Uçucu Yağların Saflığı

Aromaterapi, sağlığı, hijyeni ve psikolojik refahı geliştirmek için topikal, ağızdan, inhalasyon veya başka yollarla uygulanan uçucu yağların kullanılması olarak tanımlanır. Bununla birlikte, terapötik özelliklerinin maksimum etkinliğine ulaşmak için kullanılan uçucu yağın% 100 saf ve doğal olması gerekir. Bu, uçucu yağın yalnızca tek bir botanik türden çıkarılması gerektiği, başka herhangi bir madde veya malzeme ile karıştırılmaması veya karıştırılmaması gerektiği anlamına gelir. Renk, doku ve koku, bitkinin parçalarının hasat edildiği zamana / mevsime bağlı olarak da değişecektir. Uçucu yağları kullanma eğilimi son yıllarda daha popüler hale geldikçe, birçok ev kullanıcısı, uçucu yağlarının saflığını kontrol etmek için uçucu yağ kurutma testini kullanıyor. Ama yine de uçucu yağ kurutma kağıdı testi ne kadar doğrudur?

Uçucu yağ kurutma testi nedir ?

Beyaz kağıt testi olarak da bilinen Essential Oil blotter testi, internetteki gündemdeki konulardan biridir. Birçoğu, uçucu yağların saflığını test etmenin kesin bir yolu olduğuna inanıyordu. İşlem oldukça basit. Beyaz bir kağıda bir damla uçucu yağ koyun ve 24 saate kadar kurumasını bekleyin. Test, saf uçucu yağın leke bırakmadan kuruyacağı varsayımına dayanmaktadır. Uçucu yağ buharlaştıkça kokunun değiştiğini de fark etmelisiniz.

Uçucu yağ kurutma kağıdı testinin yanlış anlaşılması !

Kurutma kağıdı testi yalnızca okaliptüs, çay ağacı veya lavanta gibi berrak yağlarda işe yarar. Limon otu, portakal,portakal çiçeği ve paçuli vb. Yağlar, doğal olarak renklendirildiği / renklendirildiği için bir kalıntı bırakacaktır. Ayrıca, yağın bileşimine bağlı olarak, farklı yağ farklı bir hızda buharlaşacaktır. Bu nedenle, birkaç saat kurumaya bırakmak, bazı uçucu yağlar için doğru olmayacaktır. Ylang-ylang, paçuli, sedir ağacı ve tarçın kabuğu gibi daha ağır yağların kuruması birkaç gün (2-4 gün) alır, ancak yine de kağıt üzerinde çok soluk bir leke bırakır.

Uçucu yağ lekesinin yağ lekesinden farklı olduğuna dikkat etmek önemlidir. Daha önce de belirtildiği gibi, doğal olarak renklendirilen / renklendirilen uçucu yağlar, renginden dolayı bir miktar kalıntı / leke bırakacaktır. Ancak buharlaştıktan sonra artık kokusu kalmayacak ve kağıt üzerinde yağlı bir his kalmayacak. Yağ lekesi, kuruma sırasında bile aynı ıslak görünümlü görünüme sahip olacaktır.

Esansiyel yağ kurutma testi ne yapabilir?

Blotter testinin amacı, uçucu bir yağın bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmiş olup olmadığını belirlemenize yardımcı olmaktır. Test, taşıyıcı yağ eklendiğini gösteriyorsa ve seyreltme etikette belirtilmemişse, bu bir sorundur. Ancak, yağın tağşiş olup olmadığı test edilemez.

Yağın karıştırılıp karıştırılmadığını bilmek için, yağ üzerinde bir GC / MS laboratuar testi yapılması ve sonucu yorumlaması için bir uzmanın gerekli olması gerekir, ancak bu başka bir gün için bir tartışma olacaktır. Bir yan not olarak, uçucu yağlarımız, yağımızın saflığını onaylayan COA (Analiz Sertifikası), MSDS ve GC / MS gibi gerekli belgelerle birlikte gelir. Belgelerle ilgili olarak bir kopyasına veya yardıma ihtiyacınız olursa bizimle iletişime geçin.

Young Souls Team

Ana Menü