Uçucu Yağları Güvenle Nasıl Kullanırım?
Geleneksel olarak, belirli uçucu yağ uygulama yöntemleri tercih edilmiş veya münhasıran kullanılmıştır. Bununla birlikte, uçucu yağları çevreleyen araştırmalar gelişmeye devam ettikçe, uygulama yöntemleri daha iyi anlaşılmıştır. Aromatik, topikal ve dahili yöntemler dahil olmak üzere tüm uygulama yöntemleri uygun şekilde kullanıldığında güvenlidir. Çok çeşitli duygusal ve fiziksel sağlık uygulamaları için bir veya birden fazla uygulama yöntemi kullanılabilir. Tek seferde tek bir yağda veya üç yöntemden birinde karmaşık karışımlarda kullanılabilirler:

Topikal
Topikal uygulama, uçucu yağları uygulamak için çok etkili bir yöntemdir *. Uçucu yağlar düşük moleküler ağırlıklara sahip oldukları ve yağda çözünebildikleri için cilde kolayca nüfuz ederler. Emildikten sonra, lokalize bir fayda için uygulanan bölgede kalırlar.

Uçucu yağlar kolayca emilse de, emilimi artırmanın birçok yolu vardır. Hafif bir masajın kullanılması, uygulama alanına kan akışını artıracak ve bu da vücuttaki dağılımı iyileştirecektir. Bir taşıyıcı yağın kullanılması, özellikle kuru veya pul pul olan ciltlerde emilimi artırabilir, çünkü cildi nemlendirmeye ve yağın yavaş buharlaşmasına yardımcı olur.

Özellikle genç veya hassas ciltlerde cilt hassasiyeti geliştirme olasılığını azaltmak için, daha güçlü yağları seyreltmek için ve bir yağı ilk kez denerken bir taşıyıcı yağ (Fraksiyonlu Hindistan Cevizi Yağı gibi) kullanılması tavsiye edilir. Önerilen seyreltme oranı tipik olarak bir damla uçucu yağa üç damla taşıyıcı yağdır.

Tek bir büyük doz yerine gün boyunca birkaç küçük doz kullanılması her zaman tavsiye edilir. Mümkün olan en düşük dozla başlayın (1-2 damla). Gerektiğinde her 4-6 saatte bir topikal doz tekrarlanabilir. Her birey benzersiz olduğundan, doz her birey için boyut, yaş ve genel sağlık durumuna göre değişecektir.

 

Uçucu Yağları Uygulayabileceğiniz Faydalı Alanlar

Boyun
Alın ve tapınaklar
Göğüs ve karın
Kollar, bacaklar, ayakların altı

Diğer Etkili Topikal Uygulama Yöntemleri

Ilık banyoya birkaç damla yağ ekleyin
Bir havlu veya bezi suya batırıp, uçucu yağlar ekleyerek ve ardından istenilen bölgeye uygulayarak sıcak veya soğuk kompres yapın.
Bir losyon veya nemlendiriciye yağ ekleyin ve ardından cilde uygulayın.

Kaçınılması Gereken Hassas Alanlar:

Göz çevresi gibi bazı yüz bölgeleri
Gözler ve iç kulaklar
Kırık, hasar görmüş veya başka şekilde yaralanmış cilt

 

Young Souls Team

Ana Menü