HİDROSOL NEDİR?
Müşterilerimizden “Hidrosol Nedir?” Diye soran çok sayıda soru aldık. Bitki ve doğa temelli kişisel bakıma ilgi giderek artarken, hidrosoller popülerlik kazanmaktadır.

Hidrosoller, genellikle bir hidrosol üretmeden uçucu yağlar yapılamayacağı için mantıklı olan uçucu yağlarla birlikte tartışılır.

HYDROSOL kelimesi su anlamına gelen “hidro” ve çözelti anlamına gelen “sol” kelimesinin birleşiminden oluşur.

Kulağa yeterince basit geliyor. Bununla birlikte, gerçek bir hidrosol satın almak istiyorsanız, benzer ürünlerin adlandırılma şekilleri nedeniyle çok kafa karıştırıcı hale gelebilir.

Hidrosoller ayrıca hidrolatlar, hidrolatlar, damıtıklar, çiçek suları ve en yaygın olarak çiçek suları olarak da adlandırılabilir. Bununla birlikte, hidrosollerin yapraklarından, kabuğundan, gövdelerinden, köklerinden ve bitkinin diğer kısımlarından da damıtılabilmesi nedeniyle, tüm hidrosollere “çiçek” su demek doğru değildir.

Daha fazla kafa karışıklığına neden olmak için, damıtılmış sular, botanik sular, çiçek püskürtücüler, bitki suları, aromatik sular ve diğerleri gibi adlara sahip başka ürünler de vardır.

“Doğal” ürünler pazarında, bu terimlerin çoğu “hidrosol” kelimesinin yerine kullanılır. Bu ürünlerin bazıları gerçek hidrosoller olabilse de diğerleri tamamen farklı ürünler olabilir ve hatta bazıları sentetik bile olabilir.

Gerçek Hidrosoller Nelerdir?
Hidrosoller, yaprak, çiçek, kabuk, çilek, odun, sap ve kök gibi bitki materyallerinin buharla damıtılması sırasında oluşan saf ve doğal sulardır. Uçucu yağları da çıkaran aynı damıtma işlemi sırasında üretilirler.

Taze kesilmiş bitki materyali bir damıtma tankına veya sabitleyiciye yerleştirilir.

Depodaki su kaynadıkça, buhar bitkinin içinden yükselir ve uçucu yağları salgılayan özel koku bezlerini yumuşatır.

Glandüler trikom adı verilen bu bezler, hemen hemen tüm bitkilerin çeşitli yerlerinde bulunan küçük, özel kıl benzeri büyümelerdir.

Yükselen buhar trikomların patlamasına neden olarak içlerinde bulunan uçucu yağın buhar olarak salınmasına izin verir.

Hidrosol-Esansiyel-Yağ-Damıtma

Bu uçucu yağ buharı, buharla karışır ve yoğunlaşma odasının soğuk su ile çevrili bobinlerine yükselir. Yoğuşma tankı, buhar ve buharı soğutur ve daha sonra ayırma tankına su ve uçucu yağ karışımı olarak dökülür.

Uçucu yağ ile su arasındaki özgül ağırlık farkından dolayı, uçucu yağın çoğu ayrılır ve çıkarıldığı yüzeye doğru yüzer.

Ayırıcının dibinde geride kalan su, hidrosollere hoş kokusunu veren, minik miktarlarda, yaklaşık% 0,2 uçucu yağ içeren hidrosoldür.

Damıtma işlemi, taze, doğal, besin açısından zengin bitki materyalini, bitkinin uçucu yağda bulunmayan suda çözünür terapötik özelliklerini içeren bir “tonik” suya dönüştürür.

Tıpkı uçucu yağlar gibi, bir hidrosolün kalitesini etkileyebilecek birçok faktör vardır. Bu faktörler şunları içerir: bitki hasat edildiğinde, hava koşullarındaki yıllık değişiklikler, suya karşı ne kadar bitki materyali, bitkinin hangi kısımlarının kullanıldığı, damıtma ısısı, damıtma işleminin uzunluğu, türü hala kullanımda vb.

Yine, bir uçucu yağ ve bir hidrosol, bitki damıtmasının her ikisi de olmasına rağmen, uçucu yağ, damıtmadan elde edilen çok konsantre yağdır ve hidrosol, içinde çok az miktarda uçucu yağın asılı olduğu damıtma işleminin su bazlı yan ürünüdür.

Hidrosollere saf uçucu yağ damıtmasının basit bir yan ürünü demek doğru olsa da, hidrosoller gerçekten çok daha fazlasıdır.

Uçucu yağlar ve hidrosoller binlerce yıldır damıtılmıştır. Antik damıtıcıların ana odağının uçucu yağlardan ziyade hidrosoller olduğunu belirtmek ilginçtir. Uçucu yağlar 1700’lerin sonlarında popülerlik kazandığında hidrosoller batı dünyasında atıldı. Uçucu yağların damıtılmasından kalan basit kalıntılar, istenmeyen bir yan ürün olarak görülüyorlardı.

Bugün satılan birçok hidrosol hala uçucu yağın damıtılmasının bir sonucu olarak üretilirken, uçucu yağlar yapmayan bazı şirketler, hidrosolleri üretmek için bitki materyalini katı bir şekilde damıtıyor.

Kendinizinkini yapmayı denemek isterseniz, çok sayıda “nasıl yapılır” makalesi ve videosu mevcuttur. Hidrosoller bir damıtma ürünü olduğundan, satın alınmış veya el yapımı bir tür hareketsizliğe ihtiyacınız olacaktır.

Hidrosoller Nasıl Kullanılır
Hidrosoller, esansiyel yağ benzerlerinden çok daha yumuşaktır ve cildinizde kullanmadan önce seyreltilmesi gereken çoğu esansiyel yağın aksine, hidrosoller doğrudan cilde uygulanabilir. Genellikle her yaştan, hassas cilde sahip olanlar ve hatta evcil hayvanlar için güvenlidirler.

Hidrosoller daha az konsantre olabilir, ancak ince aromaterapi ve kendi terapötik faydalarını sunabilirler.

İnternette hidrosolleri kullanmanın birçok yolunu açıklayan çok sayıda makale var..

Her hidrosol türü cilde kendi benzersiz faydalarını getirir. Hafif yüz toniği veya temizleyici, saç ve saç derisi toniği veya aromatik sis olarak kullanılabilirler.

Banyolara eklenebilir veya en sevdiğiniz kil maskelerini karıştırmak için kullanılabilirler. Yüz yağı uyguladıktan sonra bir sprey hidrosol ekleyerek kendi özel yüz nemlendiricinizi oluşturabilirsiniz.

Hidrosoller ayrıca hava tazeleme, keten spreyleri, giysi tazeleme ve saç kokusu sisleri için de kullanılabilir.

Yumuşak ve hafif kokuları da nazik aromaterapi sağlayabilir.

Botanik, Aromatik veya Çiçek Sular. . .
Bu blogun başında da bahsettiğim gibi, piyasada botanik sular, aromatik sular, çiçek suları gibi isimleri olan çok sayıda ürün var. Bazıları gerçek hidrosoller olabilirken, diğerleri tamamen farklı ürünler olabilir. Sade suda karıştırılan bir uçucu yağ, bir hidrosol DEĞİLDİR ve yapay koku veya koruyucu içeren bir çiçek özü özütü de değildir.

Bu, bazı doğal çiçek buğulayıcılarının, serpintilerin, suların vb. Hiçbir faydası olmadığı anlamına gelmez. Sık sık birkaç damla saf uçucu yağları suyla karıştırarak temizlik, dezenfeksiyon ve oda kokusu için kendi aromatik sularımı yapıyorum. Ancak bunlar, tüm bitkinin terapötik faydalarını içeren gerçek damıtılmış hidrosoller DEĞİLDİR.

Gerçek hidrosol arıyorsanız, sahtekarlara dikkat edin. Ne yazık ki, sadece bakarak veya koklayarak hidrosolün “sahte” olup olmadığını anlayamayabilirsiniz. İsimler ve hatta etiket içerikleri aldatıcı olabilir.

Alışveriş yaparken birçok soru sorun ve etiketleri okuyun. Hidrosolleri hakkında temel bilgileri paylaşmaya istekli saygın bir tedarikçi seçin.

Esansiyel Yağlarla Basitçe Harmanlanmış Su: Genellikle “çiçek suları” olarak adlandırılan bu ürünler, güzel vücut nemlendiricileri veya oda koku gidericileri yapar.

Gerçek hidrosoller OLMADIĞINDAN, tüm bitkinin damıtılmasından elde edilen terapötik faydalardan yoksundurlar.

Bu ilave terapötik nitelikler, uçucu yağda bulunmayan damıtmanın su kısmında bulunan benzersiz suda çözünür bitki kimyasallarından kaynaklanmaktadır.

Esansiyel Yağlar ve Çözündürücü ile Karıştırılmış Su: Bazen uçucu yağın suda karışmış halde kalmasına yardımcı olmak için “çiçek sularına” bir çözücü veya emülgatör eklenir. Doğal çözündürücüler varken, çoğu zaman sentetiktirler.

İşte bir ipucu, şişeyi sallayın – gerçek bir hidrosol çalkalandığında köpüklenmez.

Sentetik Kokulu Yağlarla Karıştırılmış Su: Bu, kokulu su yapmanın kolay ve ucuz bir yoludur. Bu ürünlerin çoğu sentetik renkler içerir. Daha fazlasını söylememe gerek var mı?

Çiçek veya Botanik İnfüzyonlar: “Bitkisel çaylar” veya “tisanlar” olarak da adlandırılırlar, bunlar sadece bitki materyalinin suya demlendiği bir “çay” dır.

Damıtılmadıklarından, gerçek bir hidrosol kadar “güçlü” veya kompleks değildirler ve bir hidrosol olarak satılmamalıdırlar.

Bununla birlikte, botanik infüzyonlar genellikle topikal olarak kullanıldığında cilt için yararlı olan özelliklere sahiptir.

Birçok topikal botanik çay, antibakteriyel, antienflamatuar ve / veya antioksidan özelliklere sahiptir. Tonerler veya nazik cilt temizleyicileri olarak kullanılabilirler. Yüz kil maskelerine de eklenebilir veya cilt tahrişi için kompres olarak kullanılabilirler.

Mağazadan satın alınan bitkisel su infüzyonlarının koruyuculara ihtiyacı olacaktır, bu yüzden onları kendiniz hazırlamanız daha iyi olur.

“Organik Yüz Bitkileri Nasıl Kullanılır” ve “Banyo Bitkileri Nasıl Kullanılır” adlı bloglarımızdan ikisinde cilt bakım rejiminde “çayların” nasıl kullanılacağına dair bazı güzel bilgiler var.

Hidrosol Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Birkaç Şey

Yukarıda belirttiğim gibi, gerçek hidrosoller için alışveriş yapıyorsanız, birçok soru sorun ve etiketleri okuyun. Her zaman hidrosolleri hakkında temel bilgileri paylaşmaya istekli saygın bir tedarikçi seçin.

Bazı şirketler, hidrosollerini uçucu yağlarla zenginleştirerek zayıf damıtma tekniklerini örtmeye çalışacaktır.

Gerçek Hidrosoller Bozulabilir!
Gerçek bir hidrosol, bitki materyalinin buharla damıtılmasından kalan su olduğundan, hidrosoller çok çabuk bozulur. Uçucu yağ muadillerinin aksine, hidrosoller su bazlıdır ve daha kısa raf ömrüne sahiptir.

Hidrosollerin raf ömrü soğutma ile uzatılabilse de, sıcaklıktaki değişiklikler ve yanlış kullanım kolaylıkla bozulmaya neden olabilir.

Bir hidrosolün raf ömrü, ürünü yapmak için kullanılan spesifik botanik, pH seviyesi, damıtma yöntemi, hidrosolün saklama koşulları ve tabii ki nasıl işlendiğine ve şişeleneceğine bağlıdır.

Saygın üreticiler, şişeleme dahil tüm süreç boyunca uygun damıtma yöntemlerini ve steril koşulları kullanır.

Hidrosolü aldığınız tarihi etikete yazın ve rengini, berraklığını ve kokusunu gözlemleyin. Bir hidrosol berrak olmalıdır. Kirlenmiş veya eski hidrosoller bazen çiçek açar. Bloom, dibe çökebilen ve biraz doğal çiğ sirkede gördüğünüz “anne” gibi görünen bulutlu bir maddedir. Bir çiçek açarsa veya koku sönerse ve hidrosolünüzün kötü gittiğinden şüpheleniyorsanız hemen atın.

Koruyuculara dikkat edin.

Şeffaf şişlerde satılan hidroseller berraklık için filitre edilmiştir. Buda hidrosolün %50 özelliğinin kaybolmasına neden olur.Saf hidrosol filitre edilmemiş, yağ distilasyonu sonunda kalan işlem görmemiş hidrosoldür, yağ oranı yüksek ve renkli cam şişelerde satılır.

Saf hidrosoller, alkol dahil herhangi bir katkı maddesi ile korunmamalıdır. Bununla birlikte, perakende satış için toplu hidrosol üreten şirketler, ürünlerini daha uzun raf ömrü sağlamak için genellikle koruyucu ekler.

Hidrosolünüzün raf ömrü listelenmemişse sormalısınız! İdeal saklama koşulları altında, hidrosollerin raf ömrü genellikle sadece 6-8 aydır ve ideal olarak buzdolabında saklanmaları gerekir. 

YOUNG SOULS TEAM

Ana Menü