Kilo vermenize, kas yapmanıza veya çok az çalışarak veya hiç çalışmadan daha iyi görünmenize ve hissetmenize yardımcı olmayı vaat eden sayısız ürün, yöntem ve trend vardır. Sorun şu ki, iyi hissetmek işe yarar – düzenli egzersiz, d

 

engeli beslenme, kişisel bakım ve çok daha fazlası gibi sağlıklı alışkanlıklar gerektirir. Uçucu yağların güçlü, doğal nitelikleri, onları sağlıklı bir yaşam tarzını desteklemek için faydalı kılar. Uçucu yağlar, çok yönlü yapıları nedeniyle haftalık egzersiz rutininin, sağlıklı bir diyetin ve uygun kişisel bakımın son derece yararlı bir parçası olabilir.

Sağlıklı yaşam tarzınıza esansiyel yağları dahil ettiğinizde, sağlıklı bir vücudu (içte ve dışta) destekleme seçenekleriniz sınırsızdır.

Egzersiz yapmanın ve sağlıklı beslenmenin önemi

Her bireyin kendine özgü DNA’sı, farklı bir vücut tipi ve belirli sağlık sorunları olsa da, herkesin bir tür egzersiz rutini olması ve vücudunu doğru beslenmeyle beslemesi önemlidir. Bazı insanlar egzersiz yapmak için her gün spor salonuna gider, bazıları ise spor yapmayı veya dışarıda vakit geçirmeyi tercih eder. Hangi şekilde egzersiz yaparsanız yapın, vücudunuzun uygun sağlığı korumak, geceleri daha iyi uykuyu desteklemek, stresle başa çıkmak ve çok daha fazlası için fiziksel aktiviteye ihtiyacı vardır.

Düzenli egzersizin sağladığı sayısız fayda vardır. Besleyici bir diyet yemek sadece bu faydalara katkıda bulunacaktır. Sağlıklı yiyecekler yalnızca vücudumuz için yakıt görevi görmez, aynı zamanda vücudu sağlık sorunlarına karşı koruyabilir, beyin işlevini geliştirebilir ve kas oluşturmaya yardımcı olabilir.

Evet, hepimizin farklı bedenleri, sorunları ve fiziksel ihtiyaçları vardır, ancak sağlıklı bir yaşam tarzı çoğu zaman kişinin daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir – özellikle sürekli egzersiz ve sağlıklı beslenme uygulandığında.

EGZERSİZİN FAYDALARI

• Uygun sağlığı korumaya yardımcı olur
• Daha iyi uykuyu teşvik eder
• Sağlıklı kilonun korunmasına yardımcı olur
• Stres için bir çıkış sağlar
• Sağlıksız yiyecek isteklerini azaltabilir
• Bilişsel işlevi yükseltebilir

SAĞLIKLI YEMENİN FAYDALARI

• Sağlıklı kilonun korunmasına yardımcı olur
• Kalp sağlığını destekler
• Vücudu sağlık sorunlarına karşı savunmaya yardımcı olur
• Güçlü kaslar, kemikler vb. Oluşturmak için gerekli besinleri sağlar.
• Beyin işlevini destekler
• Ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir
• Daha uzun bir ömrü destekleyebilir

Uygun vücut işlevi

Daha önce de tartışıldığı gibi, konu egzersiz ve diyet olduğunda iki kişi aynı ihtiyaçlara sahip olmayacaktır; bununla birlikte, bu iki unsurun vücudun nasıl çalıştığı üzerinde büyük etkisi vardır. Sağlıklı beslenmenin ve egzersiz yapmanın birçok faydası olduğu gibi, bunu yapmamaktan kaynaklanabilecek birçok sorun vardır. Haftada birkaç kez besleyici yemek yemek veya spor salonuna gitmekle çözülemeyen pek çok sağlık sorunu olsa da, bu sağlıklı alışkanlıklar genel sağlığı desteklemek için çok şey yapabilir.

İster vücudunuzu ekstra ağırlıktan, stresten uzak tutmak isteyin, ister sadece egzersiz yapmaktan gelen endorfin ve güvenin tadını çıkarmak isteyin, sağlıklı alışkanlıklar geliştirmek, vücudunuzun mümkün olduğu kadar iyi çalıştığından emin olmanın önemli bir parçasıdır. .

Sağlıklı alışkanlıklar ve duygusal sağlık

Egzersiz ve yeme alışkanlıklarınızın sadece vücudunuzun nasıl göründüğü ve hissettiği üzerinde önemli bir etkisi olmayacak, aynı zamanda duygusal sağlık üzerinde de büyük bir etkisi olacaktır. Sağlıklı alışkanlıklar uygulamak, duygusal sağlığı geliştirmek için harikalar yaratabilir. Egzersiz yapmak ve sağlıklı beslenmek, öz bakımın önemli parçalarıdır. Sağlıklı alışkanlıkların olmaması, genellikle doğru duygusal sağlığı korumayı zorlaştırabilir.

Esansiyel yağlar, herhangi bir egzersiz rutininin veya diyetin sağlıklı bir parçası olabilir

Belirtildiği gibi, uçucu yağlar sağlıklı bir yaşam tarzının bir parçası olarak kullanıldığında zindeliği artırabilir. Uçucu yağların vücut için birçok faydası vardır. Fiziksel aktivite ve uygun yeme ile birleştirildiğinde, kullanıcının genel olarak daha iyi hissetmesine yardımcı olabilirler. Uçucu yağların güzelliği, uygulama yöntemlerini ve yağ türlerini ihtiyaçlarınıza ve tercihlerinize uyacak şekilde değiştirerek her türlü antrenmana uyarlanabilmeleridir. Bu nedenle, egzersiz rutininiz ister ağır kaldırma, rekreasyonel sporlar, yoğun kardiyo veya tozlu bir yürüyüş parkurunu içeriyor olsun, vücudunuzu en yüksek performansta tutmak için uçucu yağları kullanabileceksiniz.

Esansiyel yağlar, onları fitness için yararlı kılan çok çeşitli kullanım ve faydalara sahiptir, ancak hangi yağların en yararlı olduğunu nasıl bilebiliriz? Her bir yağın özellikleri hakkında daha fazla şey öğrendikçe, sağlıklı yaşam tarzınız için hangilerinin en uygun olduğunu belirlemek daha kolay hale gelir.

Uçucu yağlar ve kimyasal özellikler

Uçucu bir yağda bulunan kimyasal özellikler, ona belirli bir koku ve belirli faydalar veren şeydir. Bu özellikler aynı zamanda belirli görevler için faydalı bir uçucu yağ yapar. Her bir yağın benzersiz bir kimyasal bileşen seti vardır, bu da uçucu yağları bu kadar çok yönlü kılar.
Düzinelerce yağ arasından seçim yapabileceğiniz ve her biri farklı özelliklere sahip olan yağlarla, uçucu yağ deneyiminizi, fitness söz konusu olduğunda kişisel tercihlerinize ve ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde özelleştirebileceksiniz.

Yatıştırıcı amaçlar için uçucu yağların kullanılması

Kimyasal yapıları nedeniyle, bazı uçucu yağlar, topikal olarak uygulandığında bir ısınma veya soğuma hissi yaratarak vücudunuza yatıştırıcı bir rahatlık sağlamak için kullanılabilir. Bu yağlar vücudun gerçek sıcaklığını değiştirmezken, özellikleri sinir reseptörleriyle etkileşime girerek ısınma veya soğuma hissi sağladıkları için “ısınma” ve “soğutma” olarak adlandırılırlar. Isınma veya soğutma özelliklerine sahip uçucu yağlar, sporcular için egzersiz öncesinde, sırasında ve sonrasında yararlı olabilir çünkü topikal uygulamadan sonra vücudun farklı bölgelerini rahatlatmaya yardımcı olabilirler.

ISINMA ÖZELLİKLERİ

Doğada ısınan uçucu yağlar vücut için son derece yararlı olabilir. Örneğin, kaslara ve uzuvlara gevşek, esnek bir his vererek ısınma sırasında ısınma özelliğine sahip uçucu bir yağ kullanılabilir. Egzersize hazırlanırken ısınan uçucu yağlar kullanmak, kendinizi daha esnek ve egzersizinize hazır hissetmenize yardımcı olabilir.

SOĞUTMA ÖZELLİKLERİ

Soğutma özelliklerine sahip uçucu yağlar, serinlemeniz sırasında veya bir antrenmanın sonunda faydalı olabilir. Bu tür uçucu yağlar bir soğutma hissi sağlayarak, yorucu fiziksel aktiviteden sonra vücudu rahatlatmaya yardımcı olur.
Hem ısıtma hem de soğutma uçucu yağlar, egzersizler arasında dinlenmek ve dinlenmek için yararlı olabilir çünkü yatıştırıp gevşeyebilirler. Rahatlatıcı bir masaj için ısıtıcı uçucu yağlar veya soyunma odasında kendinizi rahatlatmak için soğutma yağları kullanın, bu yağlar egzersizler arasında vücudunuzun dinlenmesini ve rahatlamasını sağlamanın paha biçilmez bir parçası olabilir.

ISINMA

-Isınma sırasında faydalıdır
Kaslara ve uzuvlara gevşek, esnek bir his verir.
-Daha esnek ve egzersiz yapmaya hazır hissetmenize yardımcı olabilir
Egzersizler arasındaki dinlenme ve iyileşme dönemleri için kullanışlıdır
-Masaj için kullanışlıdır

ISINMA ÖZELLİKLERİNE SAHİP UÇUCU YAĞLARA ÖRNEKLER:

Karabiber
Çin tarçını
Tarçın kabuğu
karanfil
Buhur
Keklik üzümü

SOĞUTMA

-Soğutma sırasında veya egzersiz sonrası kullanışlıdır
-Vücuda soğuma hissi sağlar.
-Yorucu aktiviteden sonra vücudu rahatlatır -Masaj için faydalıdır.

SOĞUTMA ÖZELLİKLERİNE SAHİP UÇUCU YAĞLARA ÖRNEKLER:

Fesleğen
Kakule
Nane

Yükseltmek, enerji vermek, canlandırmak ve motive etmek için uçucu yağlar kullanmak

Kimyasal yapıları ve aromaları nedeniyle doğal olarak canlandıran uçucu yağlar, fiziksel aktivite öncesinde ve sırasında enerji, canlılık ve motivasyonu desteklemek için aromatik olarak kullanılabilir.
Pek çok yağ, doğası gereği enerji verir veya canlandırır ve bu nedenle, yayıldıklarında veya solunduklarında zihninizi ve vücudunuzu egzersiz için hazırlamanıza yardımcı olabilir. Bazı yağlar, topikal olarak uygulandığında vücuda enerji verici veya uyarıcı bir his sağlar, bu da vücudu egzersize hazır hale getirir veya egzersiz sırasında size biraz enerji verici aroma verir.

Duygusal veya fiziksel olarak halsiz hissettiğinizde bir tavır almaya ihtiyacınız olsun ya da antrenmanınız boyunca bedeninizi ve zihninizi enerjik tutmanın bir yolunu istiyorsanız, canlandırıcı uçucu yağların aromatik kullanımı duyularınızı canlandırmanın kolay ve güvenli bir yolunu sağlayabilir. . Hoşunuza giden canlandırıcı, motive edici veya enerji verici bir yağ (veya hatta yağların kombinasyonunu) bulduğunuzda, bu yağı fitness rutininize dahil ederek size bir destek verebilirsiniz.

Aşağıdaki canlandırıcı uçucu yağlar, antrenman öncesinde ve sırasında enerji, motivasyon ve canlılık sağlamaya yardımcı olacaktır:

• Bergamot
• Greyfurt
• Sandal ağacı
• Çin tarçını
• Helichrysum
• Sibirya Göknarı
• Karanfil
• Limon
• Nane
• Selvi
• Lime Limon
• Spikenard
• Okaliptüs
• Myrrh
• Mandalina
• Zencefil
• Nane
• Portakal

Fitness için diğer yararlı yağlar

Isıtıcı, serinletici, yatıştırıcı veya canlandırıcı özelliklere sahip uçucu yağlara ek olarak, zindelik ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek için yararlı olabilecek düzinelerce başka özellik vardır. Tartışıldığı gibi, her uçucu yağın kendine özgü kimyasal özellikleri, farklı bir aroması ve özel faydaları vardır – bu da kullanım olasılıklarını pratikte sonsuz kılar.

Temiz nefes alma hislerini sürdürmek

Derin, temiz nefes alma yeteneği, her tür fiziksel aktivitenin önemli bir bileşenidir. İster dağlarda yürüyüş yapın, ister yoga dersi alın, koşu bandında koşun veya parkta rugby oynayın, temiz nefes alma duyguları iyi bir egzersiz için hayati önem taşır.

Egzersiz sırasında, kaslarınıza oksijen sağlamak için uygun bir nefes alma düzeni izlemek önemlidir. Ne kadar nefes aldığınız, burnunuzdan veya ağzınızdan nefes alıp vermeyeceğiniz veya ne zaman nefes alıp vereceğiniz gibi faktörler ne tür bir antrenman yaptığınıza bağlı olsa da, bu süre boyunca derin nefes alabildiğinizden emin olmalısınız. antrenmanınız.

Solunum Desteği için Uçucu Yağlar *

• Kakule
• Lavanta
• Douglas Fir
• Melaleuca
• Okaliptüs
• Nane

Kaslara masaj yapmak için yağlar

Belirtildiği gibi, yatıştırıcı, ısınma veya soğutma özelliklerine (veya bu özelliklerin herhangi bir kombinasyonuna) sahip uçucu yağlar, kaslara fiziksel aktiviteden önce ve sonra masaj yapmak için faydalıdır. Bu yağlar, ısınma sırasında vücudun harekete hazırlanmasına yardımcı olmak için yararlıdır ve bir antrenmandan sonra dinlenmeye ve iyileşmeye hazırlanırken kasları yatıştırmak için eşit derecede faydalıdır.

Kas Desteği için Uçucu Yağlar *

• Fesleğen
• Buhur
• Bergamot
• Zencefil
• Karabiber
• Limon otu
• Çin tarçını
• Mercanköşk
• Cedarwood
• Nane
• Tarçın kabuğu
• Biberiye
• Karanfil
• Sibirya Göknarı
• Kişniş
• Vetiver
• Selvi
• Keklik üzümü
• Okaliptüs
• Ylang Ylang

 

 

 

 

Kilo vermeye, kas yapmaya veya sağlıklı bir vücudu korumaya çalışıyor olun, güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak, sağlıklı bir yaşam tarzının ve fitness hedeflerinize ulaşmanın ayrılmaz bir parçasıdır. Bağışıklık sisteminizi korumak ve güçlendirmek önemlidir, böylece egzersiz yapacak güce ve enerjiye sahip olmanın yanı sıra fiziksel aktiviteden sonra iyileşme yeteneğine sahip olursunuz.

Sağlıklı yaşam hedeflerinize uymanıza yardımcı olmak için bağışıklık destekleyici özelliklere sahip uçucu yağlar kullanın.

Sağlıklı Bağışıklık Desteği için Uçucu Yağlar *

• Fesleğen
• Lavanta
• Karabiber
• Lime Limon
• Kakule
• Mercanköşk
• Çin tarçını
• Melaleuca
• Kişniş
• Melissa
• Tarçın kabuğu
• Myrrh
• Karanfil
• Kekik
• Petitgrain
• Rezene
• Roma Papatyası
• Buhur
• Mandalina
• Sardunya
• Kekik
• Helichrysum
• Yabani Portakal
• Ardıç

Sağlıklı bir metabolizmayı teşvik etmek

Sağlıklı bir bağışıklık sisteminin yanı sıra, sağlıklı bir metabolizmayı desteklemek, fiziksel uygunluk için herhangi bir hedefe ulaşmak için çok önemlidir. Yiyeceklerinizi düzgün bir şekilde işleyebilen (ve onu vücuda enerji ve besin sağlamak için kullanan) sağlıklı bir metabolizmaya sahip olmak, herhangi bir sağlıklı yaşam tarzının önemli bir parçasıdır. Sağlıklı bir metabolizma birçok faktör tarafından belirlenirken, esansiyel yağlar, özellikle belirli fitness hedeflerine doğru çalışırken metabolizmanızı desteklemek için yararlı olabilir.

Metabolik Destek için Uçucu Yağlar *

• Bergamot
• Rezene
• Karabiber
• Greyfurt
• Karabiber
• Helichrysum
• Çin tarçını
• Lime Limon
• Karanfil
• Kekik
Gördüğünüz gibi, uçucu yağların sağladığı çok çeşitli faydalar, onları sağlıklı bir yaşam tarzıyla ilişkili birçok uygulama için faydalı kılar. Hangi esansiyel yağları en çok sevdiğinizi bulmayı deneyebilir ve her bir yağın doğal özelliklerinin sağlık ve zindelik hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için nasıl kullanılabileceğini görebilirsiniz.

UYARI:
Bu ifadeler Gıda ve İlaç Dairesi tarafından değerlendirilmemiştir. Bu ürün herhangi bir hastalığı teşhis etmek, tedavi etmek, iyileştirmek veya önlemek amacıyla tasarlanmamıştır.

Kimyasal özelliklerin önemi göz önünde bulundurularak, sağlık durumunuz veya tercihleriniz ne olursa olsun, bir antrenman sırasında uçucu yağların nasıl kullanılabileceğini tartışalım. Bazı insanlar dışarıda yürüyüş yaparak veya bisiklete binerek egzersiz yapmayı severken, diğerleri takım sporları yapmayı tercih eder ve bazıları ise haftada birkaç kez spor salonuna gitmeyi sever. Fiziksel zindelik söz konusu olduğunda tercihlerinizden bağımsız olarak, çoğu egzersiz rutini aynı temel unsurlardan oluşur.

Yakında uçucu yağların, ister içeride ister dışarıda, her gün veya haftada birkaç kez, herhangi bir antrenmanı iyileştirmek için kullanılabileceğini göreceksiniz. Herhangi bir antrenmanın temel unsurları arasında antrenman öncesi, antrenmanın kendisi, dinlenme ve dinlenme yer alır.

Bir antrenmanın temel unsurları:

EGZERSİZ ÖNCESİ

Hidrasyon
Isınmak

EGZERSİZ YAPMAK

Doğru nefes alma
Tetikte ve motive olmak
Yaralanmadan kaçınmak

KURTARMA

Sakin ol
Hidrasyon
Sıkı veya ağrılı kasları yatıştırmak
Masaj

DİNLENME

Rahatlama
Uyku
Yorgunlukla mücadele

Egzersiz öncesi

İster eğlenmek, ister kilo vermek veya diğer fitness hedeflerine ulaşmak için egzersiz yapıyor olun, antrenmanınızın başarısının çoğu, daha başlamadan önceki hazırlığınıza bağlıdır. Antrenman öncesi rutininizin yapmayı planladığınız antrenman türü, kendi sağlık durumunuz ve özel hedeflerinizle çok ilgisi olacaktır; Esansiyel yağların kullanışlı olacağı egzersiz hazırlığınızın birkaç unsuru vardır.

Hidrasyon

Terledikçe vücudunuz su kaybedeceğinden ve dehidratasyon vücudu zayıflattığı için, antrenmanınıza başlamadan önce bol su tüketmeniz önemlidir. Yeterince su içmeyi hatırlamakta güçlük çekiyorsanız, ekstra lezzet için suyunuza her zaman birkaç damla en sevdiğiniz uçucu yağdan ekleyebilirsiniz. Esansiyel yağlar, sade suyu lezzetli ve lezzetli bir içeceğe dönüştürmekle kalmaz, aynı zamanda size biraz enerji veya canlanma sağlayacak uçucu yağları da kullanabilirsiniz.

Greyfurt, Yabani Portakal, Limon, Misket Limonu veya Bergamot gibi narenciye esansiyel yağları, özellikle canlandırıcı, lezzetli bir tat istiyorsanız suyunuza harika bir katkı sağlar. İhtiyacınız olan hidrasyonu elde etmenize yardımcı olması için antrenmandan önce suyunuza birkaç damla uçucu yağ eklemeyi düşünün.

Isınmak

Kasları gevşetmek ve vücudu fiziksel aktiviteye hazırlamak, egzersiz öncesi rutinin bir başka önemli parçasıdır. Bu, vücudu hareket, kas geliştirme ve efor için hazırlar ve sporcuların yaralanmalardan kaçınmasına yardımcı olabilir. Isınma söz konusu olduğunda çoğu insan, büyük ölçüde ne tür bir egzersiz yapmayı planladıklarına ve kişisel sağlık durumlarına bağlı olarak kendi tercihlerine ve rutinlerine sahiptir. Ancak, bir çeşit ısınma yapmak önemlidir çünkü kasları gevşeterek ve vücudun çekirdek sıcaklığını yükselterek vücudu harekete hazırlar.

Esansiyel yağlar, özellikle gergin veya sert hissettiklerinde kasları gevşetmeye ve yatıştırmaya yardımcı olmak için ısınma rutininiz sırasında topikal olarak masaj yapılabilir. Eğer sertseniz veya egzersiz öncesi rutininiz sırasında uzuvlarınızı ısıtmak için yardıma ihtiyacınız varsa, ısıtma özelliklerine sahip uçucu yağları kullanın.

Harekete hazırlanmanıza yardımcı olacak uçucu yağları uygulamanın yanı sıra, antrenmanınıza hazırlanmanıza yardımcı olması için ısınma sırasında aromatik olarak uçucu yağları da kullanabilirsiniz. Canlandırıcı veya enerji veren aromalara sahip uçucu yağları solumak, antrenmanınıza başlamadan önce size canlılık ve motivasyon sağlamaya yardımcı olabilir – size ihtiyacınız olan odaklanma ve enerji duygusunu verir. Hazır olmanıza yardımcı olması için bir antrenmandan önce birkaç enerji verici veya canlandırıcı uçucu yağı karıştırmayı ve dağıtmayı düşünün.

Egzersiz yapmak

Vücudu nemlendirdikten ve ısınmanızı tamamladıktan sonra antrenmanınız için hazırsınız. Sayısız egzersiz türü vardır, ancak tüm egzersiz programlarının ortak noktası olan birkaç önemli unsur vardır. Bunlar arasında nefes alma, odaklanma ve motivasyon ve problemlerden kaçınma yer alır. Antrenman sırasında uçucu yağlar kullanmak tüm bu unsurlara yardımcı olabilir.

Doğru nefes alma

Farklı nefes alma yöntemleri farklı egzersizler için işe yarasa da, bir egzersiz sırasında net, derin nefesler alabilmek önemlidir. Bir egzersiz sırasında nefesiniz sınırlı olduğunda, hücrelerinize ve kaslarınıza yeterince oksijen (ve enerji) alamazsınız, bu da performansın düşmesine neden olur.

Temiz hava yollarını desteklediği bilinen uçucu yağları kullanmak, antrenmanınızı sorunsuz ve verimli bir şekilde tamamlamanıza yardımcı olabilir. Bir antrenmandan önce göğsünüze veya boynunuza temiz nefes almayı sağlayan özelliklere sahip uçucu yağları uygulamayı düşünün. Esansiyel yağlar, canlandırıcı bir buhar oluşturmaya yardımcı olmak ve açık hava yolları hissini desteklemek için göğse de uygulanabilir.

Yaralanmadan kaçınmak

Ne tür bir egzersizden hoşlanırsanız hoşlanın, yaralanmalardan kaçınmak başarılı ve keyifli bir egzersiz için anahtardır. Belirtildiği gibi, ısınma sırasında masaj yapmak veya yatıştırıcı uçucu yağlar kasları gevşek tutmaya yardımcı olabilir. Odaklanma ve canlanma duygusunu desteklemek için uçucu yağlar kullanmak, konsantre olmanıza ve hataları önlemenize yardımcı olacaktır. Vücudunuz ve zihniniz bir antrenman için hazırlandığında, problemlerden kaçınmak daha kolaydır. Vücudu gevşek tutmak ve zihni tetiklemek için uçucu yağlar kullanmak, herkesin güvenli ve eğlenceli bir egzersiz yapmasına yardımcı olacaktır.

Tetikte ve motive olmak

Belirli fitness hedeflerine ulaşmaya çalışırken, kendinizi halsiz, motivasyonsuz veya yorgun hissetmek kolaydır – özellikle katı veya titiz bir egzersiz programı izliyorsanız. Bir antrenman sırasında bedeninizi ve zihninizi uyanık ve motive etmek, her antrenmanı doğru bir şekilde tamamlamanıza ve hedeflerinize ulaşmaya bir adım daha yaklaşmanıza yardımcı olacaktır.

Canlandırıcı, enerji verici veya canlandırıcı aromalara sahip uçucu yağlar, egzersiz sırasında yayılabilir veya odaklanmanıza yardımcı olmak için topikal olarak uygulanabilir. Evde egzersiz yapıyorsanız, egzersiz alanınıza bir difüzör yerleştirmeyi ve bu tür motive edici uçucu yağları dağıtmayı düşünün. Egzersiz yapmak için spor salonuna, parka, dağlara veya başka bir yere gidecekseniz, sizi motive etmek için evden çıkmadan önce cildinize veya giysilerinize canlandırıcı yağlar sürün.

Kurtarma

Bir antrenmandan kurtulmak için kendi rutininiz veya takip etmeyi sevdiğiniz belirli bir soğuma rutini olabilirken, dinlenmeye ve egzersize hazırlanabilmeniz için antrenmanın sonunda vücudunuza yardımcı olacak birkaç şey vardır. yine ertesi gün. İyileşmenin önemli unsurları arasında uygun şekilde soğuma ve gerilme, vücudu yeniden nemlendirme, gergin veya ağrılı bölgeleri yatıştırma ve gerekirse masaj yer alır.

Sakin ol

Tıpkı ısınmanın çok önemli olduğu gibi, sakinleşmek için zaman ayırmak da başarılı bir egzersiz için anahtar unsurdur. Kasların hareketini sürdürürken vücudunuzun kademeli olarak yavaşlamasına izin vermek, gerginlik veya sertlikten kaçınmanıza yardımcı olabilir. Sakinleşme rutininiz için ne yapmaya karar verdiğiniz, ne tür bir egzersiz yaptığınıza ve kişisel yeteneklerinize veya ihtiyaçlarınıza bağlı olacaktır. Yine de, dinlenmeye hazırlanırken nefes alıp vermenizi ve kalp atış hızınızı yavaş yavaş yavaşlatmanıza yardımcı olacağından, sakinleşme önemlidir.
Antrenman öncesi ısınmaya benzer şekilde, uçucu yağlar antrenman sonrası gerçekleşen soğuma sırasında faydalı olabilir. Efordan sonra vücudu sakinleştirmeye ve etkilenen bölgeleri rahatlatmaya yardımcı olmak için soğutma özelliklerine sahip uçucu yağları kullanmayı deneyin. Bu tür yağları topikal olarak uygulayarak, uzuvlara kaslara ve ekstremitelere rahatlatıcı bir rahatlık sağlayan bir soğutma hissi sağlayabilirsiniz.

Vücudun ve zihnin sakinleşmesine yardımcı olmak için, soğuma veya egzersiz sonrası esneme seansınız sırasında esansiyel yağları da dağıtabilirsiniz. Sakinleştirici veya yatıştırıcı aromalı uçucu yağların yayılması, rahatlamanıza ve dinlenmeye hazırlanmanıza yardımcı olacaktır.

Hidrasyon

Egzersizinizi bitirdikten sonra, vücudunuzun terleyerek kaybettiği suyu geri kazanmak isteyeceksiniz. Yine, suyunuza esansiyel yağlar eklemek, ona biraz daha fazla lezzet verecektir, bu da şekerli içecekler yerine su içmekte sorun yaşıyorsanız yardımcı olabilir. Suyunuza uçucu yağlar eklemek, o yağın herhangi bir iç faydasını da elde etmenizi sağlayacaktır. Örneğin, bazı uçucu yağlar dahili olarak alındığında antioksidan destek sağlarken, diğer yağlar sağlıklı sindirimi desteklemek veya sağlıklı kardiyovasküler sistem işlevini desteklemek için dahili olarak alınabilir. * Suyunuza uçucu yağlar ekleyerek, yağların sahip olduğu tüm iç faydaları deneyimleyebilirsiniz. teklif etmek.

Etkilenen bölgeleri yatıştırır

Sakinleştikten sonra bile, antrenmanınızdan hala yorgun hissedebilirsiniz. Bacaklar, ayaklar, kollar, omuzlar, sırt ve boyun gibi bölgelere ısıtma veya soğutma özellikli uçucu yağları topikal olarak masaj yaparak, fiziksel aktiviteden sonra kaslara rahatlatıcı bir rahatlık sağlayabilirsiniz. Bu tür yağlar yüzeyde yatıştırıcı bir his sağlamakla kalmaz, aynı zamanda faydaları uygulamadan sonra birkaç saat devam edebilir.

Masaj

Uçucu yağların basit topikal uygulamasına ve esnetilmesine ek olarak, masaj için uçucu yağların kullanılması vücudun iyileşme sürecinde sakinleşmesine ve yatışmasına yardımcı olabilir. Bazen topikal yağ uygulaması, yorgun kaslarınızı rahatlatmak için yeterli olacaktır. Çoğu zaman, özellikle zorlu bir antrenmandan sonra vücudun belirli bölgelerine masaj yapmanız gerekecektir. Birçok sporcu için masaj, egzersiz sonrası toparlanmanın düzenli ve hayati bir parçasıdır.

Uçucu yağlar yüzyıllardır masaj terapisinde kullanılmaktadır ve özellikle egzersiz sonrası iyileşme için masaj kullandığınızda masaj deneyiminizi geliştirebilir. Bir masajı daha pürüzsüz ve rahat hale getirmenin yanı sıra, uçucu yağlar kullanıcının masajları sırasında rahatlama ve rahatlık duygularını artırmaya ve duyguları dengelemeye yardımcı olabilecek hoş bir aromanın tadını çıkarmasına da olanak tanır.

Bazı uçucu yağların, topikal olarak uygulandığında kasları yatıştırmak ve yatıştırmak için yararlı kılan kimyasal bileşenlere sahip olduğunu tespit ettik. Aynı şekilde bazı uçucu yağlar, zihni ve bedeni rahatlatan yatıştırıcı ve sakinleştirici aromalara sahiptir. Bu, masajınıza ekstra bir rahatlama katmanı ekleyerek beyninizin ve vücudunuzun yoğun bir egzersizden sonra sakinleşmesine yardımcı olur.

Dinlenme

Uygun şekilde soğuduktan sonra, bir sonraki antrenmanınızdan önce dinlenmeniz önemlidir. Vücudunuz dinlendikten sonra daha iyi performans gösterecektir. Dinlenmemek, yaralanmalara veya vücudun aşırı çalışmasına neden olabilir. Güvenli ve etkili egzersizler yapmaya devam etmenize izin vereceği için dinlenme, esneme veya hidrasyon kadar önemli bir unsurdur.

Dinlenmenin önemi

Egzersiz yaptığınızda kas dokunuzu parçalıyorsunuz. Egzersiz sonrası hissettiğiniz ağrı veya acı, dokunuz boyunca meydana gelen küçük mikro yırtıklardan gelir. Dinlenirken (ve vücudunuzu doğru beslenerek geri kazandıkça), egzersiz sırasında yırtılan kas lifleri onarmaya başlar. Hipertrofi olarak bilinen bu onarım süreci, kasların daha büyük ve daha güçlü büyümesini sağlar.

Gördüğünüz gibi dinlenme sırasında önemli işlemler gerçekleşir. Antrenmanınız sırasında oluşan mikro yırtılmaları onarmak için kaslarınızın dinlenmesine izin vermelisiniz. Uygun şekilde dinlenmeden, kas dokusuna kendisini geri kazanması için yeterli zaman vermeyerek vücudunuza fazla çalışabilir, hatta kaslara veya bağ dokusuna zarar verebilirsiniz.

MICROTEARS: Egzersiz sırasında kaslarda oluşan minik, mikroskobik yırtıklar.

HİPERTROFİ: Yırtık kas liflerinin dinlenme dönemlerinde geçirdiği doku onarım sürecidir. Bu süreçte kas dokusu kendini onarır ve daha büyük, daha güçlü ve daha esnek bir şekilde büyür.

Uyku

Sakinleştirici uçucu yağlar, rahatlamadan daha fazlası için kullanılabilir – birçok uçucu yağın iyi bir gece uykusuna yardımcı olduğu bilinmektedir. Yeterli uyku, vücudunuza egzersizler arasında kendini toparlaması ve eski haline getirmesi için zaman verir. Rahatlamakta güçlük çekiyorsanız veya derin uyku alamıyorsanız, bir sonraki antrenmanınız için kendinizi hazır hissetmeniz zor olabilir. Sıcak bir banyoya uçucu yağlar eklemek veya yatak odanızda sakinleştirici yağlar yaymak sakin bir atmosfer yaratabilir. Yatmadan önce ayaklarınızın dibine sakinleştirici uçucu yağlar uygulayabilir veya rahatlatıcı yağları bir sprey şişesinde biraz suyla birleştirip yastık ve yatak takımlarınızın üzerine püskürtebilirsiniz.

Rahatlatıcı bir gece uykusunu destekleyen bir ortam yaratarak, zorlu bir antrenmandan önce ve sonra yeterince dinlenebileceksiniz.

Rahatlama

Bir antrenmandan sonra dinlenme rutininizin bir parçası olarak rahatlamayı teşvik etmek için sakinleştirici veya yatıştırıcı uçucu yağları kullanmanın sayısız yolu vardır. Örneğin, yatmadan önce ılık bir banyoya birkaç damla sakinleştirici uçucu yağ ekleyebilirsiniz. Bu sadece vücudu sakinleştirici uçucu yağlarla kaplamakla kalmaz, aynı zamanda yağların aroması zihni yatıştırır ve rahatlatır. Yaratmaya yardımcı olması için sakinleştirici uçucu yağları da dağıtabilirsiniz.
rahatlatıcı bir ortam. Dinlenme rutininizin içeriği ne olursa olsun, yakınlarda bulunan sakinleştirici, yatıştırıcı veya rahatlatıcı uçucu yağlar, vücudunuzu ve zihninizi rahatlatacak rahatlatıcı bir ortam oluşturmanıza yardımcı olabilir. Rahatlatıcı bir ortam yaratmak, bir sonraki antrenmandan önce vücudunuzun ihtiyaç duyduğu uygun dinlenmeyi sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Yorgunlukla mücadele

Sıkı veya düzenli bir egzersiz rutini izlediğinizde veya belirli fitness hedeflerine ulaşmaya çalışırken, yorgunluk veya bitkinlik hissetmek yaygındır. Bu, özellikle belirli bir egzersiz programına ilk başladığınızda geçerlidir. Her zaman yorgun hissedebilirsiniz, bu da egzersize devam etmek için gereken enerjiyi ve motivasyonu bulmanızı zorlaştırır.

Yorgunluk, fitness hedeflerine doğru ilerlemenizi engelleyebilirken, esansiyel yağlar dinlenme dönemlerinde rahatlamanıza ve egzersiz zamanı geldiğinde sizi canlandırmaya yardımcı olmak için kullanılabilir. Serinletme veya egzersiz sonrası toparlanma rutininiz sırasında sakinleştirici, rahatlatıcı tonlara sahip uçucu yağlar kullanmayı düşünün. Bu yağların bir sonraki antrenmana hazırlanırken gevşemenize ve rahatlamanıza yardımcı olabilecek bir aroması vardır. Bu sakinleştirici yağları kullanarak, vücudunuzun kendini tekrar çalıştırmadan önce ihtiyaç duyduğu dinlenmeye yardımcı olabilirsiniz.

Tekrar egzersiz yapma zamanı geldiğinde, kendinizi uyanık, odaklanmış ve enerji dolu hissetmenize yardımcı olmak için canlandırıcı veya canlandırıcı uçucu yağlar kullanmayı deneyin. İster bu yağları teneffüs edin, ister egzersizden önce topikal olarak uygulayın veya egzersiz sırasında yayın; canlandırıcı veya enerji veren doğaya sahip uçucu yağlar, yorgunluk hislerinizi ortadan kaldırmak ve sizi başarılı bir antrenmana hazırlamak için ihtiyaç duyduğunuz motivasyonu ve dikkati sağlamaya yardımcı olabilir.

Sağlıklı bir diyet sürdürmek

Isınma, egzersiz, iyileşme ve dinlenme sürelerinize odaklanmanın yanı sıra, ilerlemek ve fitness hedeflerinize ulaşmak için vücudu uygun besinlerle beslemek ve yenilemek önemlidir. Ne yediğiniz kas geliştirmeye, kilo vermeye veya mevcut kilonuzu korumaya çalışmanıza bağlı olsa da, egzersizden önce ve sonra vücudunuza yeterli beslenme sağlamanız gerekecektir.

Egzersiz sırasında kas dokusu parçalanır ve dinlenme sırasında onarılır. Dinlenmek, antrenmandan sonra vücudu güçlendirmek için çok önemlidir; bununla birlikte, faydalı besinlerle besleyerek vücudun iyileşmesine de yardım etmelisiniz. Sağlıklı bir diyet yemenin sayısız yararı olsa da, egzersizler arasında vücudunuza yeterli besin sağlamak aşağıdakilere yardımcı olabilir:

• Kasların ihtiyaç duyduğu besinleri sağlamak
• Bir sonraki antrenmanınız için size enerji vermek için glikojen depolamayı yenilemek
• Yoğun bir antrenmandan sonra ağrıyı azaltmak
• Merkezi sinir sistemine normal fonksiyonun geri kazandırılması

Uçucu yağların dahili kullanımı

Sağlıklı bir diyete çok benzer şekilde, esansiyel yağların dahili kullanımı vücuda antrenmanlar arasında yardımcı olabilir. Her bir uçucu yağın kimyasal bileşenlerinin ona nasıl belirli faydalar sağladığını tartıştık. Çoğu uçucu yağ, sağlıklı bir vücudu desteklemek için yararlı olabilecek iç faydalar içerir.

Vücuda yakıt doldurmak

Sağlıklı beslenmenin yanı sıra uçucu yağların içsel faydalarını deneyimlemek istediğinizde, aradığınız türden faydaları barındıran yağları bulun ve bu yağı diyetinize ekleyin.

Esansiyel yağlar vücuda içsel faydalar sağlamanın güvenli ve doğal bir yolunu sağlarken, diyetinize dahil etmeden önce uçucu yağların dahili kullanımı konusunda kendinizi eğitmeniz önemlidir. Güvenli dahili kullanım, belirli uçucu yağlara karşı sahip olabileceğiniz tüm hassasiyetler hakkında uygun dozaj ve farkındalık gerektirir. Vücuda içsel faydalar sağlayabilecek birçok uçucu yağ vardır; ancak, kimyaları nedeniyle bazı uçucu yağlar hiçbir zaman dahili olarak kullanılmamalıdır. Esansiyel yağları güvenli bir şekilde dahili olarak nasıl kullanacağınızı öğrendikten sonra, belirli fitness hedeflerine ulaşmak için çabalarken bunları sağlıklı yaşam tarzınıza dahil etmek kolaydır.

Bitkisel bir kapsüle birkaç damla uçucu yağ damlatıp yutarak, bir bardak suya veya başka bir içeceğe birkaç damla yağ ekleyerek veya yemeğinize lezzet katmak için küçük miktarlar ekleyerek uçucu yağları dahili olarak kullanabilirsiniz.

Vücut sistemlerine yardım

Esansiyel yağların vücuda içten alındığında faydalar sağlayabildiğini tespit ettik, ancak vücuda tam olarak ne tür faydalar sağlıyorlar? Egzersiz yapan, sağlıklı beslenen ve sürekli olarak sağlıklı yaşam hedeflerine yönelik çalışan biri için esansiyel yağlar, dahili olarak alındığında vücut için birçok fayda sağlayabilir. Yağa ve kimyasal yapısına bağlı olarak, sağlıklı bir diyetin parçası olarak içten uçucu bir yağ almaktan bir dizi fayda elde edebilirsiniz. Uçucu yağların dahili kullanımı aşağıdaki faydaları sağlayabilir.

• Genel sağlık ve zindelik desteği *
• Antioksidan desteği *
• Sindirim desteği *
• Kardiyovasküler sistem desteği *
• Sinir sistemi desteği *
• Bağışıklık sistemi desteği *
• Solunum sistemi desteği *

  • Bu ifadeler Gıda ve İlaç Dairesi tarafından değerlendirilmemiştir. Bu ürün herhangi bir hastalığı teşhis etmek, tedavi etmek, iyileştirmek veya önlemek amacıyla tasarlanmamıştır.

Uçucu yağlar ve kilo kaybı

Pek çok insan için egzersiz ve sağlıklı beslenme hedefleri, kilo vermeye veya sağlıklı kiloyu korumaya odaklanır. Uçucu yağlar, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizle birleştirildiğinde kilo verme programının sağlıklı bir parçası olabilir. Pek çok uçucu yağ, kilo kaybı için yararlı özellikler içerir çünkü istekleri azaltmaya, sağlıklı bir metabolizmayı teşvik etmeye ve sindirime yardımcı olabilirler.

Kilo verme hedeflerine ulaşmak için çalışanlar için uçucu yağların nasıl yardımcı olabileceğine dair birkaç örnek:
• Sindirime yardımcı olmak veya açlık isteklerini gidermek için bir veya iki damla Tarçın Kabuğu yağı ile Limon yağını bir bardak su içinde birleştirin. *
• Tatlı diş istekleri ile mücadele etmek için suya veya çaya bir damla rezene yağı alın. *
• Motivasyonu artırmak için diyet yaparken veya kilo vermeye çalışırken greyfurt yağı yayın.
• LimeLimon yağı sağlıklı kilo yönetimini destekler. *
• Kekik yağı, sağlıklı metabolizmayı ve kilo yönetimini desteklemeye yardımcı olabilir. *

  • Bu ifadeler Gıda ve İlaç Dairesi tarafından değerlendirilmemiştir. Bu ürün herhangi bir hastalığı teşhis etmek, tedavi etmek, iyileştirmek veya önlemek amacıyla tasarlanmamıştır.

Artık bir antrenmanın önemli unsurlarını ve uçucu yağların her aşamada nasıl hayati bir rol oynayabileceğini öğrendiğimize göre, farklı egzersiz rutinleri, fitness hedefleri ve sağlıklı yaşam tarzları için uçucu yağları kullanmanın daha spesifik yollarından bahsedelim.

Her bir uçucu yağın benzersiz bir aroması, belirli faydaları ve farklı bir kimyasal yapısı olduğundan, esansiyel yağları fitness rutininize dahil etmenin birçok yolu vardır. Çok çeşitli faydaları ve kullanımları ile esansiyel yağlar, yoga pratiği sırasında büyük bir futbol maçından önce veya en sevdiğiniz yürüyüş parkurunun dibinde olduğu kadar faydalı olabilir. Vücudunuzu formda tutmanın ve egzersiz yapmanın sayısız yolu olduğu gibi, herhangi bir fiziksel aktiviteyi geliştirmek için kullanılabilecek farklı uçucu yağların ve uçucu yağ kombinasyonlarının da sonu yoktur.

Her uçucu yağın benzersiz bir aroması, belirli faydaları ve farklı bir kimyasal yapısı olduğundan, esansiyel yağları fitness rutininize dahil etmenin birçok yolu vardır. Çok çeşitli faydaları ve kullanımları ile esansiyel yağlar, yoga pratiği sırasında büyük bir futbol maçından önce veya en sevdiğiniz yürüyüş parkurunun dibinde olduğu kadar faydalı olabilir. Vücudunuzu formda tutmanın ve egzersiz yapmanın sayısız yolu olduğu gibi, herhangi bir fiziksel aktiviteyi geliştirmek için kullanılabilecek farklı uçucu yağların ve uçucu yağ kombinasyonlarının da sonu yoktur.

Kişisel egzersiz rutininiz ve fitness hedefleriniz için hangi uçucu yağların en yararlı olacağını belirlemeye çalışıyorsanız, her bir yağın sahip olduğu zindelik için temel faydalardan bazılarına bir göz atın:

Fesleğen:
Gergin kasları yatıştırabilir *

Bergamot:
Sinir sistemini sakinleştirebilir ve kasları gevşetebilir; * sağlıklı bir metabolizmayı desteklemeye yardımcı olur *

Huş ağacı:
Rahatlatıcı ve ısınma hissi için egzersiz yaptıktan sonra ellerinize, sırtınıza ve bacaklarınıza masaj yapılabilir

Karabiber:
Önemli antioksidanlar içerir; * sağlıklı bir metabolizmayı destekler *

Kakule:
Net nefes almayı destekler ve solunum sağlığını korur *

Çin tarçını:
Zor bir antrenmandan sonra ısınma masajı yapmak için kullanılabilir

Cedarwood:
Egzersiz yapmadan önce, antrenmanınız boyunca canlılığı korumak için göğsünüze bir veya iki damla sürmeyi deneyin.

Tarçın kabuğu:
DōTERRA® Fraksiyonlanmış Hindistan Cevizi Yağı ile seyreltin ve soğuk, ağrılı eklemler için ısıtma masajı yapın

Karanfil:
Sağlıklı bir bağışıklık sisteminin korunmasına yardımcı olur; * sağlıklı kan dolaşımını destekler; * gergin kasları yatıştırabilir *

Kişniş:
Kısa bir antrenmandan sonra, yatıştırıcı bir masaj için bacaklara uygulayın.

Selvi:
Uzun bir koşudan önce, enerji verici bir destek için ayaklara ve bacaklara uygulayın

Douglas Köknar:
Temiz hava yolları ve kolay nefes alma hissini teşvik eder

Okaliptüs:
Temiz nefes alma ve açık hava yolları duygularını teşvik eder; yatıştırıcı masaj yaratır

Rezene: Tatlı diş isteklerini gidermek için bir damla su veya çay alın *

Buhur:
Açık hava aktivitesiyle geçen bir günün ardından, ısınma ve yatıştırıcı etki için ellere ve ayaklara masaj yapın.

Sardunya:

Terli bir antrenmandan sonra koltuk altlarına uygulayın

Zencefil:
Sağlıklı eklem işlevini desteklemeye yardımcı olabilir; * denge duygusunu teşvik etmek için dağınık

Greyfurt:
Diyet yaparken veya motivasyonu artırmak için kilo vermeye çalışırken dağınıklık

Helichrysum:
Canlılığı ve enerjiyi artırmak için tam vücut masajı ile birlikte kullanın

Limon otu:
Bir taşıyıcı yağ ile birleştirin ve zorlu bir antrenmandan sonra masaj için kullanın.

Lime Limon:
Sağlıklı metabolizmayı ve sağlıklı kilo yönetimini destekler *

Mercanköşk:
Yorgun, stresli kasları hedeflemek için bir masaj karışımına ekleyin veya egzersizden önce ve sonra uygulayın.

Melaleuca:
Sağlıklı eklem fonksiyonunu destekler ve egzersiz sonrası vücut ağrısını hafifletir *

Melissa:
Sıkı bir antrenmandan sonra sakinleşmeye ve yatıştırmaya yardımcı olabilir

Mür:
Kas-iskelet sistemini gevşetmeye ve gerginliği gidermeye yardımcı olur *

Kekik:
Sağlıklı beslenme ve egzersiz modelleriyle birlikte kullanıldığında daha iyi genel sağlık ve zindeliğe katkıda bulunabilir *

Nane:
Temiz hava yollarını destekler; topikal olarak uygulandığında veya dağıldığında enerji verici bir pick-me-up sağlar

Sibirya Köknarı:
Enerji verici bir etki için egzersiz yapmadan önce dağılın

Kekik:
Daha iyi bir diyet ve egzersiz rejimi ile birlikte daha iyi bir genel sağlığa katkıda bulunabilir. *

Vetiver:
Rahatlatıcı bir masajın parçası olarak egzersiz yaptıktan sonra ayaklarınıza uygulayın.

Yabani Portakal:
Lezzet patlaması ve genel sağlığı geliştirmek için suyunuza ekleyin *

Keklik üzümü:
Egzersizden sonra ısınma ve yatıştırıcı bir his için ellerinize, sırtınıza ve bacaklarınıza masaj yapı

UYARI

Bu ifadeler Gıda ve İlaç Dairesi tarafından değerlendirilmemiştir. Bu ürün herhangi bir hastalığı teşhis etmek, tedavi etmek, iyileştirmek veya önlemek amacıyla tasarlanmamıştır.

Belirli sporlar ve egzersizler için uçucu yağlar nasıl kullanılır

Pek çok farklı vücut tipi, fitness hedefi, kilo verme yöntemi ve egzersiz türleriyle, herhangi iki kişinin tam olarak aynı egzersiz rutinine sahip olması olası değildir. Nasıl, nerede ve neden egzersiz yaptığınız, kendi kişisel sağlık hedeflerinizle, mevcut sağlık durumunuzla, yaşadığınız yerle, tercihlerinizle, ilgi alanlarınızla, yeteneklerinizle ve daha fazlasıyla çok ilgili olacaktır. Neyse ki, uçucu yağlar son derece çok yönlüdür. Yukarıda listelenen her bir yağın genel kullanımlarına ek olarak, uçucu yağların faydaları geniş kapsamlı ve çeşitlidir. Spor salonundan sahaya, kendi evinize kadar, belirli sporlar ve egzersiz türleri için uçucu yağları nasıl kullanacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Yoga

Esansiyel yağlar, duygular ve vücut için birçok faydası olduğu için yoga öncesi, sırası ve sonrasında faydalıdır. Seçtiğiniz bir atmosfer yaratan farklı aromalara sahip uçucu yağlar kullanarak kendi yoga pratiğinizi geliştirebilirsiniz.

Yağlar, endişeli duyguları azaltmaya, sağlık ve duygusal denge duygularını teşvik etmeye ve odaklanma duygularını desteklemeye yardımcı olabilir ve bu da onları bir yoga uygulamasının birkaç aşamasında son derece yararlı hale getirir. Zihinsel odaklanma ve duygusal farkındalığa ek olarak, temiz nefes, herhangi bir başarılı yoga uygulamasının önemli bir parçasıdır ve uçucu yağlar, temiz hava yolları ve kolay nefes alma hislerini teşvik etmek için kullanılabilir.

Yoga pratiğinizi geliştirmek için uçucu yağları kullanmanın birkaç basit yolu:

• Odaklanmayı artırmak için yağları topikal olarak uygulayın veya dağıtın: Basil, Douglas Fir, Frankincense, Spearmint

• Temiz nefes alma hissini teşvik etmek için göğse yağ uygulayın: Kakule, Okaliptüs, Melaleuca, Nane

• Gevşemeye ve stresi azaltmaya yardımcı olmak için şakaklara yağ uygulayın: Buhur, Lavanta, Sandal Ağacı, Spikenard

• Sakinleştirici bir uygulama için dağınık sakinleştirici yağlar: Bergamot, Cedarwood, Frankincense, Lavanta, Petitgrain, Ylang Ylang

• Canlandırıcı bir uygulama için enerji veren yağları dağıtın: Selvi, Misket Limonu, Nane, Yabani Portakal

Yoga pratiğinizden önce, sırasında ve sonrasında kullanabileceğiniz düzinelerce faydalı uçucu yağ varken, aynı anda çok fazla farklı yağ kullanmaktan kaçının çünkü bu, duyularınızı aşırı yükleyebilir veya karıştırabilir. Kendi benzersiz difüzör karışımınızı oluşturmak için en sevdiğiniz yağlardan birkaçını karıştırmayı düşünebilir ve uygulamanız boyunca aromanın tadını çıkarabilirsiniz.

Organize sporlar

Birçok kişi egzersizlerini organize sporlar yaparak yapmayı seçer. İster profesyonel bir sporcu olun, ister arkadaşlarınızla bir araya gelmek için bir araya gelmeyi sevin, deneyiminizi geliştirmeye yardımcı olması için uçucu yağları kullanabilirsiniz. Hangi uçucu yağların yatıştırıcı, ısıtma, soğutma, canlandırıcı veya canlandırıcı özelliklere sahip olduğunu belirledikten sonra, bunları bir oyun veya antrenmandan önce ve sonra hazırlık ve iyileşme aşamalarında kullanmak kolaydır.

Sporcuların ihtiyaçları spora göre değişmekle birlikte, çoğu sporcu bir oyundan veya antrenmandan önce onları motive edecek ve harekete geçirecek bir şeye ve sonrasında dinlenip iyileşmesine yardımcı olacak bir şeye ihtiyaç duyacaktır. Uçucu yağların işe yaradığı yer burasıdır. Yani ister parkta basketbol, ister okuldan sonra tenis veya hafta sonları golf oynayın. Uçucu yağlar, sorunsuz oyun öncesi hazırlık ve oyun sonrası kurtarma için anahtarınız olabilir.

İşte herhangi bir sporcunun antrenmanlar, antrenmanlar ve oyunlar sırasında esansiyel yağları kullanabileceği birkaç yol.

• Canlandırıcı, enerji verici veya motive edici duyguları teşvik etmek için oyundan önce soyunma odasına uçucu yağları dağıtın.
• Açık hava yollarını ve kolay nefes almayı desteklemek için maçtan önce göğsünüze serinletici uçucu yağlar uygulayın.
• Uzun bir antrenman veya turnuvadan sonra bacakları ve ayakları rahatlatmak için ayaklara yatıştırıcı uçucu yağlar uygulayın.
• Vücudunuzun iyileşmesine yardımcı olmak için bir oyundan veya egzersizden sonra masaj için sakinleştirici, yatıştırıcı veya ısıtıcı uçucu yağlar kullanın.
• Bir maçtan sonra sıcak veya soğuk bir banyoda ıslanmayı seviyorsanız, suya birkaç damla esansiyel yağ eklemeyi düşünün. Oyun sonrası banyo deneyiminizi geliştirmek için yatıştırıcı uçucu yağlar kullanın.
• Pamuklu bir topun üzerine birkaç damla Keklik üzümü koyun ve spor çantanıza koyun. Keklik üzümü’nün güçlü kokusu her türlü kokuyu maskeleyecektir.

Dayanıklılık sporcuları

Uzun saatler antrenmana alışkın olan dayanıklılık sporcuları için uçucu yağlar, hazırlık ve toparlanmanın yararlı bir parçası olabilir. Dayanıklılık sporcuları vücutlarını sınıra kadar zorlar ve genellikle kaslarını gevşek, eklemlerini güçlü, ayaklarını ve bacaklarını en iyi şekilde ve zihinlerini keskin tutmak için yardıma ihtiyaç duyarlar.

Yukarıda yatıştırıcı kaslar için en iyi esansiyel yağların bir listesi bulunmaktadır – bunlar bir koşucu, bisikletçi veya dayanıklılık sporcusu iseniz elinizin altında bulundurmanız gereken önemli yağlardır. Bir antrenman seansından önce ve sonra bacaklarınıza ve ayaklarınıza esansiyel yağlar uygulamak, vücudunuzun gevşek kalmasına ve performansının en üst seviyede olmasına yardımcı olabilir.

Etkilerin daha uzun süre devam etmesine yardımcı olmak için, yatıştırıcı kaslar için en iyi uçucu yağlardan birkaçını Kesirli Hindistan Cevizi Yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile birleştirmeyi düşünebilirsiniz. Uzun bir antrenman seansından önce ve sonra uygulamak için faydalı olan birkaç iyi kombinasyon:

Biberiye + Karabiber + Badem yağı
Selvi + Bergamot + Badem yağı
Limon otu + Fesleğen + Badem yağı

Açık hava etkinlikleri

Güzel bir arazinin yakınında yaşıyorsanız veya sadece dışarıda olmayı seviyorsanız, dışarıda eğlenerek fitness hedeflerinize ulaşmanın birçok yolu vardır. Yürüyüş, dağ bisikleti, kayak, kano veya kaya tırmanışı yapıyor olun, biraz temiz hava ve güzel manzaranın tadını çıkarırken her zaman egzersiz yapmanın yaratıcı yollarını bulabilirsiniz.

Antrenmanınızı dışarıda yapmak bazen birkaç zorluk çıkarabilir, ancak tahmin edebileceğiniz gibi, açık havada egzersiz gezilerinizi sonsuza kadar daha eğlenceli hale getirmenize yardımcı olabilecek birkaç temel yağ vardır.

Böcekleri uzak tutmak

Bazı uçucu yağların böcekleri doğal olarak uzaklaştırmanın bir yolunu sağladığını biliyor muydunuz? Deneysel araştırmalar, Arborvitae, Cedarwood, Tarçın, Karanfil, Sardunya, Limon Otu, Biberiye ve Kekik uçucu yağlarının böcekleri doğal olarak kovmak için yararlı olabileceğini göstermiştir. Antrenmanınız için dışarı çıkmadan önce, böcekleri uzak tutmak için bu uçucu yağlardan herhangi birini topikal olarak uygulayın.

Yatıştırıcı; yorgun bacaklar ve ayaklar

İster kamp alanınıza ulaşmak için kilometrelerce yürüyüş yapmış olun, ister tüm öğleden sonrayı dağ bisikletinizle geçirmiş olun ya da tüm gün taze tozlarla kayak yapıyor olun, kaslarınız ve ekstremiteleriniz açık havada uzun bir günün ardından muhtemelen yorgun ve yıpranmış hissedecektir. Kaslarınızı gevşetmeye yardımcı olmak için, ısıtma veya soğutma özellikli uçucu yağları topikal olarak uygulayın ve bacaklarınıza ve ayaklarınıza masaj yapın. Bu yağların yatıştırıcı doğası, uzun bir eforla geçen bir günün ardından rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Motivasyonu ve canlılığı teşvik etmek

Dışarıda olmayı sevseniz bile, uzun bir yürüyüş, bisiklete binme veya nehirde bir gezi sırasında motivasyonu korumak genellikle zor olabilir. Kendinizi motive etmek için yolculuğunuza başlamadan önce canlandırıcı tonlara sahip uçucu yağları uygulamayı deneyin. Yağı ister cildinize ister giysinize uygulayın, motivasyonunuzu ve canlılığınızı korumanıza yardımcı olmak için dış mekan antrenmanınız boyunca aromayı soluyabileceksiniz. Maceranız boyunca sizi canlandırmak ve motive etmek için Sedir, Cypress ve Okaliptüs gibi uçucu yağları kullanmayı deneyin.

Çevresel tehditlerle mücadele

Doğada bulunan tüm farklı unsurlarla birlikte, çevresel tehditler ortaya çıkabilir ve daha başlamadan açık hava antrenmanınızı mahvedebilir. Çevresel unsurlarla başa çıkmak ve tehditleri uzak tutmak için, bu tür tehditlere karşı koruma sağlayabilecek özelliklere sahip uçucu yağlar kullanmayı düşünün. Arborvitae, Clove, Coriander, Frankincense ve Melaleuca gibi uçucu yağlar, onları çevresel tehditlerle mücadelede faydalı kılan temizleme özelliklerine sahiptir ve egzersiz için dışarı çıkmadan önce topikal olarak uygulanabilir.

Ayrıca açık havada bir gezi sırasında rahatsızlık duyduğunuzda kolay nefes alma ve temiz hava yolları hissini teşvik etmek için Kakule, Douglas Köknar, Okaliptüs, Lavanta, Melaleuca ve Nane gibi uçucu yağları da kullanabilirsiniz.

Fitness rutininizi uçucu yağlarla aşılayın

Esansiyel yağların belirli özelliklerini ve faydalarını öğrendikten sonra, bunları egzersiz rutininize dahil etmek kolaydır. Sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturmak ve fitness hedeflerinize ulaşmak için esansiyel yağları kullanmanın yararı, rutinlerinizi veya tercihlerinizi değiştirmek zorunda kalmamanızdır – zaten katıldığınız ve zevk aldığınız egzersizlere yardımcı olmak için uçucu yağları kullanabilirsiniz. Çok çeşitli yağlar ve bunları kullanmanın sayısız yolu ile vücut için uçucu yağların gücünü, gücünü ve verimliliğini kullanarak fitness rutininizi anında geliştirebilirsiniz.

YOUNG SOULS TEAM

 

Ana Menü