkili olanıydı.

Diğer araştırmalar, aromaterapi masajının kanserli kişilerde semptomları hafifletemeyebileceğini düşündürmektedir.

2016 yılında Cochrane Sistematik İncelemeler Veritabanında yayınlanan bir inceleme, daha önce yayınlanmış çalışmaları analiz etmiş ve “bu derlemenin, masajın depresyon, duygudurum bozukluğu, psikolojik rahatsızlık, bulantı, yorgunluk, fiziksel semptom rahatsızlığı veya hayat masajsız ile kıyaslandığında. “

Aromaterapi Masajı Sırasında Neler Beklenmeli?

Hemen hemen her masaj kliniğinde veya spada aromaterapi masajı bulabilmenize rağmen, tedavi tarzı, özelleştirme derecesi ve uçucu yağların kalitesi büyük ölçüde değişir.

Birçok masaj terapisti bir veya daha fazla önceden karıştırılmış harmana sahiptir ve karışımı sağlık endişelerinize göre seçecektir. Rahatlama ve stres giderici bir masaj büyük olasılıkla lavanta esansiyel yağını içerirken, canlandırıcı bir masaj biberiye esansiyel yağını içerebilir. Terapistiniz, sizden çeşitli karışımları koklamanızı isteyerek seçim sürecine dahil olabilir.

Bazı masaj terapistleri, benzersiz durumunuza veya sağlık hedeflerinize göre her masajdan hemen önce masaj yağına uçucu yağlar ekleyebilir.

Uçucu yağların kalitesi büyük ölçüde değişir. Uçucu yağlar, terapötik etkisi olmayan sentetik kokularla yapılan yağlardan farklıdır. Aromaterapi konusunda oldukça bilgili olan masaj terapistleri, masaj yağlarında kaliteli uçucu yağlar kullanma eğilimindedir.

Masaj yağı seçildikten sonra, terapist odadan çıkar, böylece soyunup masaj masasına uzanabilirsiniz. Genellikle bir çarşafın altına yüzüstü yatmanız istenecektir. Masaj terapisti masaja başladığında, uçucu yağların ince aromasını fark edebilirsiniz.

Masajdan sonra masaj terapisti, masaj uygulamaları arasında evde kullanabileceğiniz bir karışım önerebilir.

Masajınızdan En İyi Şekilde Yararlanmanız İçin İpuçları:

  • Masajdan hemen önce yemek yemekten kaçının.
  • Kliniğe veya spaya ilk gelişinizse, gerekli formları doldurabilmek için erken gelin. Aksi takdirde, masaja başlamadan önce kendinize biraz dinlenmek ve rahatlamak için zaman ayırmak isteyebilirsiniz.

Aromaterapi Masajı Önlemleri

Lisanslı bir masaj terapisti, masajdan önce sağlık geçmişinizi almalıdır. Uçucu yağlar, alerjik cilt reaksiyonuna neden olabilir. Uçucu yağlar oldukça etkilidir ve cilt tarafından emilebilir, bu nedenle aşırı aromaterapi yağlarından kaçınmak ve yalnızca bir taşıyıcı yağ ile uygun şekilde seyreltilmiş yağları kullanmak önemlidir. Kokulara duyarlıysanız, aromaterapi sizin için doğru olmayabilir.

Hamileyseniz veya emziriyorsanız, bu tip olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza danışın.

Ana Menü